smútok

Výskyt rakoviny prsníka, konečníka, pľúc, prostaty a hrubého čreva je podľa správy OECD na Slovensku vyšší ako priemer EÚ. A pritom častokrát prehliadame najčastejší príznak rakoviny, ktorý zároveň zhoršuje jej priebeh. 

V roku 2020 pribudlo na Slovensku takmer 30 000 nových onkologických prípadov a podľa údajov z roku 2019 bolo takmer jedno zo štyroch úmrtí na Slovensku zapríčinené zhubným ochorením. Odborníci potvrdzujú, že jedným z kľúčových faktorov pre priaznivý priebeh liečby onkologického ochorenia patrí dostatočná výživa pacienta a tiež včasné odhalenie. A pritom práve za najčastejší príznak rakoviny(mnohokrát i prvý) patrí rapídne neplánové chudnutie.

Až 20 % pacientov umiera na podvýživu

Prejavy malnutrície, podvýživy, má približne polovica pacientov už̌ v čase stanovenia diagnózy a až̌ 80 – 90 % pacientov v pokročilom štádiu ochorenia. Až 20 % onkologických pacientov umiera na podvýživu, a nie na onkologické ochorenie.

Onkologické ochorenie a jeho liečbu môže výrazne ovplyvniť stravovanie pacienta, vstrebávanie živín z jedla a to, ako ich telo dokáže využiť. Často sa objavuje nechutenstvo, zmena vnímania chutí a potreba príjmu menších porcií. Pod stratou telesnej hmotnosti si netreba predstavovať len úbytok tukovej hmoty, ale aj svalovej hmoty, či zníženie fyzickej sily. Lekár dokáže včas odhaliť podvýživu prostredníctvom skríningu. Ten je potrebné vykonávať pravidelne, a to nielen počas prebiehajúcej liečby onkologického pacienta, ale aj pred jej začatím a po ukončení.

Prečítajte si aj: Rakovina prsníka plus 4 jednoduché rady, ako znížiť jej riziko 

Ako rozpoznať, že trpíme podvýživou

O podvýživu sa jedná, ak pacient schudne 5 % svojej telesnej hmotnosti za mesiac (senior 3 %). Alebo 10 % počas šiestich mesiacov, prípadne ak je BMI nižšie ako 19. Skríning takto upozorní na potrebu dopĺňať bežnú stravu enterálnou výživou.

Malnutrícia čiže podvýživa, je pre pacientov s nádorovým ochorením kritická. Často rozhoduje o tolerovaní liečby, celkovom stave imunity, kvalite života, ako aj o predčasnej úmrtnosti. V súčasnosti má medicína prostriedky na to, ako zlepšiť nutričný stav onkologických pacientov. Vďaka nutričnej intervencii v podobe klinickej výživy, ktorá obsahuje všetky základné živiny a potrebné vitamíny,  minerálne látky a stopové prvky, dodáme organizmu zaťaženému náročnou liečbou energiu aj bielkoviny vo forme vhodnej pre potreby onkologických pacientov,” vysvetľuje Petronela Forišek Paulová, MSc. nutričná terapeutka pôsobiaca v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Nutričné nápoje sú klinicky overené potraviny na osobitné lekárske účely. Oslabenému pacientovi, ktorému bežná strava nestačí, ich môže lekár predpísať na recept. Dajú sa však zakúpiť aj v lekárni.

 

Reklama na magazín Vintage District