strojček

Ste presvedčení o tom, že zubný strojček je len pre mladých? Omyl! Zdravé zuby sú dôležité v každom veku. Nápravu krivých alebo inak nedokonalých zubov však zbytočne dlho neodkladajte. Prečo?
V tínedžerskom veku sa naša čeľusť stále vyvíja a rastie. To znamená, že ak je potrebné vyrovnanie, úprava či zdokonalenie postavenia zubov, toto obdobie je ideálne.

V tomto článku sa pozrieme na odporúčania a dôležité informácie pre rodičov, tínedžerov a dospelých, ktorí túžia po krásnom úsmeve a zdravých zuboch.

Skorý začiatok, trvalé výhody

Náš úsmev o nás veľa prezrádza. Zdravý a rovný chrup je obzvlášť cenný. Mnohí rodičia sa stretávajú s otázkou, kedy je správny čas na zubný strojček pre deti. Detské zuby môžu po prerezaní rásť nakrivo a ich nesprávne postavenie môže ovplyvniť aj trvalý chrup. Kedy je ten správny čas obrátiť sa na ortodontistu a vybrať si vhodný typ zubného strojčeka? Čo najskôr!

Telo je v mladom veku viac pripravené na zmeny a úpravy tak bývajú efektívnejšie. „Zanedbaná liečba postavenia zubov v čase, keď sa chrup a čeľusť vyvíjajú, sa dá síce v dospelom veku korigovať, ale táto náprava býva neraz zdĺhavejšia,“ uvádza Daniel Kodaj zo spoločnosti Starlynr, ktorá sa zaoberá výrobou neviditeľných strojčekov.

V akom veku začať liečbu?

Odborníci sa zhodujú na tom, že liečba krivých zubov by sa mala začať skôr, než sa problém ešte zhorší. Ideálny čas na prvé konzultácie u ortodontistu je v období medzi 7. až 9. rokom života, keď sú mliečne zuby už prerezané a trvalé ešte len rastú. V tomto období je možná lepšia kontrola rastúcich čeľustí a zubov, čo vedie ku kvalitnejším výsledkom liečby.
Správne uloženie zubov a správny zhryz majú vplyv na spracovanie potravy a na trávenie, taktiež reč dieťaťa alebo aj funkciu čeľustného kĺbu. Spomenúť treba aj skutočnosť, že krivé zuby deti a adolescenti často vnímajú ako hendikep, ktorý negatívne ovplyvňuje ich sebavedomie a duševné zdravie,“ spresňuje MDDr. Beáta Marčanová z kliniky Dr. Martinko.

Prečítajte si aj: Bolesť zubov: Príčiny, liečba a kedy ide o život

Aký strojček si vybrať?

Pri slove ortodontická liečba sa väčšine ľudí vybavia kovové strojčeky. Sú to tradiční a osvedčení spoločníci na ceste k rovným zubom. Dnes sú však tieto pomôcky mnohokrát menšie a diskrétnejšie, než si pamätáte zo svojho detstva. „Tvoria ich malé kovové, respektíve priehľadné keramické zámky na každom zube. Vzájomne sú spojené drôtikom, ktorý vyvíja tlak na zuby, čím ich vyrovnáva. Môžu sa nalepiť na prednú stranu chrupu, prípadne na vnútornú stranu zubov,“ popisuje MDDr. Romina Tvrdoňová z kliniky Dr. Martin.

Sú vhodné pre všetky vekové skupiny. Tínedžeri začali využívať elastické gumičky na strojčekoch ako súčasť svojho módneho štýlu a podľa nálady si menia ich farby. Jednou z nevýhod tradičných strojčekov sú pravidelné návštevy zubných lekárov, priemerne raz za mesiac, a vyššie nároky na ústnu hygienu.

Čo tak neviditeľný strojček?

Medzi inovácie pri korekcii chrupu patrí tzv. neviditeľný strojček. Tvoria ho priehľadné dlahy, ktoré sa nosia cez deň aj v noci. Pacient si ich dáva dolu len pri jedení, pití iných tekutín ako čistej vody a počas čistenia zubov. „Výhodami oproti ostatným typom strojčekov sú ľahká údržba, kratšia liečba, zriedkavejšie kontroly a hlavne diskrétnosť pri používaní,“ opisuje Daniel Kodaj, zástupca výrobcu neviditeľných strojčekov Starlynr na Slovensku.

Neviditeľné strojčeky sú favoritom pri liečbe krivých zubov u ľudí v produktívnom a vyššom veku, no obľubu si začínajú získavať aj u mladšej generácie. „V súčasnosti je liečba neviditeľným strojčekom oveľa kratšia ako pred niekoľkými rokmi, čo určite uvítajú aj detskí pacienti a netrpezliví tínedžeri,“ uzatvára D. Kodaj.

Návrat ku krásnemu úsmevu

Či už ste v tínedžerskom veku a túžite po sebavedomí, ktoré vám prinesie krásny úsmev, alebo dospelý, ktorý si chce dopriať estetickú a zdravotnú zmenu, zubný strojček je cesta k cieľu. Pamätajte pri tom, že pokiaľ ide o zdravie a pohodu, neexistuje vhodný alebo nevhodný vek. Vaša cesta k úsmevu sa začína práve teraz.

Príčiny krivých zubov

● Genetika – po svojich rodičoch dedíme nielen určité charakteristiky tvaru, veľkosti a usporiadania zubov, ale aj proporcie medzi hornou a dolnou čeľusťou. Tieto genetické faktory majú vplyv na vývoj našich zubov.
● Návyky z detstva – cmúľanie palca, používanie cumlíka a dlhodobé kŕmenie z fľaše veľkou mierou prispievajú k pokriveniu zubov. Tieto nežiaduce, opakujúce sa činnosti vyvíjajú tlak na ďasná a zuby, čo môže ovplyvniť ich správny rast a usporiadanie.
● Predčasná strata mliečnych zubov – môže viesť k nedostatku miesta na trvalé zuby. Zuby v okolí vzniknutej medzery sa posunú, čo spôsobuje nesprávny rast trvalých zubov. Výsledkom býva nekorektné prerastanie alebo úplný nedostatok trvalých zubov.
● Poranenia tváre – úrazy alebo poranenia tváre spôsobujú posun čeľuste alebo dokonca stratu zubov. Dochádza k nesprávnemu zhryzu, ktorý zase zapríčiňuje opotrebenie zubov, prípadne ich vypadanie.

Zvažujete zubný strojček? Už žiadne výhovorky!

Bolesť netrvá večne
– veľa pacientov má obavy, že ortodontická liečba zubným strojčekom spôsobuje dlhodobú a neznesiteľnú bolesť. Je pravda, že najmä na začiatku liečby vyvoláva zubný strojček permanentný tlak a s ním spojený diskomfort. Avšak na tento pocit sa dá postupne zvyknúť a časom bolesť poľaví úplne.

Strojček nespôsobuje väčšiu kazivosť zubov
– pri správnej zubnej hygiene nie je dôvod domnievať sa, že počas liečby sa zuby kazia viac ako obyčajne. Ak sa budete okrem zubov starať aj o hygienu zubného strojčeka, nemusíte mať žiadny strach zo zubných kazov, za ktoré by zodpovedala liečba krivých zubov.

Nosiť zubný strojček nie je hanba
– nielen tínedžeri, ale aj dospelí často riešia komplexy pri nosení zubného strojčeka. Trend neviditeľných strojčekov však odbúrava aj pocity trápnosti a hanby. Akýkoľvek strojček je skôr dôkazom toho, že ste zodpovední voči svojmu zdraviu a pracujete na tom, aby ste v budúcnosti mali krajší úsmev a lepší pocit.

Reklama na magazín Vintage District