Aký štýl bývania vám pristane? Ste rebelka či romantička? Zariaďte si podľa toho svoj byt

Každá z nás sa dobre cíti v inom type priestoru. Je to dané osobnosťou, temperamentom, ale aj tým, čo má kto v živote rád. Viete, v akom priestore sa budete cítiť šťastná a uvoľnená?

Iné zariadenie potrebuje introvertka a iné romantická milovníčka prírody. Žena so sklonom k tradíciám si potrpí na detaily, divožienka má zas rada funkčný minimalizmus a praktické veci. V bývaní, ktoré je zariadené aj s ohľadom na vašu povahu, budete nielen v bezpečí, ale aj ako ryba vo vode. Podčiarkne vašu osobnosť a umožní vám uvoľniť sa.

Konzervatívna a elegantná

Žene, ktorá má rada eleganciu, štýlovosť a zároveň si potrpí na tradície a pravidlá, pristane moderný interiér s čistými líniami. Všetko v ňom je vysoko kvalitné, ale zároveň jednoduché. Práve elegancia je znakom dobrého vkusu a toho, že drahé veci nemusia vyzerať okázalo.
Má rada usporiadaný život, usporiadané vzťahy aj domácnosť. Tá je vzdušná s dôrazom na nezvyčajné detaily. „Takými môžu byť napríklad atypické interiérové dvere, ktoré sú z každej strany iné alebo dvere až po strop. Určite vo svojom priestore privíta dvere bez vyčnievajúcich zárubní a soklov. Čerešničkou na torte v jej bývaní je exkluzívny šatník s presklenými dverami, do ktorého však zvonka nevidieť, pretože je obsah šatníka pred neželanými pohľadmi prekrytý dômyselnou kovovou mriežkou zatavenou v skle,“ dáva konkrétne typy na bývanie riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia Tomáš Barbořík.

Aký štýl bývania vám pristane? Ste rebelka či romantička? Zariaďte si podľa toho svoj byt
Šatník s presklenými dverami. Zdroj foto: J.A.P. Slovakia

Romantická duša

Romantička má rada kvety, bylinky, pokoj a pohodu. Tá musí vyžarovať aj z jej príbytku. Miluje teplé farby a prírodné materiály, najmä drevo. Nielen jej kuchyňa, ale aj kúpeľňa a ostatné priestory sú zariadené buď v rustikálnom, vintage, alebo provance štýle.
Ak má takáto žena obývačku spojenú s kuchyňou, môže mať obe v rovnakom štýle a celok bude pôsobiť pôvabne a príjemne. Treba si vyberať u výrobcov nábytku, ktorí dokážu robiť kuchynský aj obývačkový nábytok zároveň,“ poradil odborník na nábytok a kuchyne Ladislav Jelen z Oresi.

Prečítajte si aj: Tipy na rekonštrukciu malej kuchyne, takto získate viac miesta

Romantická duša žije v súlade s prírodou a má rada všetko, čo je ekologické a čo prírodu chráni. Najbližšie má k domu, ktorý je udržateľný, postavený z ekologických materiálov. „Výrobcovia materiálov stále viac zohľadňujú ekológiu a udržateľnosť. Hlavným kritériom bude už čoskoro uhlíková stopa. Súčet všetkých čísel použitých materiálov ukáže, či stavbu zaradia k ekologickým a uhlíkovo neutrálnym. Onedlho nebude možné stavať ani rekonštruovať s materiálmi, ktoré nebudú túto požiadavku spĺňať,“ hovorí Lukáš Kmenta, country manažér pre Čechy a Slovensko zo spoločnosti HBS, ktorá nastúpila na vlnu ekológie výrobou izolácie pre domy zo známych PET fliaš.

atypické interiérové dvere, ktoré sú z každej strany
Atypické interiérové dvere, ktoré sú z každej strany iné. Zdroj foto: J.A.P. Slovakia

Dobrodružná cestovateľka

Žena s pohodovou povahou, ktorá sa dobre cíti v podstate všade, má rada dobrodružstvo, ale vždy ocení, keď sa opäť vráti domov. Potrebuje výzvy, zážitky a aktívny život.
Ak býva v meste a jej rozpočet to dovoľuje, určite si vyberie moderný loft s výhľadom a terasou. Nepohrdne ani vidiekom, kde sa však na ňu môžu niektorí obyvatelia dívať cez prsty. Ona sa tomu, samozrejme, iba smeje.

Ak práve necestuje alebo nezdoláva výzvu iného druhu, čas rada trávi vo svojom štýlovom záhradnom domčeku. Je to jej oáza inšpirácie a zároveň miesto, kde môže spomínať, ale aj plánovať nové dobrodružstvá.
Montovaný záhradný domček môže mať predsa mnohoraké využitie. Môže to byť malé domáce fitko, ateliér, nahrávacie štúdio, čokoľvek. Ak je zateplený, dá sa využívať celoročne a dobrodružná žena ho určite dokáže oceniť,“ je presvedčený technik Rastislav Matuška zo spoločnosti Gardeon.

Záhradný domček s prístreškom
Záhradný domček s prístreškom. Zdroj foto: Gardeon

Spoločenská a priateľská

Ženy, ktoré milujú spoločnosť, posedenia a zábavu, potrebujú kuchyňu, ktorú zbožňujú. Je predsa srdcom ich domácnosti, kde môžu rodine a priateľom servírovať dobré jedlá, vyberané vína, debatovať a baviť sa. Ak kuchyňa z priestorových dôvodov neumožňuje, aby v nej sedelo viacero ľudí, nájde spôsob, ako spojiť kuchyňu s obývacou časťou domu.

Aj v menšej kuchyni sa dá vytvoriť príjemné miesto na sedenie napríklad formou pultíka. Samozrejme, prepojenie kuchyne s obývačkou poskytuje veľkorysejšie možnosti,“ potvrdil Jelen.
Spoločenská žena miluje vtipy a zbožňuje, keď môže zažiariť. Má rada pestrosť a svetlé farby. „Pre takúto povahu odporúčam kombinovanie dekoru dreva s jednou výraznejšou farbou na vybraných kuchynských skrinkách alebo časti nábytku obývačky. Vstavené spotrebiče ušetria v kuchyni vzácne miesto a zároveň vyvolávajú dojem čistoty a poriadku,“ dodal odborník na nábytok a kuchyne.

Reklama na magazín Vintage District