viktoriánsky štýl

Viktoriánska výzdoba interiéru je charakteristická zdobenými mosadznými zrkadlami, čalúnenými pohovkami a lesknúcimi sa lustrami. Ako vniesť do tohto starodávneho štýlu moderné prvky? Poradíme vám. 

Pri zdobení vo viktoriánskom štýle môže byť často ťažké zabezpečiť, aby si priestor zachoval súčasnú ľahkosť a zároveň vzdal hold tejto nádhernej ére. Koniec koncov, príliš veľa starožitných kúskov môže vyvolať ťažký pocit stariny, ktorému by ste sa mali za každú cenu vyhnúť.

Čo je vlastne viktoriánsky štýl?

Viktoriánska výzdoba interiéru je okrasná, opulentná a vysoko dekoratívna. Tento štýl vznikol v Anglicku v polovici až koncom 19. storočia.

Prečítajte si aj: Ako zariadiť svoju spálňu v štýle feng-shui? Na toto pozor

Ako odľahčiť tento štýl? Tu je niekoľko rád.

Opatrne s výberom farieb

Zatiaľ čo viktoriánsky štýl je známy svojimi temnými odtieňmi, niekedy sú vhodnejšie jasnejšie farby. Viktoriánsky štýl je tradične veľmi detailný (zdobené drevo a kvetinové tapety), takže kontrast týchto prvkov s čistými líniami, jednoduchými siluetami a svetlými farbami, ako sú pastely, môže dať štýlu modernú ľahkosť.

Pohrajte sa s tapetami

Medzi ďalšie tradičné prvky tohto štýlu patria tapety, ktoré majú vzhľad látky. Opäť voľte sviežejšie vzory a odtiene, ktoré dodajú miestnosti modernejší nádych.

Neprežeňte to s doplnkami

Aby ste si zariadili izby vo viktoriánskom štýle, nepotrebujete vystavovať všetok starožitný porcelán, či iné doplnky, ktoré pochádzajú či napodobňujú toto obdobie. Stačí vám pár detailom a izba dostane ten správny nádych. Tu platí všetko s mierou.

Nebojte sa nábytok prečalúniť

Podarilo sa vám zohnať krásnu pohovku alebo kreslo s rámom vo viktoriánskom štýle, ale hľadáte spôsob, ako tento kúsok lepšie uviesť do 21. storočia? Čo tak skúsiť ho prečalúniť? Vyskúšajte moderné prvky ako napríklad prúžky, ktoré dodajú vašim starožitným kúskom šmrnc. Alebo skúste rám stoličky či pohovky nafarbiť namiesto tmavej jasnou farbou.

 

Reklama na magazín Vintage District