Veľká Noc

Určite sa nájde veľa nadšencov, ktorí by nás prehovárali, prečo to práve naopak, cez takýto sviatok prehnať. Koľkokrát ste si sami sebe povedali, že chvíľu vydržím v prísnej diéte a cez sviatky si doprajem všetko možné od zákuskov až po údené dobroty a skoro vôbec nepriberiem. Pravdou je, že asi nepriberiete, ale spôsobíte telu extrémny šok, ktorý má úplne iné následky ako jedno – dve kilá navyše.

Vieme, že odolávať je niekedy ťažké a často sa to ani nepodarí, ale je dôležité sa držať hesla „niekedy je menej viac!“ Nikto vám nezakazuje dať si koláčik alebo chlebíček, ale myslite na to, že vaše telo nie je pripravené na veľké množstvo jedla, a ak k tomu vynecháte pitný režim, tak to môže dopadnúť všelijako a nie vždy dobre. My vám dáme 5 dôvodov, prečo je niekedy lepšie robiť veci s mierou.

Prvý dôvod

Pálenie záhy – Jeden z najčastejších nepríjemností vzniknutých prejedením sa. Ide o veľmi nepríjemný pocit v krku a na hrudníku sprevádzaný kyslou chuťou v ústach. Väčšinou pálenie záhy zaženie pohár mlieka alebo lyžička jedlej sódy, ktoré neutralizujú žalúdočné kyseliny. V tomto prípade sa ale nezabudnite vyhnúť káve, cigaretám a alkoholu. Kúpači budú musieť počkať, vy si len ľahnite, vyložte si nohy a doprajte si oddych.

Druhý dôvod

Zápcha – Stres z kúpačov, väčšia konzumácia jedla a nedostatok pohybu môžu privolať nie najlepšiu situáciu – zápchu. Je to jedna z najbežnejších nepríjemností vzniknutých v tomto období. Cítite plynatosť, nepravidelné, ba dokonca žiadne vyprázdňovanie a tvrdé brucho? Tak viete, o čom je reč. Keď hovoríme o zápche, tak ide o poruchu črevného vyprázdňovania, ktorá môže trvať aj dlhšiu dobu. Pri zápchach je dôležitý príjem tekutín, ktorý by mal byť minimálne 2,5 litra na deň. Netreba zabúdať ani na veľa vlákniny, ovocia a zeleniny. Namiesto ďalšieho sladkého barančeka si doprajte radšej sušené slivky alebo ovsené vločky, a ani krátka prechádzka na rozprúdenie čriev nikdy nie je zlá.

Tretí dôvod

Akútny zápal pankreasu – Môže byť vyvolaný niekedy až extrémnymi sviatočnými kombináciami jedál. Poznáte to, najprv mastná klobáska, potom veľa koláčov a nemôžete zabudnúť zapíjať alkoholickým drinkom. To je tá pravá kombinácia na akútnu pankreatitídu. Tento stav je jeden z najvážnejších, aké si prejedaním môžete privodiť. Ide o neznesiteľnú bolesť v ľavom nadbrušku. Väčšinou je tento zápal sprevádzaný zvracaním a horúčkou. Pri tomto zápale bohužiaľ na výber nemáte a lekára navštíviť musíte.

Štvrtý dôvod

Infekčné hnačkové ochorenie – Nie je až také neznáme. Totižto predstavuje druhé najčastejšie ochorenie, hneď po dýchacích cestách. Príčinami týchto hnačiek sú baktérie a vírusy, ktoré sa môžu nachádzať aj v jedle, ktoré konzumujeme. Obľúbený zemiakový šalát môže obsahovať majonézu, ktorá sa vyrába zo surových vajec. Pri tomto výrobku sa baktérie do jedného dňa rozmnožia v takom množstve, že dokážu vyvolať toto ochorenie. Nie je to nič príjemné a úprimne, asi by ste si sviatky takto nepredstavovali. Môže sa s tým spájať aj horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesť kĺbov a v kritickej situácií aj malátnosť. Ak táto hnačka do pár dni neodznie, je dôležité navštíviť svojho ošetrujúceho lekára.

Piaty dôvod

Žlčníkový záchvat – Je jedno z ďalších sviatočných nežiadúcich prekvapení, pred ktorým neutečiete, ak to preženiete s konzumáciou veľkého množstva mastného jedla. Žlčník je orgán, ktorý produkuje v tele žlč. Nachádza sa v pravej hornej časti brucha. Žlč ľudské telo potrebuje na odbúravanie tukov z prijatej stravy a taktiež pomáha vstrebávať vitamíny z jedla. Ak zjete veľa mastného, tak sa vytvorí veľa žlče, ktorú naše telo horšie spracováva. Pri žlčníkových záchvatoch môžete pocítiť náhlu a ostrú, tupú alebo intenzívnu bolesť, vyskytujúcu sa v pravej hornej časti alebo v strede brucha, ktorá sa pri pohybe nemení. Taktiež ho môže sprevádzať zvracanie a aj teplota. Prvou pomocou pri záchvate je studený obklad priložený na miesto bolestí. Hlavne je nič nepiť, nejesť a len kľudne ležať. Pri žlčníkových záchvatov, ktoré pretrvávajú, je lekár viac ako vítaný.

Čo robiť, ak ste to prehnali?

V prvom rade nepanikárte. Ak to nie sú dôvody, pre ktoré musíte vyhľadať lekára, tak pomoc nájdete aj vo vašej špajzy.

Banán – Je prvou pomocou pri hnačkách. Obsahuje draslík, ktorý udržiava správnu rovnováhu tekutín v tele.
Žuvačka – žuvanie spôsobuje pohyb v črevách, tým zlepšuje trávenie a je účinným obrancom pred pálením záhy.
Omeleta – je veľkým pomocníkom pri odľahčení žalúdka. Vajíčka obsahujú veľa bielkovín a tiež aminokyseliny – cysteín, ktoré pomáhajú zbaviť sa toxínov v tele, ktoré sme vďaka alkoholu naliali do seba.
Špenát – Jeden z veľkých pomocníkov pri úľave od nafúknutého brucha a naštartovaní trávenia.
Škorica – Okrem úžasnej vôni má škorica aj protizápalový a antibakteriálny účinok. Upokojujúco pôsobí na žalúdočnú stenu. Kľudne si ju pridajte do zázvorového alebo zeleného čaju.
5 dôvodov, prečo to cez Veľkú noc s jedlom neprehnať!Čaje – Vedia byť veľmi dobrými pomocníkmi pri žalúdočných problémov. Mätový čaj má upokojujúci účinok, prináša úľavu od bolesti a plynatosti. Upokojujúci účinok môžeme nájsť aj v zázvorom a čiernom čaji. Veľmi dobrým čajom je aj zelený čaj, okrem toho, že obsahuje veľké množstvo antioxidantov, je aj veľmi dobrou náhradou kávy.
Aloe vera – Je liek na všetko. Od popálenín, odrenín až po žalúdočné problémy. Vďaka svojim účinkom si vie hravo poradiť so zápchou.
Klinčeky – Vedia si poradiť s bolesťami zubov ale aj so žalúdočnými nevoľnosťami. Sú úspešní aj v boji s pálením záhy a k naštartovaniu metabolizmu.
Vyprošťovák Active – Tento výživový doplnok obsahuje zásaditú látku hydrogenuhličitan sodný, ktorý má schopnosť neutralizovať kyseliny, a preto sa odporúča užívať ho práve pri spomenutých problémoch s trávením. Neobsahuje umelé farbivá, konzervačné látky, lepok a ani laktózu. Každého poteší príjemná a osviežujúca príchuť citróna, ktorá vás postaví na nohy! Viac informácií o výživovom doplnku Vyprošťovak Active nájdete na stránke www.vitar.sk.

Reklama na magazín Vintage District