depresia

Porazte jarnú melanchóliu. Máme pre vás niekoľko tipov. 

S príchodom jari mnohí z nás cítia nárast energie a očakávanie teplejších dní. Avšak pre niektorých ľudí prináša toto obdobie skôr smútok, beznádej a pocit, že “nevidia svetlo na konci tunela”. Tento fenomén, známy ako jarná únava alebo sezónna afektívna porucha (SAD), nie je len obyčajným pocitom smútku. Je to skutočný zdravotný stav, ktorý môže vážne ovplyvniť kvalitu života.

Čo je sezónna afektívna porucha?

Sezónna afektívna porucha (SAD) je typ depresie, ktorá sa objavuje v určitých ročných obdobiach, najčastejšie na jeseň alebo v zime, ale môže sa vyskytovať aj na jar. Hlavné príznaky zahŕňajú smútok, únavu, stratu záujmu o bežné aktivity, problémy so spánkom a hmotnosťou, pocit bezmocnosti a ťažkosti s koncentráciou.
„Ako prvé sa objavujú poruchy spánku, najčastejšie je to predčasné budenie, spánok je skrátený, často povrchný a po ňom chýba pocit relaxácie, človek sa budí veľmi skoro a so zlým pocitom, ten označujeme ako ranné pesimum nálady. K večeru sa nálada môže zlepšovať. Okrem poruchy spánku sa môže objaviť aj zmena chuti do jedla a zvýšená únava. Chýba pocit potešenia, preto sa stráca aj motivácia a chuť niečo robiť. O záujmy, ktoré boli potešením, už nie je záujem. Chorí sa zvyknú sťažovať, že žijú ako automat. Takáto skleslá nálada ovplyvňuje celé psychické aj telesné fungovanie. Môže sa objaviť zápcha, suchosť v ústach, strata sexuálneho potešenia. Človek sa izoluje od ostatných, kontakt s inými mu je nepríjemný, vyčerpáva ho. Klesá jeho výkon. Nevie sa sústrediť, zapamätať si, myslenie je pomalé. Myšlienky sú depresívne, pesimistické, častý je pocit straty zmyslu a môžu sa objaviť aj samovražedné myšlienky,“ hovorí doc. MUDr. Ľubomíra Izáková, PhD.

Príčiny a faktory ovplyvňujúce SAD

Medzi hlavné príčiny patrí nedostatok slnečného svetla počas zimných mesiacov, čo môže ovplyvniť hladinu sérotonínu a melatonínu v tele. Ide o chemické látky, ktoré sú dôležité pre reguláciu nálady, energie a spánku. Ďalšími faktormi môžu byť genetické predispozície, hormonálne zmeny, nerovnováha v hodinovom systéme tela, alebo dokonca faktory prostredia, ako sú teplota a vlhkosť.

Prečítajte si aj: Ako depresia a úzkosť vplýva na zotavovanie pacientov po porážke

Porazte jarnú melanchóliu. Ako sa dá zvládnuť?

Liečba SAD môže zahŕňať svetelnú terapiu, ktorá využíva denné svetlo alebo špeciálne svetelné boxy na simuláciu slnečného svetla, psychoterapiu, antidepresíva a doplnky výživy. Svetelná terapia, ktorá je účinná najmä pri zimnom type SAD, zvyšuje expozíciu človeka svetlu, aby sa napodobnilo prirodzené slnečné svetlo. To môže pomôcť regulovať hladiny sérotonínu a melatonínu.

Preventívne opatrenia a tipy na zvládanie

Pre tých, ktorí trpia jarnou melanchóliou alebo SAD, existuje niekoľko tipov, ako zlepšiť svoje psychické zdravie:

  • Svetelná terapia: Využite svetelné boxy alebo sa snažte tráviť viac času na dennom svetle.
  • Zdravý životný štýl: Zdravá strava, pravidelný pohyb a dostatočný spánok môžu výrazne prispieť k lepšej nálade.
  • Sociálna interakcia: Udržiavajte kontakt s priateľmi a rodinou, organizujte spoločné aktivity.
  • Relaxačné techniky: Meditácia a relaxačné techniky môžu pomôcť znížiť stres a zlepšiť náladu.
  • Doplnky stravy: Vitamín D, horčík a vitamíny skupiny B môžu pomôcť doplniť nedostatky výživy, ktoré môžu prispievať k SAD.

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Ak sú príznaky SAD intenzívne a negatívne ovplyvňujú vaše denné fungovanie, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc. Psychiater alebo odborný terapeut môže poskytnúť vhodnú liečbu a podporu pre zvládanie tohto stavu.

Reklama na magazín Vintage District