zelenina (1)

Pri výbere diéty je dôležité brať do úvahy viaceré faktory ako životný štýl, rozpočet, preferencie potravín a takisto si treba úprimne zodpovedať otázku, koľko úsilia ste tomu ochotní venovať. Najlepšia diéta teda záleží od viacerých faktorov.

V súčasnosti existuje veľké množstvo spôsobov, ako schudnúť a splniť si sen po krásnej postave. Ako sa v tejto ponuke zorientovať a aká je tá najlepšia diéta pre vás? Pri zhadzovaní kíl býva však dôležité nielen to, čo by ste mali a nemali jesť, ale tiež, koľko snahy a času na chudnutie chcete vynaložiť.

Existuje diéta, ktorá by vyhovovala všetkým?

Neexistuje. Pretože každý sme iný. Zvážiť je nutné aj viaceré faktory. Nejde len o stravu, ktorú daný človek má či nemá rád, ale dôležité je poznať aj jeho dennú rutinu, to či rád varí alebo nie, ako je na tom finančne, koľko času dokáže venovať cvičeniu, ako často a kde sa stravuje.

Ste dostatočne silný na to urobiť naraz veľké zmeny?

Ďalšou dôležitou oblasťou, v ktorej treba mať jasno je to, čo chcete alebo čo si myslíte, že chcete. Niektorí ľudia uprednostňujú pomerne striktný prístup – často sa rozhodnú naraz zmeniť mnohé zo svojich zlých návykov. Stáva sa, že človek chce súčasne chudnúť, začať cvičiť a prestať fajčiť. Je toho veľa, no môže to zafungovať. Možno za tým stojí myšlienka, že chce začať s čistým štítom, skutočne začať od piky – niečo v zmysle „dnes je prvý deň môjho nového života“. Niekedy, keď pracujete na jednej veci, môže to posilniť ďalšie zmeny, ktoré sa snažíte dosiahnuť. Napríklad: „Ak sa chystám cvičiť, nedáva zmysel ďalej fajčiť.“

Keď vás príliš veľa zmien neposúva k vášmu cieľu, je to zvyčajne preto, že ste nimi zahltení. Príliš veľa zmien si vyžaduje aj príliš veľa úprav a prispôsobení. Práve v takýchto momentoch majú potom ľudia väčšiu tendenciu sa jednoducho vzdať a nedosiahnuť nič.

Prečítajte si aj: Prečo spať nahí? Tu je niekoľko dobrých dôvodov

Ste vytrvalý?

Aj vytrvalosť zohráva úlohu pri chudnutí. Ste obozretnejší, radi najskôr pomaly všetko skúšate, aby ste zistili, čo vám vyhovuje a čo nie? Potom sa zväčša vydávate cestou niekoľkých menších zmien, ktoré pomôžu vykročiť tým správnym smerom. Takéto typy tieto zmeny najskôr etablujú do svojho každodenného života a až potom zvážia pridanie ďalších zmien. V priebehu času sa im podarí zhromaždiť celkom pôsobivý zoznam zmien v stravovaní a životnom štýle. Keďže robili zmeny pomaly a postupom času si na ne zvykli, majú zvyčajne dobrú pozíciu na to, aby mohli pokračovať ďalej.

Viete, čo na vás zaberá, čo funguje?

K rovnakému cieľu sa viete dopracovať rôznymi cestami. Niektoré môžu byť krátke a priame, iné vás môžu zaviesť na potulky. Žiadna z ciest nemusí byť nevyhnutne lepšia ako tá druhá.

Aj vy sami sa musíte zamyslieť, čo viete v skutočnosti urobiť. Ak nemáte radi varenie alebo na to nemáte čas, nemá zmysel zvoliť si diétu, ktorá si vyžaduje doma varené jedlo každý deň? Ak si nepamätáte, kedy ste naposledy jedli ovocie alebo zeleninu, je nerealistické myslieť si, že náhle začnete jesť sedem porcií denne.

Čo treba mať na pamäti: Spôsob, akým sa rozhodnete stravovať, čas, ktorý venujete aktivitám, rozhodnutia v súvislosti so životným štýlom sú len a len vaše. Dôležité je akceptovať fakt, že výsledky budú odzrkadľovať, koľko úsilia ste vynaložili na ich dosiahnutie. Čím tvrdšia práca, tým lepšie výsledky. To však neznamená, že pomalšia a stabilná cesta nie je tou výhernou kombináciou. Je to preto, že najlepšia diéta nie je tá, ktorú vám naordinuje niekto iný, ale tá, ktorá najviac vyhovuje vám.

Reklama na magazín Vintage District