young-woman-gaa28b61ae_1280

Čoskoro  je tu najkrajšie obdobie roka. Zima môže byť pre imunitu však veľmi náročným obdobím. Práve kvôli nízkym teplotám sa toto obdobie stalo ohniskom vírusov, prechladnutia a chrípky. Udržať si dobrú imunitu počas zimných mesiacov môže byť ťažké. Avšak v jednoduchosti sa skrýva krása a to isté platí aj pri imunite. Existujú tri jednoduché kroky, ktoré vďaka svojej jednoduchosti nie je ťažké praktizovať každý deň.

Imunitný systém je komplexná sieť buniek, tkanív a orgánov. Spoločne pomáhajú telu bojovať s infekciami a inými chorobami. Keď je telo napadnuté cudzím škodcom, organizmus reaguje na antigén imunitnou odpoveďou, ktorej výsledkom je jeho likvidácia. Hlavné úlohy tohto systému sú zabezpečovať trvalú kontrolu organizmu vo dne v noci, počas bdenia aj spánku a o svojich zisteniach informovať ostatné orgány a sústavy.
U človeka rozlišujeme prirodzenú a adaptívnu imunitu. Prirodzená imunita predstavuje základnú, rýchlu a v podstate nemennú mozaiku vzorcov správania sa imunitného systému. Cieľom tejto prirodzenej imunity je rýchlo vytvoriť prvú líniu ochrany organizmu pred prípadným poškodením. Adaptívna imunita sa formuje až po narodení človeka na základe podnetov, s ktorými telo príde počas života do kontaktu. Predstavuje pomalší, ale oveľa účinnejší spôsob reakcie imunitného systému. Zložky adaptívnej imunity zabezpečujú pre ľudský organizmus pamäťovú imunitu, ktorej úlohou je zabezpečiť rýchlu ochranu organizmu pri opakovanom stretnutí sa s nejakými škodlivinami.

  • Doprajte si dostatok spánku

Dostatok odpočinku je rozhodujúci pre udržanie silného imunitného systému, pretože vaše telo sa počas spánku regeneruje. Zamerajte sa aspoň na sedem až osem hodín spánku. Dodržujte dobrú spánkovú hygienu, vrátane toho, aby sa do spálne nedostali zariadenia vyžarujúce modré svetlo.

  • Pitný režim

Voda plní vo vašom tele dve dôležité funkcie: prenáša kyslík do buniek a odplavuje z nich baktérie a toxíny spôsobujúce infekcie. Udržujte svoje telo dobre hydratované konzumáciou 8-10 pohárov vody denne. Kým sa do toho pustíte, snažte sa obmedziť konzumáciu alkoholu a vyhnite sa fajčeniu, pretože obe činnosti môžu váš organizmus dehydrovať.

  • Jedzte vyváženú stravu nabitú vitamínmi

Ľudský organizmus potrebuje pre správne fungovanie rozmanité množstvo vitamínov ako C,E, zinok či selén. Tieto prvky si organizmus nevie syntetizovať sám a musí ich prijímať z vonkajšieho prostredia v prvom rade prostredníctvom rozmanitej stravy Pokiaľ strava nie je rozmanitá a nedokážeme z nej prijať odporúčané denné dávky všetkých potrebných vitamínov, minerálov a stopových prvkov je potrebné zvážiť možnosť výživových doplnkov.  Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C prirodzene posilňujú imunitu a  bojujú proti voľným radikálom a zápalom, ktoré spôsobujú choroby vo vašom tele. Vyhnite sa vyprážaným jedlám alebo potravinám s vysokým obsahom cukru a tuku.  Namiesto toho si vyberte ovocie a zeleninu nabitú vitamínmi  ako čučoriedky, kapusta, mrkva, citrusy, špenát a granátové jablká.

Sila imunity sa skrýva v jednoduchosti
Zdroj foto: BOTTICELLI, Kristina Krupová

A čo na to Dominika Mirgová ?

Krásna, mladá a talentovaná. Meno Dominika Mirgová je už niekoľko rokov známe v kruhoch hudobnej brandže. Svojím pôvabným hlasom si získala srdcia ľudí už počas účinkovania v televíznej show Superstar a vďaka svojej náture a citu pre hudbu sa udržala medzi najlepšie hodnotenými umelcami na Slovensku. Čo je pre mladú mamičku a speváčku ,,must to be“ na každý deň, aby udržala svoj imunitný systém v dobrej kondícií?

Nedostatok spánku, časté zmeny prostredia a veľa stresu. Ako čelíte negatívnym vplyvom, ktoré ohrozujú vašu imunitu počas koncertovania?

,,Uvedomujem si, že môj životný štýl je veľmi hektický. Koncertovanie,  festivaly a presuny z miesta na miesta.  Spánok mi jednoznačne chýbal  najviac. Počas zmeny obdobia vnímam negatívne vplyvy viac ako počas roka. Mám slabú imunitu a preto si musím na ňu dávať pozor.“

Aké je vaše ,,must to be“  pre zachovanie dobrej imunity?

,,Moja imunita bol od detstva veľmi slabá. Dokonca, keď som bola tehotná, tak som bola chorá častejšie ako predtým. Uvedomila som si, že takto to ďalej nejde. Pred troma rokmi som sa rozhodla spraviť radikálny krok vpred. Zdravá strava,  pravidelné cvičenie je gro môjho myslenia. Pochopiteľne sa snažím dostatočne oddychovať, aj keď pri mojom povolaní to niekedy nie je až tak ľahké.“

Ste matka, dcéra, manželka, ale aj speváčka. Ako udržujete imunitu vašej rodiny zdravú?

,,Rodina je pre mňa všetko. Snažím sa, aby im nič nechýbalo a boli zdraví ako rybky. Môjmu malému synovi každý deň dávam ,,cukríky“ na podporu imunity detí. Rodina sa snaží pestro stravovať, ale uvedomujeme si, že niekedy nie je možné prijať dostatok vitamínov len cez stravu.  Vyskúšali sme rôzne doplnky, avšak najlepší z nich je jednoznačne Zinkosel. Páči sa mi, že kombinuje vitamín C a E, zinok a selén. Stačí nám denne zjesť jednu tabletku a hotovo. O  imunitu je postarané!“

 

Reklama na magazín Vintage District