starnutie

Seniorský organizmus, hoci je dospelý, sa správa inak ako v aktívnom veku. Niekedy sa zdá, že viac pripomína detský organizmus. Je krehkejší, citlivejší, a preto potrebuje špecifickú starostlivosť. Neplatí to len o strave, ale aj o užívaní vitamínov a doplnkov výživy. Ako zabezpečiť vzhľadom na svoj vek organizmu to najlepšie, sme sa poradili s lekárom. 

Najlepšie sú na tom seniori, ktorí sa o svoje zdravie a kondíciu starajú dlhodobo, systematicky a preventívne. Ale nikdy nie je neskoro začať. Len treba myslieť na to, že telo v každej dekáde života funguje inak.

„Priamoúmerne veku sa spomaľuje metabolizmus, zhoršuje sa pohybová koordinácia a rovnováha, ubúda svalová sila. Dochádza k horšiemu vstrebávaniu živín, klesá socioekonomická schopnosť zabezpečiť si vyváženú racionálnu stravu, znižuje sa pocit smädu, čo spolu môže v seniorskom veku viesť až k podvýžive,“ opísal niektoré z nevyhnutných fyziologických prejavov starnutia MUDr. Vladimír Klement, všeobecný lekár pre Agapé Senior Park.

Poznáme tri fázy staroby. Vo veku 60 až 75 rokov ide o mladú starobu. Vtedy si treba dať pozor na zvýšený príjem vlákniny a vápnika. Do veku 89 rokov hovoríme o zrelej starobe. Určite vtedy treba venovať zvýšenú pozornosť príjmu omega 3 mastných kyselín. Po osemdesiatke treba okrem iného dopĺňať aj vitamín D. Po dožití deväťdesiatich rokov hovoríme o dlhovekosti.

Vyvážená strava

Bez ohľadu na vek organizmus potrebuje z potravy získavať základné zložky, a to sú tuky, cukry aj bielkoviny. Mení sa však ich množstvo a pomer. Seniori potrebujú minimum cukrov a tukov, ale veľa bielkovín.

Preto by každý deň mali mať na tanieri minimálne jednu porciu zeleniny a potraviny bohaté na vlákninu. Ovocie dodáva cukor aj energiu. Chudé mäso je v poriadku každý deň alebo obdeň, v jedálničku by však nemali chýbať mastné ryby, mliečne výrobky a zakysané potraviny, z ktorých nenadúva (biely jogurt, cmar, zakysané mlieko). Červené mäso je tiež hodnotné, pokiaľ sa neje často. Seniori by nemali jesť, resp. ak, tak v minimálnom množstve, údeniny a mäsové výrobky.

Prečítajte si aj: Čaká vás operácia? Ako sa pripraviť a čo najrýchlejšie sa zotaviť?

Potrebné vitamíny

Každý senior, aj keď sa cíti v najlepšej kondícii, by mal chodiť na pravidelné prehliadky k svojmu lekárovi. Na základe krvných testov sa dá presne určiť, aké vitamíny, minerály a stopové prvky jeho organizmus potrebuje.

„Hoci princípy fungovania organizmu platia pre každého, každý z nás je iný. Vplyvom životosprávy, genetických predispozícií a prípadných ochorení je preto individuálna aj potreba užívania doplnkov výživy, vitamínov a minerálov. Senior by sa o tom mal poradiť so svojím lekárom. A to aj s ohľadom na lieky, ktoré užíva, pretože nie vždy je vhodné kombinovať konkrétne lieky s konkrétnymi vitamínmi,upozornil lekár z Agapé Senior Park.

V lekárňach nájdeme výživové doplnky vyvinuté špeciálne pre seniorský organizmus. Keďže niektoré látky potrebuje vo väčšom množstve a iné zase horšie vstrebáva, množstvo a zloženie vitamínov a minerálov v týchto doplnkoch je prispôsobené seniorskému veku.

Pomáha na imunitu aj náladu

Na správne fungovanie imunitného systému, ale aj ako prevenciu vzniku afektívnych sezónnych porúch, ktoré sú typické pre chladné ročné obdobie s nedostatkom denného svetla a slnečného žiarenia, by mali seniori užívať vitamín D a vitamín B12.

Kým vitamín D nie je možné v dostatočnom množstve prijať zo stravy a je potrebné užívať ho vo forme suplementu výživy, dostatok vitamínu B12 by sa mohol dať zabezpečiť, ak bude v strave seniora zastúpené kvalitné celozrnné pečivo, kvások, strukoviny, listová zelenina, mliečne výrobky a vajíčka.

Ochrana slizníc

Aj vitamín C, ktorý organizmus nevyhnutne potrebuje v každom veku, by mohli seniori prijať v dostatočnom množstve zo stravy. Keďže je však ako trávenie, tak aj vstrebávanie živín vo vyššom veku spomalené, možno bude treba vitamín C užívať aj vo forme doplnku výživy. Posledné slovo by mal mať lekár.

Vo vyššom veku je nesmierne dôležitý vitamín A, ktorý ochraňuje kožu, sliznice očí, dýchacích ciest a čriev. Dobrý stav slizníc je dôležitý kvôli schopnosti organizmu brániť sa proti patogénom a prenikaniu škodlivých mikroorganizmov do tela.

Mnoho seniorov sa pasuje s anémiou a únavou. Je to prejav nedostatku železa. Studené ruky a nohy či lámavé nechty sú jasným signálom, že organizmus ho potrebuje v extra dávkach.

Nie je všetko o tabletkách

Keďže seniori zvyčajne užívajú lieky na svoje zdravotné komplikácie, je náročné užívať ešte aj množstvo vitamínov. Preto sú pre nich vhodné komplexné preparáty, ktoré obsahujú všetky potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky v odporúčaných denných dávkach. Samozrejme, o ich užívaní sa treba poradiť so svojím lekárom alebo aspoň s lekárnikom.

No nielen strava a vitamíny sú pre kvalitný život seniora dôležité. „Podľa mojej skúsenosti seniori potrebujú aj primeranú spoločnosť a sociálne kontakty. Tí, ktorí sú obklopení rodinou, alebo v tí v zariadeniach pre seniorov, kde sa okrem základnej starostlivosti poskytuje aj množstvo ďalších služieb a terapií, prosperujú lepšie a majú kvalitnejší život. Dôležitý je tiež primeraný pohyb a také podmienky na život, ktoré prinášajú dôvod na potechu a zachovávajú ľudskú dôstojnosť,“ uzatvára Darina Ružičková, vrchná sestra v Agapé Senior Park.

Reklama na magazín Vintage District