supky-cibula-1

Často ich vyhadzujeme, a pritom je v nich skryté veľké množstvo prospešných látok na náš organizmus. Tieto šupky, listy a dokonca i kôra je jednoducho zdravá.

Už odmalička nás učili, že jedlom sa neplytvá. Pri čistení ovocia a zeleniny však často vyhadzujeme práve tie najzdravšie časti, ktoré majú niekedy viac vitamínov a antioxidantov ako samotné plody. Mnohé rastliny totiž koncentrujú svoje najliečivejšie látky do okrajových častí. Pozrite sa, pri ktorých potravinách je dobré dať im druhú šancu. Tieto šupky, listy či kôra jednoducho nepatria do koša.

Šupky z cibule či cesnaku

Cibuľa a cesnak majú prirodzený obal, z ktorého môžete vyťažiť mnoho benefitov. Viaceré výskumy totiž preukázali, že šupka cibule a cesnaku obsahuje silné flavonoidy, ktoré podporujú zdravie a antioxidanty, ktoré majú protizápalové účinky. Šupka obsahuje aj kvercetín – významné antihistaminikum, ktoré pomôže aj ľuďom trpiacim sennou nádchou. Pri varení polievky s cibuľou sa nezbavujte jej šupky – stačí ju odstrániť až krátko pred servírovaním – prospešné látky tak zostanú zachované.

Prečítajte si aj: Ako bojovať proti chrípke a kašľu? Toto sú overené tipy

Listy brokolice

Listy brokolice sú nabité karotenoidmi, ktoré pomôžu pripraviť pokožku na slnko. Vyšší príjem betakaroténu podporuje tvorbu kožného pigmentu melanínu a neutralizuje škodlivé účinky UV žiarenia. Betakarotén zároveň zabraňuje tvorbe pigmentových škvŕn, znižuje riziko alergických reakcií a olupovania pokožky. Telo si z betakaroténu vyrába vitamín A, ktorý sa postará o silný imunitný systém, zdravé sliznice a dobrú kvalitu pokožky, vlasov a nechtov. Listy stačí uvariť či spariť rovnakým spôsobom ako brokolicu.

Šupky z mrkvy

Sekundárne rastlinné látky sa nachádzajú najmä v šupke. Mrkva obsahuje až 80 percent užitočných látok v tenkej vonkajšej vrstve, preto je lepšie namiesto noža použiť len tvrdú kefku, ktorou odstránite nečistoty pod tečúcou vodou. Pri nákupe nevyberajte najväčšie exempláre s drevenou dužinou, ale radšej stredné a tie menšie.

Kôra citrusových plodov

Kôra citrusových plodov obsahuje štvornásobne viac vlákniny ako plod samotný. Navyše, štúdia z roku 2003 ukázala, že pomarančová kôra v sebe skrýva prírodné látky, ktoré dokážu bojovať proti rakovine. Šupky sú nasýtené éterickými olejmi a sú vhodné najmä ako korenie alebo prísada do pečenia – stačí ich nastrúhať na dezerty, cestoviny či do šalátov. Platí to však len pri chemicky neošetrených plodoch.

Tieto šupky a kôra nepatria do koša. Prekvapia vás skrytými vitamínmi
Aj listy kalerábu sú nabité vitamínmi. Zdroj foto: Pixabay

Listy kalerábu

Kaleráb obsahuje až 60 mg vitamínu C v 100 g, veľa karoténu či vitamínu E a B. Urýchľuje vylučovanie žlče a jej transport do čriev, vďaka obsahu vlákniny reguluje stolicu, preto sa odporúča ľuďom trpiacim zápchou. Zdravé sú však aj jeho listy – obsahujú mnohonásobne vitamínu C a trikrát viac vápnika ako buľva. Nasekané nadrobno ich môžete pridávať do zeleninových šalátov.

Listy zeleru

Listy stopkového zeleru obsahujú päťkrát viac kalcia a magnézia ako stopky. Okrem toho sú bohaté na vitamín C a fenoly – silné antioxidanty, ktoré bojujú proti rakovine, srdcovo-cievnym ochoreniam a predčasnému starnutiu. Surové ich môžete pridať do šalátov, smoothies, polievok či omáčok.

Reklama na magazín Vintage District