cholesterol, žena

Ide o bežný problém, ktorý však netreba podceňovať. Vysoký cholesterol môže mať viacero príčin. Ako zistíme, že si máme dať pozor?

Medzi príčiny vysokého cholesterolu patrí strava, fajčenie a genetika. Vysoký cholesterol sa prejaví málokedy, preto by sme mali podstúpiť preventívne prehliadky na jeho odhalenie. Najmä vtedy, ak patríme k rizikovým skupinám.

Čo je vlastne cholesterol

Cholesterol je typ lipidu. Ide o voskovitú látku podobnú tuku, ktorú naša pečeň prirodzene produkuje. Cholesterol predstavuje životne dôležitú živinu pre tvorbu bunkových membrán, niektorých hormónov a vitamínu D.

Táto látka sa nerozpúšťa vo vode, takže nemôže prechádzať našou krvou sama. Aby naša pečeň pomohla transportu cholesterolu, produkuje lipoproteíny.

Lipoproteíny sú častice vyrobené z tukov a bielkovín. Prenášajú cholesterol a triglyceridy, ďalší typ lipidov, cez náš krvný obeh. Dve hlavné formy lipoproteínu sú lipoproteín s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteín s vysokou hustotou (HDL).

LDL cholesterol je akýkoľvek cholesterol prenášaný lipoproteínmi s nízkou hustotou. Ak naša krv obsahuje príliš veľa LDL cholesterolu, môže nám byť diagnostikovaný vysoký cholesterol. Bez liečby môže vysoký cholesterol viesť k mnohým zdravotným problémom vrátane srdcového infarktu a mŕtvice.

To, že máme vysokú hladinu cholesterolu, si často neuvedomujeme. Preto je dôležité, aby sme si pravidelne kontrolovali hladinu cholesterolu.

Prečítajte si aj: Ako bojovať s nespavosťou? Účinné tipy z prírody

Príznaky vysokého cholesterolu

Vo väčšine prípadov sa vysoký cholesterol nazýva tichým zabijakom. Keďže nespôsobuje žiadne príznaky, mnoho ľudí ani nevie, že majú vysoký cholesterol, kým sa u nich nevyvinú vážne komplikácie, ako je srdcový infarkt alebo mŕtvica.

Príčiny vysokého cholesterolu

Konzumácia príliš veľkého množstva potravín s vysokým obsahom cholesterolu, nasýtených tukov a trans-tukov môže zvýšiť riziko vzniku vysokého cholesterolu. Medzi ďalšie riziká vzniku patrí obezita, nedostatok pohybu či fajčenie.

Na hladinu cholesterolu vplýva i naša genetika. Niektoré gény, ktoré sa totiž prenášajú z rodičov na deti, inštruujú naše telo, ako spracovať cholesterol a tuky. Ak majú rodičia vysoký cholesterol, môžeme byť vystavení väčšiemu riziku, že ho budeme mať tiež.

V zriedkavých prípadoch je vysoký cholesterol spôsobený familiárnou hypercholesterolémiou. Táto genetická porucha bráni nášmu telu odstraňovať LDL. Podľa National Human Genome Research Institute Trusted Source má väčšina dospelých s týmto stavom hladiny celkového cholesterolu vyššie ako 300 miligramov na deciliter a hladiny LDL vyššie ako 200 miligramov na deciliter.

Iné zdravotné stavy, ako je cukrovka a hypotyreóza, môžu tiež zvýšiť riziko vzniku vysokého cholesterolu a súvisiacich komplikácií.

Dobrý a zlý cholesterol

LDL cholesterol sa často nazýva „zlý cholesterol“. Nesie cholesterol do našich tepien. Ak sú naše hladiny LDL cholesterolu príliš vysoké, môže sa hromadiť na stenách našich tepien.

Toto nahromadenie je tiež známe ako cholesterolový plak. Tento plak môže zúžiť tepny, obmedziť prietok krvi a zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín. Ak krvná zrazenina zablokuje tepnu v našom srdci alebo mozgu, môže to spôsobiť srdcový infarkt alebo mŕtvicu.

HDL cholesterol sa niekedy nazýva „dobrý cholesterol“. Pomáha vrátiť LDL cholesterol do pečene, aby sa odstránil z tela. To pomáha predchádzať tvorbe cholesterolových plakov v našich tepnách.

Keď máme zdravé hladiny HDL cholesterolu, môže nám to pomôcť znížiť riziko krvných zrazenín, srdcových chorôb a mŕtvice.

Ako znížiť vysoký cholesterol

V prvom rade si treba posvietiť na stravu, zaradiť do jedálnička viac zeleniny a jesť menej mastných jedál. Každý deň by sme sa tiež mali hýbať aspoň 30 minút.

Reklama na magazín Vintage District