zdravé stravovanie

Niekedy stačia malé zmeny, vďaka ktorým dokážeme veľké veci. Zdravé stravovanie vďaka týmto tipom zvládnete aj vy.  

Ak hľadáte rady, ako na zdravé stravovanie, ste na správnom mieste. Objavte niekoľko tipov, ktoré nie sú až tak náročné.

Sladené nápoje nahraďte perlivou vodou

Sladené nápoje môžu byť tou najnezdravšou vecou, ​​ktorú môžete piť. Sú nabité pridaným cukrom, ktorý sa spája s mnohými chorobami ako napríklad:

  • ochorenie srdca
  • obezita
  • cukrovka 2. typu
    Navyše pridaný cukor nachádzajúci sa v týchto nápojoch neovplyvňuje chuť do jedla. To znamená, že kalórie, ktoré vypijete, nekompenzujete tým, že budete jesť menej sladkostí.

Skúste preto nahradiť svoj sladký nápoj buď alternatívou bez cukru, alebo si namiesto toho jednoducho zvoľte neperlivú či perlivú vodu. Ak tak urobíte, zbavíte sa neužitočných kalórií a znížite príjem prebytočného cukru.

Prečítajte si aj: Cvičenie vo vode? Tu sú skvelé tipy na dovolenkové fitness

Vyberte si zdravé oleje

Vysoko spracované semená a rastlinné oleje sa v posledných desaťročiach stali základom domácností. Sú to napríklad celulózový, bavlníkový, slnečnicový a repkový olej.

Tieto oleje majú vysoký obsah omega-6 mastných kyselín, ale nízky obsah omega-3 prospešných mastných kyselín pre srdce.

Niektoré výskumy tvrdia, že vysoký pomer omega-6 ku omega-3 môže viesť k zápalu a spája sa s chronickými stavmi, ako sú srdcové choroby, rakovina, osteoporóza a podobne.

Vymeňte tieto oleje za zdravšie alternatívy, ako napríklad:

  • extra panenský olivový olej
  • avokádový olej
  • kokosový olej

Vyhýbajte sa “diétnym” potravinám

Takzvané diétne potraviny môžu veľmi klamať. Sú to vlastne potraviny, ktorým sa dramaticky znížil obsah tuku, preto sú často označované „ako bez tuku“, „s nízkym obsahom tuku“, „so zníženým obsahom tuku“ alebo „nízkokalorické“.

Na kompenzáciu stratenej chuti a textúr z tuku sa však často pridáva cukor a iné prísady. Takže veľa diétnych potravín nakoniec obsahuje viac cukru a niekedy dokonca viac ako ich plnotučné náprotivky.

Namiesto toho voľte zdravšie potraviny, ako je ovocie a zelenina.

Jedzte čerstvé bobule namiesto sušených

Bobule sú veľmi zdravé a plné živín, vlákniny a antioxidantov. Väčšina odrôd sa dá kúpiť čerstvá, mrazená alebo sušená.

Hoci sú bobule relatívne zdravé, sušené ovocie predstavuje väčšinou koncentrovanejší zdroj cukru, keďže všetka voda bola odstránená. Sušené ovocie býva tiež často obalované cukrom, čím sa obsah cukru ešte zvyšuje.

Ak sa rozhodnete pre čerstvé, získate oveľa šťavnatejšie občerstvenie s nižším obsahom cukru, ako má sušené ovocie.

 

 

Reklama na magazín Vintage District