kombinované sporáky, kuchyňa

Ako vytvoriť viac miesta pre väčší komfort? Poradíme vám, tipy na rekonštrukciu malej kuchyne tak, aby sa do nej zmestilo všetko, čo potrebujete.

Rekonštrukcia malých miestností môže byť niekedy zložitá a niekedy ani nie. Ak hľadáte tipy na rekonštrukciu malej kuchyne, ste na správnom mieste.

S veľkými kuchynskými priestormi si užijete určitú slobodu, ktorú pri menších priestoroch nemáte – priestor pre väčšiu plochu pracovnej dosky, spotrebiče a kuchynský ostrovček. No aj keď máte k dispozícii menšie priestory na kuchyňu, nemusíte mať obavy, že sa budete musieť vzdať niektorých spotrebičov. Treba byť len opatrenejší pri ich výbere.

S výnimkou anomálií, ako je domáce kino, je kuchyňa najdrahšou miestnosťou v dome na prestavbu na základe štvorcových metrov. Z toho vyplýva, že čím menej štvorcových metrov prerobíte, tým nižšie budú vaše celkové náklady na prestavbu.

Prečítajte si aj: Ako upratať dom za 15 minút. Šikovné tipy, ktoré oceníte

Taktiež menšie kuchynské priestory sú ergonomicky efektívnejšie. S užším kuchynským trojuholníkom – oblasťou pohybu medzi sporákom, drezom a chladničkou – máte menej zbytočných pohybov.

Tu sú najlepšie návrhy na rozloženie na prestavbu vašej malej kuchyne a ako z nej urobiť priestor, v ktorom budete radi tráviť veľa času.

Typy rozloženia malých kuchýň

Rozloženie na jednu stenu – to je jedna stena skriniek, pultov a spotrebičov.  Ide o úplne najmenšie rozloženie.

Rozloženie v tvare písmena L – dve rady stolových skriniek usporiadané v uhle 90 °C voči sebe. Toto je klasické a veľmi efektívne usporiadanie malých kuchýň.

Galéria alebo chodba – Ide o dve steny skriniek, pultov a spotrebičov zoradených oproti sebe. Toto rozloženie je lepšie ako jednostenné, pretože v ňom budete mať lepší pohyb.

Najať či nenajať profesionála?

Malá kuchyňa môže často predstavovať „bod zlomu“ v otázke „ urob si sám“ vs. najatie profesionála . Pretože máte čo do činenia s menšími priestormi, renovácia malej kuchyne sa dá zvládnuť.

Napríklad položenie siedmich metrov štvorcových keramických dlaždíc môže byť len víkendovou záležitosťou, ktorú zvládnete sami. Kladenie 34 štvorcových metrov dlaždíc môže byť obrovský problém vyžadujúci služby profesionálnych dláždičov.

Je prestavba malej kuchyne rovnaká ako prestavba veľkej kuchyne – okrem menších rozmerov? V niektorých ohľadoch áno. Existujú však prekvapivé rozdiely, o ktorých by ste mali vedieť. Pri prestavbe malej kuchyne vykonajte tieto kroky:

Nájdite oblasti, ktoré sa dajú ľahko zmenšiť

Veľké dvojité drezy zaberajú cenný pracovný priestor.  Takisto si treba rozmyslieť, či chcete väčšie spotrebiče, ktoré by vám mohli v kuchyni zavadzať.  Napríklad voľte menšie chladničky či umývačky riadu, sporáky a podobne. Dobrou správou je, že niektoré kombinované sporáky sú síce užšie, ale zároveň aj v užšom variante disponujú rúrou s objemom 60 – 70 litrov, čiže rovnakými rozmermi, ktoré sú dostupné pri bežných rozmeroch.

Ak máte k dispozícii nejaký priestor mimo kuchyne, napríklad komoru, môžete v nej umiestniť niektoré menej často používané spotrebiče alebo veci.

Určite si priority

Na to, aby ste ušetrili priestor, musíte si určiť priority. Napríklad chcete všetky potraviny a nádoby skladovať  v kuchyni? Potom budete potrebovať veľké skrinky na úkor spotrebičov. Naozaj chcete raňajkový bar?  Dá sa to, ale preto budete musieť ubrať z pultu na varenie.

Použite hotové kuchynské linky

Jednou zo skvelých vecí na prestavbe malých kuchýň je, že môžete použiť jednoducho inštalovateľné skrinky a nemusíte zavádzať zložité veľké kuchynské zostavy, ktoré vyžadujú často pomoc odborníka.

Reklama na magazín Vintage District