zdravie

Rýchle životné tempo spôsobuje, že mnohí z nás zabúdajú na čas pre seba. Niektorí dokonca tvrdia, že oddych je zbytočným luxusom a zrovnávajú ho s lenivosťou. Toto má však ďaleko od pravdy. Relaxácia nie je zbytočnosťou, je to dôležitá súčasť života, ktorá významne ovplyvňuje naše zdravie a efektívnosť pri vykonávaní každodenných povinností. Nižšie uvádzame niekoľko spôsobov relaxácie, ktoré sa oplatí vyskúšať.

Niečo pre telo aj dušu

Výborným spôsobom relaxácie je starostlivosť o svoje telo, čo zahŕňa rôzne typy procedúr. Aj keď máme zvyčajne málo času na návštevu profesionálnych kúpeľov alebo maséra, neznamená to, že si musíme odriekať tento druh oddychu. Mnoho procedúr môžeme vykonať sami doma vo vlastnej kúpeľni. Dobrým nápadom môže byť aj investícia do masážneho kresla. Tento nákup sa môže na prvý pohľad zdať nákladný, ale skutočne sa oplatí.

Skvelým nápadom je tiež relaxácia s obľúbenou knihou. Zapáľme vonné sviečky, prispôsobme osvetlenie, pustime si tichú hudbu a ak je leto, umiestnime ventilátory v miestnosti tak, aby poskytovali príjemné osvieženie.

Šport je zdravie

Aj keď často máme pocit, že po náročnom dni je fyzická aktivita tá posledná vec, ktorú potrebujeme, zvyčajne je to práve naopak. Najmä ak nepracujeme fyzicky, a 8 hodín v práci trávime sedením alebo státím, pravidelná dávka pohybu nám výrazne pomôže pri zlepšovaní nášho života a množstva energie. Nemá však zmysel trápiť sa tým, čo nemáme radi, ale nájsť si disciplínu, ktorá nám prináša radosť. Môže to byť behanie alebo cvičenie v posilňovni, ale rovnako dobré výsledky prinášajú kolektívne hry, plávanie alebo jednoduché prechádzky. Nezabudnime však okrem vhodného oblečenia dbať aj na náš tepelný komfort a pokožku. Ak plánujete beh počas slnečného dňa, naneste opaľovací krém a noste čiapku so šiltom. V chladnejších popoludniach bude nápomocná termo bielizeň a vetru odolná bunda.

Ako sa zrelaxovať po náročnom dni?
Ilustračné foto: Action

Digitálny detox

Žijeme v dobe, kedy je ťažké fungovať v úplnej izolácii od virtuálneho sveta. Telefón, notebook, tablet sú zariadenia, ktoré nás každodenne sprevádzajú v práci aj v súkromnom živote. Nie je na tom nič zlé, pokiaľ dokážeme dodržať určité hranice. Často sa však stáva, že po mnohých hodinách sedenia pred počítačom v kancelárii sa snažíme relaxovať prehliadaním webových stránok alebo sociálnych sietí. Aj keď si to úplne neuvedomujeme, môže výrazne prispieť k únave a zníženiu výkonnosti, preto sa oplatí nájsť si čas na oddych aj bez pozerania na internet.

Hľadanie vášho koníčka

Ľudia, ktorí majú koníčky a robia niečo so zápalom, sú šťastnejší. Pri množstve každodenných povinností je však ľahké zabudnúť na to, čo naozaj robíme len pre radosť. Často sa ospravedlňujeme nedostatkom času. Je však dobré na to pozerať z iného uhla – nie je potrebné hneď obetovať veľa hodín na realizáciu nejakých záujmov. Niekedy stačí venovať doslova len niekoľko minút denne a robiť niečo krok za krokom – čítať pár strán knihy, namaľovať kúsok obrazu, presadiť jednu rastlinku. Zdá sa to málo, ale ak budeme takéto drobné činnosti vykonávať pravidelne, po určitom čase si všimneme ich účinky a zlepší sa náš pocit pohody.

Reklama na magazín Vintage District