gardeon

Výsostne ženský priestor pre relax je na nezaplatenie. Predstava originálneho útočiska pre ženu, priestoru, ktorý je iba jej, kde môže relaxovať, rozjímať, tvoriť, cvičiť, pracovať alebo preberať radosti a starosti života s kamarátkou, je dokonalá. Kde si ho vytvoriť, keď je už každá miestnosť nášho domu „obsadená“ a slúži aj iným?

„Takým priestorom sa môže stať záhradný domček,“ potvrdil nám Marek Choleva, odborník na montované záhradné stavby zo spoločnosti GARDEON. „Nijako neuberie z priestoru v interiéri a ten kúsok dvora, ktorý je na montovaný záhradný domček potrebný, určite chýbať nebude. Naopak, naše skúsenosti hovoria o tom, že ak je dobre vymyslený a dobre urobený, perfektne zapadne do exteriéru a užívanie záhrady je ešte radostnejšie.“

Moderný a zároveň útulný

Pohodlná pohovka, na ktorej sa dá leňošiť, čítať, počúvať podcasty, piť čaj alebo víno, taká sa určite do oddychového priestoru pre ženy hodí. Predstava útulného intímneho priestoru je lákavá, trochu ju však ruší slovo „montovaný“. Technik Rastislav Matuška z GARDEONU nás upokojil: „Montovanie je iba spôsob, akým je postavený. Jednotlivé diely do seba presne zapadnú ako skladačka, všetko je hotové za jediný deň bez neporiadku a stavebných prác. Exteriér však môže mať takú úpravu, že je na nerozoznanie od skutočnej stavby. Okná, dvere, kúrenie, strešné okno, všetko si v ňom žena môže naplánovať podľa svojich predstáv a potrieb.“

Kým vonkajšie prevedenie záhradného domčeka by malo ladiť s exteriérom stavby a so záhradou, interiér si môžete zladiť do pastelových a teplých farieb, ktoré vyvolávajú pozitívne emócie a upokojujú. Priestor oživia rastliny a bylinky, prípadne vždy čerstvá kytička vo váze. Aj keby ste si ju kúpili sama, nevadí. Kvety ženské oko a dušu vždy pohladia.

Ak má byť záhradný domček miestom na tvorenie alebo regeneráciu síl, je dôležité, aby mal dostatok svetla. Už pri jeho plánovaní odporúčame vyriešiť detaily ako okná alebo umelé osvetlenie.

V parádnom domčeku pre ženu musí byť pohodlné miesto na sedenie, ležanie alebo spanie s množstvom vankúšikov rôznych tvarov a farieb a, samozrejme, krásne mäkká deka.

Zvoľte si doplnky, ktoré odrážajú vaše záujmy, koníčky a ciele. V domčeku môže byť čokoľvek, čo si želáte: knižnica, veľké alebo malé zrkadlo, pracovný stôl, maliarsky stojan, šijací stroj, hrnčiarsky kruh, priestor na cvičenie… Plagáty, obrazy alebo inšpiratívne citáty sú rovnako dovolené.

Zabudnite na zbytočnú údržbu a zimu

Moderné montované domčeky sú vymyslené tak, aby nevyžadovali takmer žiadnu údržbu. „Fasáda, strecha a ďalšie časti stavby sú z odolných materiálov, ktoré nepodliehajú zubu času. Nekorodujú, nevlhnú, jediné, čo potrebujú, je z času na čas silnejší prúd vody na umytie a oživenie fasády,“ pokračuje odborník M. Choleva z GARDEONU.

Aj vnútorné steny, podlaha a strop sú z rovnako odolných materiálov. „Určite odporúčam záhradný domček zatepliť. V zime nebude priestor taký náročný na vykúrenie a v lete bude poskytovať ochranu pred páliacim slnkom a horúčavou,“ radí technik R. Matuška.

Ostatnému upratovaniu sa (zrejme) nebude dať vyhnúť, ale my vieme, že v priestoroch, kde sa pohybujú iba ženy a kam majú deti a muži vstup obmedzený, toho na upratovanie veľa nebýva. Poriadok sa tak dá udržať relatívne dlho.

Aj keby domček slúžil ako vaša pracovňa a nie oáza oddychu a pokoja, je výhoda, že je oddelený od zvyšku domu. Jednak v ňom máte pokoj a súkromie a jednak keď skončíte, zavriete dvere a viac nie ste v práci.

„Je skutočne fascinujúce, na koľko rôznych spôsobov sa dá záhradný domček využiť. Kým voľakedy slúžil prevažne na uskladnenie kosačiek, náradia a bicyklov, dnes sa čoraz častejšie stretávame s projektmi, ktoré záhradný domček povyšujú na inú úroveň. Od kancelárie či domáceho televízneho štúdia cez čitáreň, miesto na cvičenie až po ženský priestor, kde sa dá schovať pred zvyškom sveta. Je to skvelé!“ je nadšený M. Choleva. Zo ženského priestoru sme nadšení aj my. Nech má každá žena svojich pár metrov štvorcových a život na celej planéte bude oveľa lepší!

 

Reklama na magazín Vintage District