spánok bez oblečenia

Vedeli ste, že existuje prekvapivo jednoduchý spôsob, ako zlepšiť nielen kvalitu svojho spánku, ale aj vaše zdravie? Tu je 7 zdravotných dôvodov, prečo spať nahí. 

Hľadáte spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie a celkový pocit pohody? Možno vás prekvapí, že riešenie je jednoduché, a to choďte spať bez pyžama. Spánok bez oblečenia môže mať totiž pre zdravie niekoľko výhod, o ktorých možno ani netušíte. Tu je niekoľko dôvodov, prečo spať nahí.

Zlepšenie kvality spánku

Jedným z najvýraznejších prínosov spánku bez oblečenia je zlepšenie kvality spánku. Keď spíme nahí, náš organizmus dokáže lepšie chladiť, pretože sa naše telo potí menej. To nám pomáha ku kvalitnejšiemu spánku. Zároveň zmiznú všetky rušivé prvky, ako sú šnúrky, gombíky, či pokrčená látka na pyžame.

Zlepšenie pokožky

Keď spíme v oblečení, naše telo sa viac potí a koža má menej času na regeneráciu. Ak spíme nahí, koža môže prirodzenejšie dýchať, takže je zdravšia a jemnejšia. Navyše, keďže nemáme na sebe žiadne oblečenie, nestane sa, že sa objaví alergická reakcia na materiál, z ktorého je pyžamo vyrobené.

Prečítajte si aj: 10 chýb, ktoré robia ľudia posadnutí zdravým životným štýlom

Zlepšenie sexuálneho zdravia

Spánok bez oblečenia môže mať pozitívny vplyv aj na sexuálne zdravie. Počas kvalitného spánku sa naše telo môže lepšie regenerovať, a tak môžeme mať viac energie a chuť na sex. Navyše môžeme preciťovať väčšiu intimitu a spojenie so svojím partnerom, čo môže zlepšiť kvalitu našich vzťahov.

Zlepšenie imunitného systému

Spánok bez oblečenia môže mať pozitívny vplyv aj na imunitný systém. Náš organizmus sa totiž môže počas noci v oblečení prehriať.  Viacero výskumov tvrdí, že teplota prostredia počas spánku pod 20 °C pomáha lepšie regulovať hladinu melatonínu a oxytocínu – dôležitých látok pre správnu funkčnosť imunity.

Zlepšenie kvality spermií

Pre mužov môže byť spánok bez oblečenia zaujímavý aj z hľadiska zlepšenia kvality spermií a plodnosti. Je to spôsobené tým, že teplota okolia môže mať vplyv na teplotu semenníkov. Čím vyššia teplota, tým je viac kvalita spermií ohrozená. Keď spíme nahí, semenníky sa môžu lepšie chladiť a to znamená, že sa môže zlepšiť aj kvalita spermií.

Zlepšenie krvného tlaku

Keď spíme bez oblečenia, môže sa nám zlepšiť aj krvný tlak. Nemáme totiž žiadne elastické pásy a sťahujúce manžety, ktoré nášmu telu bránia v prietoku krvi. Takisto spíme bez stresu a napätia, ktoré nám môže spôsobiť oblečenie, ktoré nás tlačí.

Lepšia regulácia kortizolu

Kortizol je veľmi zvláštna chemikália v tele, no dokáže spôsobiť veľa škôd. Keď spíme nahí, pomáha nám to udržiavať telesnú teplotu v optimálnom rozsahu, takže naše telo môže produkovať menej kortizolu. Ak pociťujeme prehriatie, naše hladiny kortizolu majú tendenciu zostať vysoké, dokonca aj po prebudení. To môže viesť k zvýšenej úzkosti a túžbe po nezdravom jedle.

Vedci zistili, že tí, ktorí spia menej ako šesť hodín, majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky a srdcových chorôb. Kvalitný spánok nám preto napomáha byť zdravšími a odolnejšími voči chorobám. Taktiež prispieva i k celkovej psychickej pohode.

 

Reklama na magazín Vintage District