svadba-dvaja

Aj vy ste vstupovali do manželstva unášaní na silných vlnách lásky a intimity s vierou, že vám to vydrží na celý život? Čo sa stalo, že vám to nevyšlo? Ak chcete zažiť veľkú lásku, mali by ste niečo o nej vedieť. 

Brali ste si manžela z lásky s vierou, že práve tento silný cit je zárukou toho, že vám to vydrží? No v živote to nebýva tak jednoduché…

Ak chcete zažiť veľkú lásku, treba vedieť o nej toto

Mnoho výskumov ukazuje, že láska je účinnejšia v tom, aby spojila dvoch ľudí dokopy, než aby ich udržala pohromade. Možno ste počuli príslovie: “Láska je ľahká, vzťahy sú ťažké.” Pravdou je, že vzťahy sú ťažké, pretože láska je ľahká. Silné pocity a pocity akéhokoľvek druhu nám dávajú silu istoty. S výnimkou odporu, žiadny citový zážitok nedáva väčšiu ilúziu istoty ako práve láska.

Silné pocity a pocity akéhokoľvek druhu majú tendenciu blokovať iných ľudí. Ak máte hroznú bolesť hlavy, je ťažké si uvedomiť, že niekto iný má bolesti chrbta. Keď ste nahnevaní, nemôžete pochopiť zraniteľnosť druhých. Ak máte pocit vzrušenia alebo eufórie, je menej pravdepodobné, že si všimnete bezdomovcov spiacich na ulici. Láska v nás vytvára slepotu, ktorá otupuje naše zmysly.

Zmenil sa náš partner alebo náš pohľad?

Keď intenzita lásky ubúda, začíname vidieť na našich partneroch i veci, ktoré sa nám nepáčia. Nie je to preto, že sme ho prestali milovať. Dôvod býva skrytý v skutočnosti, že časom strácame ilúziu istoty, ktorú nám láska dávala. Toto rozčarovanie je tiež príčinou, prečo toľko párov bojuje v druhom roku o záchranu manželstva, aj keď navonok sa nám zdá, že sa hádame pre peniaze, sex, žiarlivosť či iné manželské záležitosti.

Prečítajte si aj: Netradičné riešenie partnerovej nevery, dokázali by ste takto žiť? 

Láska z nás robí lepších ľudí

Zamilovanosť z každého z vás robí lepšieho človeka. Stali ste sa ešte vďačnejšími, starostlivejšími, milujúcejšími, súcitnejšími a tolerantnejšími. Tieto vlastnosti – nie váš partner – vám dávajú falošný pocit dôvery, že tento vzťah vydrží a vaša láska bude večná. Čo sa však začne diať, keď tento nádherný cit slabne? Stávate sa menej tolerantnými voči partnerovým chybám. Každý z nás začne obviňovať toho druhého alebo hľadá chyby vo svojej minulosti. Tadiaľ však cesta z manželskej krízy nevedie.

Existuje veľká láska?

Určite áno, len treba začať najskôr od seba a skromne. Nečakajte úžasné veci po celý život, počiatočné úchvatné chvenie v žalúdku určite časom vyprchá. Láska spočíva totiž v každodenných skromných radostiach a starostiach, a práve to ju robí veľkou.

Ak chcete teda veľkú lásku, musíte najskôr myslieť v malom.

 

Reklama na magazín Vintage District