zena-tehotna

Tehotenstvo prináša zmeny nielen v živote budúcej mamičky. Zmení sa i mnohé v intímnom živote oboch partnerov. Vedeli ste, že sex v tehotenstve môže byť dokonca vášnivejší? 

Tehotenstvo je obdobie v živote ženy, ktoré prináša množstvo zmien. Často sa radikálne zmení i pohľad oboch partnerov na to, čo je vlastne prejavom lásky.

Hrozí citové odcudzenie

Mladé dvojice, ktoré spájajú intímnosť s milovaním, mnohokrát považujú tehotenstvo za niečo nepríjemné, čo ich rozdeľuje. Dieťa môže doslovne prekážať. Tehotnej žene sa mení postava, často pociťuje únavu, a tak namiesto toho, aby milovanie vyjadrovalo lásku k partnerovi, stáva sa skôr povinnosťou. Preto niekedy dôjde k citovému odcudzeniu partnerov a sex v tehotenstve vyvoláva skôr obavy ako príjemné pocity.

Sex v tehotenstve môže byť aj vášnivejší

K citovému ochladnutiu však nemusí dôjsť vždy. Niektoré z nás si dokonca dokážu vychutnať pohlavný styk vášnivejšie. Ako je to možné? Súvisí to s fyziologickými a hormonálnymi zmenami v tele tehotnej ženy.

Tieto zmeny sa najskôr prejavia na prsníkoch, ktoré v prvých troch mesiacoch tehotenstva, vzhľadom na zmeny tkaniva a mliečnej žľazy, zväčšia svoj objem o 25 %. Prsia sa stávajú bolestivými a citlivými na dotyk. No tieto pocity v neskorších mesiacoch ustúpia. Keď sa dieťa narodí, sú prsníky približne o tretinu väčšie, ako na začiatku gravidity. Sú v neustálom stave vzrušenia a pri partnerovej citlivej a nežnej stimulácii môžete prežívať intenzívnejšie pocity ako predtým.

Prečítajte si aj: Chcete zažiť veľkú lásku? Toto treba vedieť

Od štvrtého mesiaca sa zvyšuje aj sexuálne napätie v pohlavných orgánoch. Sexuológovia Masters a Johnsonová zistili, že zvýšená námaha, ktorú žena vynakladá, keď v sebe nosí dieťa, vyvoláva nezvyčajne vysoké sexuálne napätie. To vysvetľuje, prečo mnohé z nás s blížiacim sa pôrodom pociťujeme zvýšený nepokoj a trpíme nespavosťou. Zvýšenie sexuálneho napätia tiež spôsobuje, že mnohé ženy, ktoré predtým nedosiahli orgazmus, v prvých mesiacoch tehotenstva ho dosiahnu veľmi ľahko a niektoré šťastlivky dokonca zažijú prvýkrát aj viacnásobný orgazmus.

Ak to teda dovoľuje zdravotný stav ženy, nemusia sa partneri v období tehotenstva vyhýbať pohlavnému styku, naopak, milovanie môže byť rovnako príjemné a vzrušujúce ako inokedy.

Taktiež voľba vhodnej polohy je najmä v poslednom štádiu gravidity dôležitá.

Reklama na magazín Vintage District