zena-postel

Vedeli ste, že sexuálne zdravie žien je často opradené mnohými mýtmi? Preto najlepším miestom na získanie informácií o vašom zdraví je od svojho lekára. My vám však prinášame niekoľko mýtov, ktoré si môžete prečítať v pohodlí vášho domova.

1. Mýtus: Zo záchodovej dosky môžete chytiť pohlavnú chorobu

Sexuálne zdravie žien je mnohokrát spájané s mnohými nepravdami. Najčastejšou z nich je tvrdenie, že sexuálne prenosné choroby alebo infekcie nedokážu žiť mimo telo dlhú dobu -najmä nie na chladnom, tvrdom povrchu, ako je záchodová doska. Navyše nie sú prítomné v moči, takže šanca nakaziť sa od niekoho, kto používa tú istú toaletu, je takmer nulová. Treba sa však obávať pri kontakte s kožou, kedy sa trením môžu prenášať genitálne bradavice či opary alebo bozkávaním, pri ktorom sa infekcia môže šíriť pomocou herpesu či ústnou kvapavkou.

2. Mýtus: Nemôžete otehotnieť pri prvom pohlavnom styku

Mnoho žien si myslí, že pri svojom prvom pohlavnom styku nemôžu otehotnieť. Nie je to však pravda. V skutočnosti štatistiky hovoria, že až 20% žien otehotnie pri prvom nechránenom pohlavnom styku.

3. Mýtus: Nemôžete otehotnieť počas neplodných dní

Je to menej pravdepodobné, ale stále ešte možné. Najmä ak nepoužívate kondóm alebo antikoncepciu. Niektoré ženy otehotneli aj počas menštruačného obdobia. Ako je to možné? Povedzme, že máte krátky cyklus (21 dní, napríklad) a menštruácia trvá týždeň. Ak máte sex blízko konca svojho obdobia, mohli by ste otehotnieť. Spermie totiž žijú až 72 hodín v reprodukčnom trakte.

4. Mýtus: “Pilulka po” spôsobuje potrat

Plán B, známy tiež ako “pilulka po” , nie je rovnaká ako RU-486 pilulka, ktorá naozaj spôsobuje potrat. Množstvo žien verí tomu, že táto núdzová antikoncepcia dokáže spôsobiť potrat. V skutočnosti však funguje ako klasická antikoncepcia, ktorá len vytvára nehostinné prostredie pre spermie, v ktorom nedokážu prežiť.

Prečítajte si aj: Neberte prírastok hmotnosti ako fakt, buďte fit a zdravá

5. Mýtus: Z antikoncepčných tabletiek sa priberá

Zatiaľ žiadna štúdia nepreukázala priamy dôkaz medzi užívaním antikoncepcie a priberaním.

Jediný zatiaľ zistený druh antikoncepcie, ktorý môže spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti, je injekčná atikoncepcia (DMPA). Počas jej užívania zaznamenali viacero žien, ktoré pribrali na hmotnosti v priebehu troch rokov.

6. Mýtus: IUD antikoncepcia nie je bezpečná pre použitie u dospievajúcich

Vnútromaternicové telieska (IUD) sú malé objekty vložené cez pošvu a umiestnené v maternici, aby sa zabránilo tehotenstvu až do 12 rokov. Vzhľadom k tomu, nemusíte brať pilulky každý deň. Použitie IUD môže byť pohodlný a dlhodobý spôsob, ako zabrániť tehotenstvu. Tento druh antikoncepcie predstavuje bezpečnú a vysoko účinnú metódu antikoncepcie u väčšiny dospelých, ale rovnako tiež u mladistvých.

7. Mýtus: Ak ste zaočkovaná proti HPV vírusu, ste v bezpečí pred rakovinou krčka maternice

Gardasil a Cervarix sú očkovacie látky, ktoré blokujú dva typy ľudského papilomavírusu (HPV), ktoré najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice. Gardasil chráni aj proti dvom typom, ktoré spôsobujú väčšinu genitálnych bradavíc. Ale asi na 30% prípadov rakoviny krčka maternice tieto vakcíny nezaberajú. Preto je dôležité, aby ženy chodili pravidelne na gynekologické vyšetrenie.

8. Mýtus: Douching je zdravý spôsob, ako sa vnútorne prečistiť

Vagína je samočistiaci orgán a takýto typ sprchovania v skutočnosti spôsobuje viac škody ako úžitku. Prírodné baktérie, ktoré sa nachádzajú v pošve, ju pomáhajú udržať čistú a zdravú. Práve sprchovanie môže narušiť túto rovnováhu a šíriť vaginálne infekcie do vajcovodov, maternice či vaječníkov. Navyše, douching nechráni pred pohlavne prenosnými chorobami alebo tehotenstvom. V skutočnosti, douching uľahčuje žene otehotnieť, pretože tlačí semeno ďalej až do pošvy a krčka maternice.

Pravidelné umývanie teplou vodou a mydlom bez vôní pomôže udržať vonkajšie časti vagíny čisté. Snažte sa vyhnúť voňavým tampónom, vložkám alebo sprejom, ktoré môžu zvýšiť šancu na vaginálne infekcie.

Reklama na magazín Vintage District