komar

Komáre nám vedia poriadne znepríjemniť krásne romantické letné (nielen) podvečere. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme 10 užitočných rád, ako s otravným hmyzom zatočiť.

Náš pobyt v prírode, pri vode a na čerstvom vzduchu vôbec, dokážu poriadne znepríjemniť komáre či iný bodavý hmyz. A ešte horšie sú potom štípance, ktoré nám zostanú na pamiatku. Vyskúšajte 10 užitočných rád na prevenciu proti poštípaniu hmyzom.

1. Pri potulkách prírodou dbajte na vhodné oblečenie a obuv

Odporúčajú sa dlhé rukávy a vyššie ponožky. Noste tiež radšej vysoké topánky určené na túru. Aj voľné oblečenie zvyšuje riziko, že sa pod neho dostane bodavý hmyz. Vyvarujte sa pestrým, výrazným farbám, lebo tie vedia niektoré druhy hmyzu pritiahnuť. Pokožku hlavy a krku môžete chrániť vhodnou čiapkou alebo šiltovkou.

2. Nepoužívajte voňavky

Pred pobytom v prírode nepoužívajte parfémy, silné dezodoranty, vody po holení a ani parfúmované opaľovacie krémy. Silná vôňa je totiž ďalším lákadlom pre komáre.

3. Taktiež vôňa jedla a sladených nápojov vábi otravovačov.

Ak je to možné, počas pobytu v prírode nekonzumujte nič. Ak už predsa si chcete niečo dať pod zub, musíte počítať s nepríjemnými návštevníkmi.

4. Vyvarujte sa miestam, kde je zvýšený výskyt komárov

Mnohé komáre sú najaktívnejšie pri úsvite a pri západe slnka.” Poľujú” na nás najmä pri stojatých vodách. Ak chcete teda štípance obmedziť, skúste sa vyvarovať podobným miestam.

Prečítajte si aj: Viete, čo je nomofóbia a trpíte ňou aj vy? Otestujte sa

5. Používajte vhodné repelenty

Napriek vhodne zvolenému oblečeniu používajte repelenty na kožu (alebo na oblečenie). Najúčinnejšie sú prípravky s obsahom dietyltuloamidu a pikaridínu.

6. Pozornosť venujte aj deťom

Za ochranu malých detí ste zodpovední vy, natierajte ich teda vy a dbajte na to, aby sa im repelent nedostal do očí a na sliznice. Nastriekajte si ho do dlaní a opatrne natrite pokožku detí. Aj na oblečenie nanášajte repelent radšej vy. Detským dlaniam sa vyhnite, lebo malé deti si zvyknú dávať ruky do úst. Nedovoľte, aby si repelent aplikovali deti samé.

7. Liek na štípance vždy nablízku

Majte vždy po ruke vhodný prípravok na zmiernenie následkov poštípania.

8. Na hmyz vo vlasoch použite hrebeň

V prípade, že sa vám dostal hmyz do vlasov, neodstraňujte ho rukami. Vhodnejšie je použiť hrebeň.

9. Nedráždite osy ani včely

V žiadnom prípade sa neodporúča osy či včely dráždiť alebo iným spôsobom manipulovať s ich hniezdom.

10. Zatvárajte vždy okná

Aj v lete zatvárajte vždy okná na zaparkovanom aute.

Reklama na magazín Vintage District