Realitný trh, ako sa vyvíja v roku 2024? Kupujúci diktujú trendy na trhu

V súčasnosti sme svedkami rozchodu cien medzi novostavbami a staršími bytmi, ktorý sa za posledný rok výrazne prehĺbil. Realitný trh odráža nielen zmeny na hypotekárnom trhu, ale aj zvýšenú vyjednávaciu silu kupujúcich, ktorí teraz častejšie žiadajú a dostávajú výraznejšie zľavy.

V posledných mesiacoch slovenský realitný trh prechádza zaujímavým vývojom. Kým pokles cien nehnuteľností sa ku koncu roku 2023 takmer zastavil, najnovšie štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) naznačujú stabilizáciu trhu. Podľa Róberty Meckovej, riaditeľky spoločnosti FinGO recloud, sme svedkami rozchodu cien medzi novostavbami a staršími bytmi, ktorý sa za posledný rok výrazne prehĺbil. Tento trend odráža nielen zmeny na hypotekárnom trhu, ale aj zvýšenú vyjednávaciu silu kupujúcich, ktorí teraz častejšie žiadajú a dostávajú výraznejšie zľavy. „V roku 2023 boli nehnuteľnosti o 6 % lacnejšie ako v roku 2022. V praxi vidíme, že lacnejšie sa predávali najmä staršie byty, ktoré sa od novostavieb cenovo vzdialili oveľa výraznejšie než sme boli zvyknutí,” hovorí Mecková.

Staršie byty sú v súčasnosti atraktívnejšie

Zaujímavosťou je, že v minulosti boli cenové rozdiely medzi novostavbami a staršími bytmi minimálne. Situácia sa však výrazne zmenila, a to najmä vplyvom zvyšovania úrokových sadzieb a všeobecnej neistoty, ktorá prevláda na trhu. Dnes sú staršie byty pre kupujúcich atraktívnejšie, najmä kvôli ich nižšej kúpnej cene v porovnaní s novostavbami.

Vtedajší rekordný rast cien nehnuteľností poháňaný vysokým dopytom spôsobil, že staršie nehnuteľnosti stáli takmer rovnako ako niektoré developerské projekty a keď kupujúci pri novostavbe zohľadnil ešte aj nižšie mesačné náklady za energie, fond opráv a správu, bolo rozhodnuté. Častokrát sa rozhodol kúpiť radšej nehnuteľnosť v niektorom z developerských projektov, a to aj za cenu dlhšieho čakania na jej reálne odovzdanie. Toto platilo najmä vo väčších mestách. V uplynulom období sa však tento trend zmenil a byty v starších bytových domoch sú pre ku-pujúcich o niečo atraktívnejšie. Nožnice medzi cenami novostavieb a starších bytov sa totiž vplyvom situácie na hypotekárnom trhu roztvorili oveľa výraznejšie. Túto situáciu sledujeme už vyše roka,” tvrdí Mecková.

Prečítajte si aj: Rekordný pokles cien bytov: Z divokých realitných rokov zostali len spomienky

Kupujúci určujú trendy na trhu

Kupujúci využívajú svoju vyjednávaciu silu na to, aby získali lepšie ceny. V niektorých prípadoch to znamená, že nehnuteľnosti, ktoré boli pôvodne ponúkané za 350-tisíc eur, sa predajú aj za 300-tisíc eur. Tento trend je zrejmý hlavne v prípadoch, kde predávajúci potrebujú predaj urýchliť a sú ochotní ísť s cenou výrazne nižšie. „Už viac než rok platí, že realitnému trhu velia kupujúci. V súčasnosti už ‘ ‘ ‘žmýkajú’ z predávajúcich aj zľavy, na aké sme dlhé roky neboli zvyknutí,” dodáva riaditeľka spoločnosti FinGO recloud.

Na druhej strane, developeri a predávajúci novostavieb sú stále schopní nájsť kupujúcich za svoje ceny, aj keď aj oni museli pristúpiť k určitým ústupkom, ako sú rôzne akcie či menšie zľavy. Trh s nehnuteľnosťami sa tak mení a kupujúci majú teraz viac možností, ako kedykoľvek predtým.

 

Reklama na magazín Vintage District