šúpať jablko

Ako sa zorientovať v množstve informácií? Pozor na tieto zdravotné mýty, ktorým veria viacerí z nás.

Zdravotné mýty sú bežné a ovplyvňujú náš pohľad na naše zdravie a wellness. Je dôležité poznať, ktoré tvrdenia sú pravdivé a ktoré sú len mýtusy. V nasledujúcom článku sa pozrieme na niekoľko bežných zdravotných mýtov a poskytneme vedecky podložené vysvetlenie pre každého z nich.

Mýtus: Verejné záchodové dosky nesú infekcie a choroby

Pravda: Mnoho ľudí sa obáva, že sa môže nakaziť prostredníctvom záchodovej dosky. Hoci je to teoreticky možné, riziko je veľmi nízke. Skutočnosťou je, že ste pravdepodobnejšie vystavení infekciám alebo chorobám pri kontakte s inými povrchmi v toaletách, ako sú umývadlá, pulty a kľučky na dverách. Dôležité je preto umyť si ruky mydlom a vodou po návšteve toalety.

Tento mýtus je všeobecne neopodstatnený. Verejné záchodové dosky zvyčajne nie sú hlavným zdrojom infekcií a chorôb. Väčšina mikroorganizmov nemá totiž schopnosť prežiť dlhší čas na suchom povrchu, aký má záchodová doska. Navyše, mnoho vonkajších faktorov, ako je prúdenie vzduchu, suché prostredie a pravidelné čistenie, znižujú riziko prenosu infekcií. Ďalšou skutočnosťou, ktorá vplýva na zvýšené riziko infekcie, je, že pokožka býva častejšie poškodená na rukách ako na vašom pozadí.

Prečítajte si aj: Ako zvýšiť príjem vitamínu A? Tieto skvelé tipy sú navyše chutné

Mýtus: Ohrev jedla v mikrovlnnej rúre ničí živiny

Pravda: Mikrovlnné rúry ohrievajú a pripravujú jedlo stimuláciou jeho molekúl. Aj keď je pravda, že mikrovlnné rúry poskytujú elektromagnetické žiarenie, nejde o škodlivé druhy žiarenia, ako je jadrová energia, a nezvyšuje riziko vzniku rakoviny. Pri správnom používaní mikrovlnnej rúry nie je žiadny významný úbytok živín. Ak plánujete používať mikrovlnnú rúru, postupujte podľa návodu na obale jedla a dodržiavajte odporúčaný čas a výkon.

Mýtus: Spanie s mokrými vlasmi spôsobuje prechladnutie

Pravda: Nie je možné chytiť prechladnutie tým, že pôjdete spať s mokrými vlasmi. Na to, aby ste sa nakazili vírusom, musíte prísť do priameho kontaktu s chorou osobou. Ak však máte akné, tento problém sa môže zhoršiť, pretože mokrý vankúš vytvára ideálne prostredie pre množenie baktérií.

Mýtus: Pravidlo “5 sekúnd”

Pravda: Medzi zdravotné mýty patrí aj pravidlo “5 sekúnd”, ktoré hovorí, že ak jedlo spadne na zem, môžete ho znova zobrať a zjesť, ak ho zdvihnete do piatich sekúnd. Pravda je však taká, že baktérie sa na jedlo prichytili okamžite po jeho kontakte so zemou, a to aj v priebehu jednej sekundy.

Ak chcete zabrániť ochoreniu, je lepšie byť opatrný a jedlo, ktoré spadlo na zem, nekonzumujte alebo ho radšej opláchnite. Je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia, aby ste predišli otrave jedlom.

Mýtus: Po popálení si na miesto naneste ľad

Pravda: Aplikácia ľadových kociek na popáleniny môže spôsobiť výraznú škodu. Extrémne nízke teploty môžu mať podobné účinky ako omrznutie a poškodia povrch pokožky. Treba sa vyvarovať aj domácim liečebným prostriedkom, ako je maslo a podobne.

Mýtus: Vždy by ste mali šúpať ovocie a zeleninu

Pravda: Kôra ovocia a zeleniny, ako sú zemiaky, jablká, mrkva a citrusy, obsahuje množstvo prospešných živín. Jablko so šupkou obsahuje napríklad až o 332 % viac vitamínu K, o 142 % viac vitamínu A, o 115 % viac vitamínu C a o 20 % viac vápnika než jablko olúpané. Varené zemiaky so šupkou obsahujú až o 175 % viac vitamínu C než olúpané zemiaky.

Mýtus: Čokoláda spôsobuje vyrážky

Pravda: Čokoláda sa často obviňuje zo vzniku vyrážok, ale neexistuje priamy dôkaz o tom, že by táto pochúťka mala vplyv na stav vašej pokožky. Príčinou výražok je zvyčajne nadmerná tvorba mazu a upchatia pórov, ktoré môžu byť ovplyvnené genetikou, hormonálnou zmenou alebo stresom.

Reklama na magazín Vintage District