diabetes (1)

Toto ochorenie patrí medzi časté ochorenie, napriek tomu ešte stále existujú mýty o diabetes, ktorým veríme.

Aj keď je už diabetes, ľudovo povedané cukrovka, v dnešnej dobe vnímaný ako čím ďalej „bežnejšie“ ochorenie, stále je opradený mnohými mýtmi. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie mýty o diabetes.

Mýtus 1. Cukrovku spôsobuje nadmerná konzumácia cukru

Táto predstava je jedným z najrozšírenejších mýtov vôbec. V štúdii z roku 2008 o tom bola presvedčená viac než pätina respondentov. Mnohí ľudia tiež nerozlišujú medzi cukrovkou 1. a 2. typu a málokto vie, že diabetes 1. typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom si telo nedokáže vyrábať vlastný inzulín. Bunky pankreasu, ktoré ho prirodzene produkujú, sú zničené vlastnými protilátkami a pacient musí dostávať inzulín do tela umelo.

Cukrovka 2. typu sa často spája s nezdravým životným štýlom, ale príčinou jej vzniku zďaleka nie je len konzumácia sladkostí. Približne polovica prípadov je spôsobená genetickou záťažou a druhá polovica celkovo nevhodnou stravou a nedostatkom pohybu.

Ochorenie sa vyskytuje u dospelých, najmä obéznych ľudí. Veľmi často je súčasťou takzvaného metabolického syndrómu, pri ktorom je pacient postihnutý aj poruchou metabolizmu tukov, aterosklerózou a vysokým krvným tlakom. Trpí tiež inzulínovou rezistenciou – v tele je nadbytok inzulínu, ktorý sa uvoľňuje oneskorene a má slabý účinok. V praxi potom liečba pozostáva z kombinácie niekedy aj desiatich rôznych liekov. Tie sa týkajú nielen inzulínu, ale aj mnohých komplikácií spôsobených súvisiacimi ochoreniami.

Prečítajte si aj: Vyvraciame zdravotné mýty: Tu je 7 falošných informácií

Mýtus 2. Diabetes = zákaz športu

Podľa lekárov z pražskej Vinohradskej nemocnice je jediný rozdiel medzi zdravým človekom a diabetikom v tom, že diabetik musí viac myslieť na pohyb a šport. Fyzická aktivita totiž znižuje hladinu cukru v krvi, preto je potrebné vopred zvážiť dĺžku a intenzitu cvičenia a podľa toho plánovať energetický príjem.

Dôležité je tiež udržiavať si vyrovnanú hladinu cukru v krvi, ktorú treba pravidelne sledovať. Potom prípadný nadmerný príjem energie čo najskôr spáliť pri nejakej dynamickejšej aktivite. Lekári považujú pitie alkoholu po športe za najrizikovejšie pre diabetikov na inzulíne, pretože výrazne zvyšuje riziko nízkej glykémie a diabetickej kómy. Celkovo však platí, že akékoľvek cvičenie je pre diabetikov rovnako prospešné ako pre kohokoľvek iného a nájdeme medzi nimi aj profesionálnych a vrcholových športovcov.

Mýtus 3. Diabetici majú prísnu diétu a môžu jesť iba dia potraviny

Predsudok, ktorý v skutočnosti už dávno neplatí. Diabetická diéta nie je vo svojej podstate ničím výnimočná. Ide o racionálny jedálniček, ktorý možno bez problémov odporučiť každému z nás. Vo všeobecnosti platí, že diabetici musia obmedziť príjem všetkých priamych cukrov, t. j. nesladiť cukrom ani medom, a mali by sa vyhýbať sladkým jedlám, ako sú koláče, zákusky, zmrzlina alebo čokoláda. Neodporúča sa ani konzumácia mastných a vyprážaných jedál alebo alkoholu.

V malom množstve a príležitostne si však diabetik môže dopriať v podstate všetko. Len si namiesto mliečnej čokolády musí zvoliť kúsok horkej čokolády a tri pivá vymení za deci suchého vína. Hladinu glykémie si vopred kompenzuje zodpovedajúcou dávkou inzulínu. Pri stravovaní v reštaurácii musia diabetici pozornejšie skúmať zloženie jednotlivých jedál, najmä pomer a hmotnosť sacharidov a bielkovín. Po rokoch praxe to však už mnohí majú „v oku“ a dokážu jednotlivé hodnoty odhadnúť pomerne presne.

Mýtus 4. Liečený diabetes nie je nebezpečný

Aj diabetik, ktorý má diabetes „pod kontrolou“ a dodržiava všetky pravidlá, sa môže ocitnúť v ohrození života. Máme na mysli najmä hypoglykémiu a následnú diabetickú kómu. To je stav bezvedomia spôsobený akútnymi komplikáciami cukrovky, spravidla ťažkou hypoglykémiou alebo ketoacidózou – narušenou rovnováhou kyselín a zásaditých látok v tele pri nedostatku inzulínu.

Problém hypoglykémie spočíva v tom, že jej príznaky sa často zamieňajú s opitosťou alebo epilepsiou, a preto ľuďom v týchto stavoch často nie je poskytnutá včasná pomoc. Pritom je veľmi jednoduchá: pokým pacient môže prehĺtať, stačí mu podať rýchle sacharidy (limonádu, džús, cukor), neskôr je už potrebné podať injekciu glukagónu do svalu alebo glukózy do žily.

Mýtus 5. Lieky všetko vyriešia

Motivácia pacienta k zmene životného štýlu a najmä dodržiavanie režimových opatrení a pravidiel sú pre liečbu oboch typov cukrovky rozhodujúce. Mnohí pacienti však lieky neužívajú a naďalej sa prejedajú. Problémy s disciplínou mávajú najmä diabetici 2. typu. Tí sa navyše často stretávajú aj so sprievodnými komplikáciami, ktorými sú hypertenzia alebo vysoká hladina cholesterolu. V týchto prípadoch prichádza na rad prevencia a najmä edukácia v diabetologických ambulanciách a u všeobecného lekára.

Život s ochorením diabetes prináša mnohé obmedzenia. Pokiaľ však pacient poctivo dodržiava liečebný režim, užíva lieky a kontroluje svoj životný štýl, môže si v primeranej miere pokojne dopriať aj „zakázané“ potraviny či si vychutnávať náročnejšie športové aktivity. Okrem toho sa pri cukrovke 2. typu dá mnohým komplikáciám predísť skôr, ako vzniknú, a to – opäť – prostredníctvom prevencie a disciplíny.

Zdroj: blog FreeStyleLibre.cz

Reklama na magazín Vintage District