svaly

Vedeli ste, že pri budovaní svalovej hmoty je dôležitá dusíková rovnováha? Čo to vlastne je a prečo býva dôležitá?

Pri budovaní svalov a dosahovaní optimálnej fyzickej výkonnosti hrá kritickú úlohu niekoľko faktorov.  Jedným z týchto dôležitých faktorov je udržiavanie správnej dusíkovej rovnováhy v tele. Dusík predstavuje esenciálny prvok, ktorý má významný vplyv na regeneráciu tkanív, rast svalovej a celkovej výkonnosti organizmu.

Základná stavebná jednotka bielkovín

Bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou nášho tela. Tieto látky bývajú dôležité pri budovaní svalov, opravách tkanív a regulácii enzymatických procesov. Dusík je zas súčasťou aminokyselín, ktoré sú základnými stavebnými blokmi bielkovín.

Čo je dusíková rovnováha

Keď sa telo nachádza v dusíkovej rovnováhe, znamená to, že príjem dusíka je rovnaký ako jeho výdaj. Jej dosiahnutie znamená, že každý deň prijímame približne rovnaké množstvo dusíka, ktoré stratíme. Ak sme zdraví, dusíkovú rovnováhu nemáme problém dosiahnuť. No niekedy vzniká nerovnováha a telo nemá potom dostatok materiálu na tvorbu a regeneráciu buniek a tkanív.

Tento stav môže nastať napríklad v dôsledku vážnych poranení alebo popálenín. Vyskytuje sa však aj pri radikálnych diétach, ktoré obmedzujú príjem kalórií a bielkovín. V tomto prípade musí ľudské telo začať rozkladať vlastné zdroje bielkovín (napr. svaly), aby mohlo fungovať.

Prečítajte si aj: Ako si pripraviť zdravé jedlá cez víkend a ušetriť čas počas pracovného týždňa

Niekedy však nastáva opačná situácia, keď telo má nadbytok dusíka. Vyskytuje sa u tehotných žien, rastúcich detí alebo jedincov, ktorí naberajú svalovú hmotu. Telo si uchováva dusík na tvorbu a regeneráciu tkanív a na tvorbu ďalších dôležitých telesných bielkovín, ako sú hormóny.

Formovanie svalov a dusík

Na udržanie pozitívnej dusíkovej rovnováhy je nevyhnutná kombinácia vhodnej stravy a tréningového programu. Preto je príjem kvalitných bielkovín v strave kľúčový pre poskytnutie dostatku aminokyselín na obnovu a rast svalových tkanív. Je to dôležité najmä pre tých, ktorí si budujú svalovú hmotu.

Odporúčaný denný príjem bielkovín pre silových športovcov je 1,5 až 2 gramy bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Športovec s hmotnosťou 80 kg by mal denne prijať 120-160 g bielkovín.

Nie sú bielkoviny ako bielkoviny

Okrem množstva prijatých bielkovín dosť záleží aj od ich kvality. Treba siahnuť po kvalitných zdrojoch a rozložiť ich konzumáciu počas dňa pre maximalizáciu ich priaznivých účinkov. Celkové množstvo by sa malo rovnomerne rozdeliť medzi jednotlivé jedlá, pričom osobitná pozornosť by sa mala venovať ich doplneniu bezprostredne po cvičení.

Reklama na magazín Vintage District