dievca-mobil

Mnohí z nás ani len netušia, o čo ide. Napriek tomu nomofóbia trápi čoraz viac ľudí a ich počet stále narastá! Máme pre vás malý test, ktorý vám prezradí, či ňou trpíte aj vy!

Mobilné telefóny sa stali neodlučiteľnou súčasťou našich životov a často ich máme zapnuté i počas noci. Veď čo ak náhodou…. Trpíte nomofóbiou aj vy?

Pojem “nomofóbia” je odvodený z koreňa slov “no mobile” a “phobia” a doslova ide o chorobný strach z toho, že ostanete mimo dosahu. Strata signálu, mobil zabudnutý doma či vybitá batéria vedú u nomofobikov k pocitom úzkosti a nárastu hladiny stresu. Aj keď tomu poslednému sa dá jednoducho predísť kúpou mobilu s dlhou výdržou batérie, s nomofóbie sa nevyliečite tak ľahko. Nestačí totiž zájsť do kamennej predajne a kúpiť nový mobil s takmer nekonečnou výdržou, alebo si ho objednať na Alza, aby ste boli stále v dosahu. Pocit úzkosti tu zostáva naďalej a treba s ním preto bojovať inak. Napríklad každý deň si určite aspoň hodinu bez mobilu a skúste to vydržať. Postupne chvíľu bez telefónu predlžujte a časom zistíte, že sa to dá.

Častejšie ňou trpia muži

Na túto fóbiu prvýkrát poukázali vedci z Veľkej Británie a dokonca už stihli vypracovať štúdiu, podľa ktorej trpí “nomofóbiou” až 53% majiteľov mobilných telefónov. Respondenti ako hlavný dôvod uviedli kontakt so svojou rodinou a blízkymi. Je dokázané, že častejšie trpí touto poruchou mužská populácia – až 58% mužov, no ženy veľmi nezaostávajú – až 48% majiteliek mobilných telefónov vykazuje príznaky tejto ešte neoficiálnej poruchy. Prieskum sa zameral na dotazníkové odpovede a meranie stresových hormónov.

Podľa iných štúdií, 64% majiteľov mobilných telefónov si nedokáže predstaviť odísť z domu bez mobilu a 31% sa desí toho, že zmešká zvonenie.

V najväčšom ohrození sú mladí

Podľa profesora Alberta Benschopa, vidíme mobil ako rozšírenie seba samého a našich emócií. Väčšina nomofobikov je vo veku 18-24 (77%). K rozvoju tejto novodobej fóbie prispieva aj nuda, samota alebo neistota. Pre 80 percent ľudí je úplná samozrejmosť mať mobil zapnutý dokonca aj pri sexe. Keď telefón zazvoní, rozkoš musí ísť jednoducho bokom.

Test vám prezradí, ako ste na tom:

  1. Bez telefónu sa nepohnem ani na krok. Vždy ho musím mať blízko pri sebe
  2. Mobilný telefón mám stále zapnutý aj počas noci.
  3. Keby som nechal pri odchode do práce mobil doma, bolo by mi to veľmi nepríjemné. Asi by som sa po neho musel vracať.
  4. Keď sa chystám odísť na dovolenku, je pre mňa dôležité mať možnosť telefonovať. Nešiel by som niekam, kde nie je signál.
  5. Som nervózny, keď nemôžem mobil používať (vybije sa, som niekde, kde musí zostať vypnutý …).

Ak ste na väčšinu otázok odpovedali áno, je jasné, že trpíte nomofóbiou.

Aký mobil vám pomôže bojovať so závislosťou?

Bude to znieť pre vás kruto, ale vráťte sa na začiatok. To znamená, že si zaobstarajte taký, čo má najmenej funkcií a slúži naozaj len na telefonovanie a posielanie SMS. Na Alza, Hej, OKAY, Datart alebo na iných internetových predajniach nájdete veľa možností a širokú ponuku mobilných telefónov. Výhodou online kúpy je, že máte možnosť prečítať si k produktom aj recenzie, názory či reálne skúsenosti užívateľov.

Oponujete, že potrebujete predsa inteligentný mobil s množstvom funkcií kvôli svojej práci? Urobte kompromis. Inteligentnejší mobil používajte na prácu a po príchode domov ho odložte. Veď čas beží rýchlo a život prináša jedinečné okamihy, ktoré vám mnohokrát unikajú kvôli nomofóbii.

Reklama na magazín Vintage District