nespavosť

Spánok je veľmi dôležitý. Možno viac, ako sa mnohí z nás nazdávajú. Ako bojovať s nespavosťou? Tieto tipy určite pomôžu. 

Starosti, či udalosti počas dňa nám mnohokrát nedávajú spávať. Našťastie v prírode sa skrýva veľa byliniek, ktoré nám môžu pomôcť. Naviac nás takáto terapia vyjde len na pár eur.

Ako bojovať s nespavosťou

Počas spánku sa naše telo regeneruje a čerpá energiu pre nový deň. Pokiaľ však chodíme do postele veľmi neskoro, večer sa výdatne najeme alebo si dáme ešte navyše čiernu kávu, nemôžeme sa čudovať, že sa môžu dostaviť problémy s nespavosťou. Mali by sme mať preto na pamäti, že stres a vyčerpanie nie sú dobré na nič. Naučme sa preto odpočívať a relaxovať. A takisto pozor na to, čo jeme.

Kvalita spánku záleží od jedla

Možno to niektorých z vás prekvapí, ale kvalita spánku je priamo úmerná tomu, čo jeme. Pokiaľ sa chceme vyspať, mali by sme do jedálnička zaradiť jablká, marhule alebo figy. Zvýšením prísunu vitamínu B, ktorý obsahujú kvasnice, celozrnné výrobky, listová zelenina, ovsené vločky či strukoviny, môžeme zlepšiť náš spánok. Večer sa však v žiadnom prípade neprejedať! Telo si totiž potrebuje odpočinúť aj od trávenia.

Prečítajte si aj: 3 jednoduché spôsoby, ako liečiť stuhnutý krk

Bylinkový čaj pre dobrý spánok

Bylinkové čaje vedia v prípade nespavosti hotové divy. Napríklad nasledujúca čajová zmes je účinným pomocníkom na zlepšenie spánku. Pripravíme si ju tak, že zmiešame 30 g šišiek chmeľu, 20 g kvetov z harmančeka, 20 g medovky lekárskej a z tejto zmesi dve čajové lyžičky zalejeme vriacou vodou. Necháme lúhovať 15 minút, scedíme a pred spaním vypijeme.

Relaxačný kúpeľ

Pomôcť môže i relaxačný kúpeľ, ktorý nás uvoľní a zrelaxuje. Príprava je nasledovná: Jedným litrom vriacej vody prelejeme 100 g rozdrveného koreňa kozlíka lekárskeho (valeriány). Necháme 10 minút lúhovať, scedíme a nalejeme do teplého kúpeľa ( 38 °C). Kúpeľ by mala trvať 15 minút, potom by sme sa mali hneď uložiť do postele.

Čaj z ľubovníka

Ak je reč o antistresovej byline, nemali by sme zabudnúť na ľubovník bodkovaný. Z tejto bylinky si pripravíme čaj. Avšak pozor, môže ovplyvniť účinky niektorých liekov, ako sú medikamenty na riedenie krvi či na liečbu kardiovaskulárnych ochorení.

 

Reklama na magazín Vintage District