zena-1

Ak sa infikujete vraj v týchto hodinách, môže sa i malá infekcia rýchlo rozšíriť a zachvátiť celé telo.

Vírusy predstavujú väčšie riziko, keď svoje obete infikujú ráno. Tvrdí to britsko-maďarský tím vedcov na čele s Rachel Edgar z University of Cambridge s tým, že vírusy sú až desaťkrát úspešnejšie, ak k infikovaniu dôjde v ranných hodinách. Odborníci okrem toho zistili, že ľudia s narušeným cirkadiánnym rytmom, spôsobeným napríklad pracovnými smenami alebo pásmovou chorobou, sú vždy zraniteľnejší voči vírusom.

Počas tejto časti dňa si dávajte pozor

Edgar s kolegami vo svojom výskume nainfikovali myši vírusmi chrípky alebo herpesu. Následne zistili, že zvieratá infikované ráno mali v tele desaťnásobne viac vírusov než tie, ktoré infikovali večer. Dôvodom je, že bunky menia svoju aktivitu práve v rámci spomínaného cirkadiánneho rytmu, ktorý riadia biologické hodiny. “Ide o veľký rozdiel. Vírus totiž potrebuje, aby bol celý bunkový mechanizmus dostupný v pravý čas, inak sa mu nepodarí bunku infikovať. Avšak aj malá infekcia v ranných hodinách sa môže rýchlo rozšíriť a zachvátiť celé telo,” uviedol Akhilesh Reddy z University of Cambridge.

Prečítajte si aj: Čistenie uší, áno či nie? Na toto pozor, aby ste nestratili sluch

Táto pracovná doba môže ohroziť zdravie

Vedci následne zistili, že narušenie cirkadiánneho rytmu spôsobuje, že zvieratá a ľudia zostávajú trvalo v stave, keď sú náchylnejšie k infekcii. “Naznačuje to, že ľudia pracujúci na smeny, ktorí v niektoré noci pracujú a v iné nie, majú narušený biorytmus. To znamená, že sú náchylnejší k vírusovým ochoreniam,” vyhlásila Edgar. Tá síce s kolegami vo svojom výskume pracovala iba s dvoma druhmi vírusov. Išlo však o jeden DNA a jeden RNA vírus, dá sa predpokladať, že tieto výsledky sa dajú aplikovať na veľké množstvo vírusov. Vedci sa v štúdii zameriavali na aktivitu génu Bmal1, ktorý je u myší aj ľudí najaktívnejší v popoludňajších hodinách. “Práve spojitosť s génom Bmal1 je dôležitá. Keďže jeho aktivita je ráno nízka, človek je vtedy náchylnejší k vírusovým infekciám. Tento gén je u ľudí taktiež menej aktívny v zimných mesiacoch, čo naznačuje, že zohráva rolu vo väčšom riziku infekcií v tomto ročnom období,” vysvetlil Reddy.

Reklama na magazín Vintage District