girl-g9a8b39986_1920

Leto je ideálnym časom na zavedenie nových zvykov. Alebo aspoň nato začať sa hýbať a urobiť tak niečo pre seba. Využite leto k zmene svojho životného štýlu. Ak ste pred týmto obdobím nabehli na rýchlu diétu s cieľom rýchlo schudnúť do plaviek a pridali k tomu aj pohyb, uchovajte si tieto zvyky aj po lete. Vytvoríte si nový životný štýl, ktorý vám umožní si postavu udržať dlhodobo. Nie, že vás jesenné kačacie hody vrátia zase späť a pred ďalším letom sa bude celá situácia opakovať.

Využite leto k zmene životného štýlu

Ak ste sa rozhodli pred letom pre akúkoľvek diétu, filozofiou každej by malo byť, nevrátiť sa späť. Ich hlavnou ideou je zmeniť váš životný štýl. Môže to byť smer k vášmu novému, lepšiemu a zdravšiemu životu. Zároveň platí, že každé chudnutie sa začína v hlave. Mali by ste si teda ujasniť, čo od toho očakávate, a prečo ste sa rozhodli pre zmenu. Schudnúť do plaviek je taký prvoplánový a nie celkom správny cieľ. Teda, ak počas cesty k nemu nenájdete benefity vedúce k zdravšiemu životnému štýlu.

Pohyb a strava sú najlepší kamaráti

Súčasťou každej diéty je pohyb. Strava a pohyb sú ako dve ruky na jednom tele. Jedno bez druhého nebude fungovať a zároveň sa výborne dopĺňajú. A ak si medzi nimi nájdete to optimálne a pre vás vyhovujúce, určite pritom zostanete aj po lete. Prečo optimálne? Ak napríklad pôjdete do fitness centra a po niekoľkých návštevách zistíte, že vás to nebaví, nebude to to pravé. Možno nájdete to svoje pravé orechové v rannom behu, bicyklovaní, či na korčuliach. Prečistíte si hlavu a ešte aj urobíte niečo pre svoje telo. Leto je navyše ideálne obdobie na plávanie, ktoré výborne prospieva aj našej chrbtici a ešte aj kalórie idú spolu s odľahčeným letným jedálničkom dole samé. Dôležité je teda nájsť si to, čo nám chutí a čo nás baví a urobiť z toho príjemnú rutinu.

Prečítajte si aj: 10 užitočných rád, ako sa chrániť pred hmyzom

Nastavte si myseľ, neprežeňte to s kondíciou

V prípade, že neviete, akým smerom sa v pohybovej aktivite vydať, alebo vás „dobehla“ nevytrénovaná kondička a teraz ochkáte pri natiahnutom svale, alebo silnej svalovici, obráťte sa na profesionálneho trénera. Ten vám tréning nastaví presne podľa vašich časových, mentálnych aj fyzických síl. Pamätajte aj nato, že pri každom športe príde v určitom momente k stagnácií. Vtedy musí ešte viac zapracovať vaša myseľ. Toto je totiž často presne tá časť, kedy to veľa ľudí vzdá. Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy, hovorí, že psychický tréning je dôležitejší ako ten fyzický. Mentálne tréningové nastavenie totiž často rozhoduje o tom, či fyzický tréning uskutočníte a aké nasadenie do neho vložíte. V tejto súvislosti spomína TOP 5 mentálnych nastavení na fyzický tréning. Sú to pravidelnosť, vystupovanie zo zóny komfortu, sústredený tréningový výkon, bojovnosť a v konečnom dôsledku aj radosť.

Nemáte čas? Poznáme riešenie!

Ľuboš Gsch má vo svojom portfóliu viacero programov pre viac typov ľudí, vrátane unikátneho Mobilného fitka, kedy príde fitness centrum aj s trénerom až k vám domov. Novinkou je Program P13, ktorého hlavným mottom je „Nie je čas, strácať čas.“ Je teda pre všetkých, ktorí nemajú čas alebo mali to známe „nemám čas“ ako výhovorku. „Ide o minimalistický tréningový systém prinášajúci maximálne výsledky. Je založený na Paretovom pravidle, že 20% činností nám prináša 80% výsledkov. V programe P13 toto pravidlo platí doslovne. Program P13 prebuduje akúkoľvek postavu na skvelú, je jednoduchý, ľahko uskutočniteľný doma a prináša mnoho, mnoho radosti pretože je aj veľmi časovo dostupný,“ dodáva Ľuboš Gsch.

Stimul, ktorý buduje aktívnu hmotu a ničí tú pasívnu

Tréning P13 sa väčšinovo využíva pre spálenie prebytočnej energie (kalórií). „Spaľovanie kalórií však nie je hlavným benefitom tréningu. Je ním stimul. Konkrétne odovzdanie svalového stimulu tak, aby bola narušená hormonálna rovnováha a telo bolo donútené budovať aktívnu hmotu (svaly) a ničiť tú pasívnu (tuk). Aby sa účinok svalového stimulu mohol na tele prejaviť, musíte tento stimul odovzdávať telu pravidelne. Správne pochopenie účinku tréningu a jeho bezproblémová realizácia (13 minút podľa pevnej skladby cvičení) je kľúčové pre zmenu tvarov tela,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Ciest, ktoré vedú k zlepšeniu postavy, kondície a zdravia, je niekoľko. Rozdiel je v tom, či túto “cestu” budete absolvovať štvornožky alebo pošprintujete. Program P13 je šprint. Jeho pravidelné vykonávanie však berte skôr ako maratón. Nie vo význame, že na neho potrebujete veľké množstvo času a energie. Skôr v tom, že potrebujete určitý čas a väčšiu sériu opakovaných šprintov. Viac o Programe P13 sa dozviete TU

Reklama na magazín Vintage District