záhrada

Ak vlastníte záhradu, jej celkový dojem a vyžarovanie vychádza z toho, čo sa v nej skrýva. Kvety a rastliny, či stromy jej vdychujú život…

Rovnako ako v móde, aj pri zariaďovaní bytu, či výsadbe záhradky by sa mali voliť vhodné kombinácie, ktoré navzájom ladia. Vytvoriť ideálnu záhradu nie je jednoduché a žiaľ, ani veľmi lacné. Pokiaľ však do prírody investujete, oplatí vám to v podobe pozitívnej energie.

V záhrade je potrebné vyčleniť plochy. Tam, kde pestujete plodiny, by ste nemali veľmi zasahovať s ostatným rastlinstvom a naopak. Dekoračná časť záhrady je miesto, kde sa môžete vyšantiť. Tieto kvety a rastliny budú správnym doplnkom.

Dekorácie v záhrade

Dekoráciou v záhrade sa myslí jazierko, skalky, osvetlenie, chodníčky, prípadne nejaké sošky, sedenie a pod. Veľmi oživia váš kus prírody a pokiaľ ich dobre rozmiestnite, môžete ďalej uvažovať o výsadbe kvetín.

Ako rozmiestniť kvety

Určite skvelo vyznejú povedzme kvetiny menšieho vzrastu popri chodníčkoch, kry popri oploteniu, atď. Kvety môžu byť buď vo väčších záhonoch, alebo môžu byť redšie a samostatne.

Prečítajte si aj: Dom vinúci sa okolo stromu je postavený z odpadu

Farbené rozlíšenie a tvar

V tomto smere môžete byť mimoriadne kreatívni. Ideálne sú vypestované plné plochy a kvetiny vyzerajú výborne vedľa seba tón v tóne a v rovnakej výške. Aj striedanie odlišných druhov a farieb má svoje čaro. Náročnejší sa môžu vyhrať aj s vypestovaním políčok podľa presného útvaru. Neraz si však takýto krok vyžaduje záhradníka a pomoc architekta.

Aké kvetiny sú vhodné na výsadbu?

Letničky a dvojročné rastliny

V lete zakvitnú do nádherných farieb a krásne voňajú. Našim tipom sú petúnie, pelargónie, cínie, sirôtky, astrovky, nechtíky, papuľky, slamienky, nezábudky, sedmokrásky, vejárovky, begónie.

Trvalky

Margarétky, fialky, konvalinky…

Medzi obľúbené okrasné rastliny patria tulipány, georgíny, gladioly, levanduľa a ruže. Pre rastlinnú pestrosť môžete pestovať aj byliny ako napríklad mäta, medovka, šalvia, či tymián a rozmarín. V záhrade nesmú chýbať aj ovocné stromy a kry. Také maliny alebo čučoriedka sú aj rastlinstvom aj pochutinou zároveň.

Reklama na magazín Vintage District