Kuchyňa

V roku 2024 pokračuje rastúci trend minimalizmu v interiéroch. Tento prístup, ktorý zdôrazňuje jednoduchosť a funkčnosť, sa stáva základom moderného domova. Minimalizmus nie je len estetickou voľbou, ale odráža hlbší vplyv na naše mentálne a fyzické zdravie.

Dôležitosť minimalizmu

V súčasnosti je dôležité, aby interiér nebol len vizuálne príťažlivý, ale aj aby pohodlne slúžil svojim obyvateľom. Minimalizmus, s jeho čistými líniami a dobre osvetlenými priestormi, poskytuje pokojné a bezpečné prostredie. Nejde však o chladnú alebo strohú estetiku; skôr o vytvorenie teplého a harmonického priestoru, ktorý je zároveň vysoko funkčný s integrovanými technickými riešeniami.

Kvalita a funkčnosť

Minimalistický dizajn často vyžaduje vysokokvalitné materiály a sofistikované technické riešenia. Tieto prvky, hoci môžu byť drahšie, poskytujú dlhšiu životnosť a lepšiu funkčnosť. Kombinácia kvality a funkčnosti je kľúčová pre dosiahnutie pravého minimalistického štýlu. „Moderné nábytkové koncepcie môžu vyzerať trendovo a vlastnej tvorivosti sa žiadne hranice nekladú. Kombinovať môžete, čo chcete. Vždy sa však oplatí prispôsobiť zariaďovanie nového priestoru susediacej miestnosti, ktorá je už zariadená,“ odporúča expert na kuchyne a nábytok Ladislav Jelen z Oresi.

Minimalistické interiéry: Dominantný trend pre rok 2024
Zdroj foto: Oresi

Detaily, ktoré tvoria celok

V minimalistickom dizajne je dôraz na detailoch. Od bezrámových dverí po skryté soklové lišty, každý aspekt je navrhnutý tak, aby vytváral vzdušný a jednotný vzhľad. Nábytok je navrhnutý s jasnou funkciou a účelom, zatiaľ čo vhodná kombinácia farieb a materiálov vytvára pocit harmonie. „Najvýraznejším rysom, ale aj vizuálnou výhodou skrytých zárubní je paradoxne ich ,neviditeľnosť‘. Po ich inštalácii do stavebného otvoru sú v jednej rovine s priečkou, čo umožňuje dverám dokonale lícovať so stenou. Zárubne sú skryté v stene a nemajú klasický obal. To sú presne tie pravé dvere do minimalistického, čistého interiéru,“ je presvedčený Tomáš Barbořík, J.A.P. Slovakia.

Pocit pohody a čistoty

Minimalizmus vytvára pocit čistoty a pohody nielen prostredníctvom fyzického upratovania, ale aj celkového vizuálneho dojmu. Súčasný minimalizmus zahrňuje technické prvky ako LED osvetlenie, ktoré podporujú jednoliaty dizajn a zvyšujú celkovú estetiku priestoru. „Ďalším dôležitým prvkom je osvetlenie, ktoré je funkčné a zároveň opticky nijako nerozdeľuje priestor na viaceré drobné časti. Ideálne pre tento štýl je LED osvetlenie, ktoré je napríklad v kuchyni zabudované do spodnej časti skriniek. Poskytuje dostatok osvetlenia, pričom interiér ostáva jednoliaty a steny nerušia nespočetné vypínače,“ hovorí odborník z Oresi.

Minimalistické interiéry: Dominantný trend pre rok 2024
Zdroj foto: J.A.P. Slovakia

Jednoduché upratovanie

Jednou z hlavných výhod minimalizmu je ľahká údržba. Menej nábytku a dekorácií znamená menej prachu a jednoduchšie čistenie. Použitie prírodných materiálov, ako je drevo, kombinovaných s kovom a sklom, nielenže zvyšuje estetiku, ale tiež prispieva k duševnej pohode. „Pri minimalistickom štýle je vhodná kombinácia dreva a skla alebo skla a kovu. Tieto prvky sa krásne dopĺňajú aj na interiérových alebo šatníkových dverách. Minimalistický priestor by mal mať aj jemný nádych technicizmu, to ho povyšuje na naozaj žiadaný dizajn,“ hovorí Barbořík.

Reklama na magazín Vintage District