zelenina-1

Ochorenie, ktoré sa často nazýva aj tichý zabijak. Ak máte vysoký krvný tlak, netreba to podceniť. Pomôcť môžu nasledujúce potraviny.

Často ním trpíme a ani o tom nevieme. Ak sa však toto ochorenie dlhodobo nerieši, môže skončiť dokonca i smrťou v podobe infarktu alebo mŕtvice. Tým ochorením je vysoký krvný tlak alebo tiež hypertenzia. Konkrétne to znamená, že máte úzke krvné cievy, známe tiež ako tepny, ktoré vytvárajú väčší odpor pre prietok krvi. Čím užšie sú vaše tepny, tým väčší je odpor a tým vyšší bude váš krvný tlak. Z dlhodobého hľadiska môže zvýšený tlak spôsobiť zdravotné problémy vrátane srdcových chorôb. Ak máte vysoký krvný tlak, netreba to teda podceniť.

Pri meraní krvného tlaku sa sledujú dve hodnoty. Systolický tlak (horné číslo) označuje tlak vo vašich tepnách, keď vaše srdce bije a pumpuje krv. Diastolický tlak (spodné číslo) je údaj o tlaku vo vašich tepnách medzi údermi srdca. Normálne hodnoty horného krvného tlaku sú u dospelých od 100 až 139 a v prípade spodného krvného tlaku 60 až 89 mmHg. Existujú potraviny, ktoré môžu znížiť vysoký krvný tlak. Tu je niekoľko príkladov.

Tekvicové jadierka

Jadierka v sebe skrývajú veľké množstvo cenných látok, ktoré pomáhajú znížiť krvný tlak. Konkrétne ide o draslík, horčík, arginín a aminokyselinu potrebnú na tvorbu oxidu dusnatého, ktorý je dôležitý pre zdravie ciev.  Ako silný prírodný liek na hypertenziu sa ukázal aj tekvicový olej.

Prečítajte si aj: Tieto šupky a kôra nepatria do koša. Prekvapia vás skrytými vitamínmi 

Citrusové plody

Citrusové ovocie, ako je napríklad grapefruit, pomaranč a citróny, môže mať silné účinky na zníženie krvného tlaku. Potvrdzuje to i japonská štúdia na vzorke 101 japonských žien, ktoré každý deň pili citrónovú šťavu. Vedci to pripisujú prítomnosti kyseliny citrónovej a flavonoidom.

Losos a iné ryby

Ryby majú vysoký obsah omega 3 mastných kyselín, preto môžu mať pozitívne účinky aj na zdravie našich ciev a tým na zníženie krvného tlaku.  Tieto vzácne látky znižujú tiež zápal a hladinu zlúčenín sťahujúcich krvné cievy nazývaných oxylipíny.

Mangold

Táto listová zelenina je plná živín, ktoré dokážu regulovať váš krvný tlak.  Ide o draslík a horčík. Jedna šálka ( 145 gramov) vareného mangoldu dodá až 17 – 30 % vašej dennej potreby týchto prospešných minerálov.

Bobuľové ovocie

Medzi potraviny, ktoré dokážu znížiť vysoký krvný tlak a prispieť k zníženiu vzniku rizika srdcovocievnych ochorení, patrí aj bobuľové ovocie. Je totiž bohatým zdrojom antioxidantov, najmä antokyánov. Tieto látky zvyšujú hladinu oxidu dusnatého a znižujú produkciu molekúl  obmedzujúcich krvné cievy, čo prispieva k zníženiu krvného tlaku. Tieto prospešné účinky majú najmä čučoriedky, jahody, ríbezle, černice, arónia a moruše.

Šošovica a fazuľa

Strukoviny sú tiež bohaté na živiny pomáhajúce regulovať krvný tlak. Obsahujú vlákninu, horčík a draslík.

Pistácie

Obsah pistácií prospieva zdraviu vášho srdca a tiež má pozitívne účinky na krvný tlak. Spomedzi orechov sú práve pistácie najlepšie pri liečbe hypertenzie.

Celozrnné výrobky

Celozrnné pečivo obsahuje vlákninu, horčík a draslík, preto strava bohatá na túto potravinu pomáha bojovať s vysokým krvným tlakom.

Zeler

Zeler je obľúbená zelenina, ktorá môže mať pozitívne účinky na vysoký krvný tlak.  Obsahuje zlúčeniny nazývané ftalidy, ktoré pomôžu uvoľniť krvné cievy a znížiť hladiny krvného tlaku.

Mrkva

Mrkva má vysoký obsah fenolových zlúčenín, ktoré znižujú zápal a uvoľňujú cievy, čo môže pomôcť znížiť váš krvný tlak. Lepšie účinky na hypertenziu má pravidelná konzumácia surovej mrkvy ako varenej.

Brokolica

Brokolica je plná flavonoidových antioxidantov, ktoré pomáhajú znížiť vysoký krvný tlak zlepšením funkcie krvných ciev a zvýšením hladiny oxidu dusnatého v krvi.

Grécky jogurt

Aj grécky jogurt je nabitý živinami, ktoré pomáhajú regulovať hladinu krvného tlaku. Skrýva v sebe draslík a vápnik.

Paradajky

Medzi chutnú zeleninu, ktorá je prospešná pri hypertenzii môžete zaradiť aj paradajky či výrobky z nich. Lykopén, ktorý obsahujú,  sa spája s veľmi priaznivými účinkami na zdravie srdca a krvný tlak.

 

Reklama na magazín Vintage District