rakovina prsníka

Rakovina prsníka sa stala strašiakom dnešného sveta o to viac, že nositeľom rakovinotvorných buniek je každý z nás. Akákoľvek forma rakoviny býva bolestivým zásahom do našich životov alebo života nám blízkych osôb.

Rakovina prsníka predstavuje druhé najčastejšie ochorenie rakovinového typu u žien, ktorému ročne podľahne približne až 40 000 pacientiek. A naďalej má stúpajúcu tendenciu. Keďže rakovina prsníka nie je nákazlivá, čo ju spôsobuje? Prečo niektoré z nás sú viac náchylné na vznik tohto ochorenia a u iných je riziko nižšie? Ako si môžeme zvýšiť šance, aby sme sa mu vyhli?

Materstvo a dojčenie

Podľa istej štúdie sa preukázalo, že ženy, ktoré podstúpili materstvo a svoje dieťa dojčili, sú menej vystavené vzniku nádoru na prsníkoch. Dokonca každý rok dojčenia znižuje riziko o 4 percentá a každý pôrod až o ďalších 7 percent.

Prečítajte si aj: Vysoký cholesterol a jeho príznaky. Ako ho znížiť? 

Veľa pohybu

Aktívny život s dostatkom fyzickej aktivity nám tiež pomáha vyhnúť sa rakovine. Cvičením posilňujeme aj náš imunitný systém, ktorý je dôležitý v boji proti akejkoľvek chorobe. Taktiež obezita vznikajúca pri nedostatku pohybu zvyšuje najmä v menopauze možnosť príchodu karcinogénu čiže nádoru prsníka.

Zdravá strava s dostatkom vitamínu D

Vitamín D sa preukázal, ako účinný bojovník proti akejkoľvek rakovine. Je schopný preniknúť do každej bunky v tele a spustiť v nej ozdravný proces. Môžeme ho prijímať v potravinách, tabletkovou formou alebo bezpečným pobytom na slnku aspoň 15 minút denne. Ďalším prospešným vitamínom je vitamín A. Celkovo zdravá vyvážená strava plná čerstvej zeleniny pomáha udržať náš organizmus fit.

Obmedziť príjem alkoholu

I alkohol prispieva k zvýšeniu rizika vzniku tohto ochorenia, preto obmedziť jeho prísun znamená správny krok v prospech nášho zdravia.

Riziko vzniku rakoviny prsníka zvyšujú aj iné faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Sú to napríklad vyšší vek, dlhodobá hormonálna terapia počas menopauzy, príchod prvej menštruácie ešte pred 12 rokom alebo výskyt tohto ochorenia u pokrvných príbuzných predchádzajúcich generácií.

Reklama na magazín Vintage District