138o-shutterstock_364441505-zm

Aké obmedzujúce dokážu byť okuliare dokážu pochopiť asi len tí, ktorí ich musia nosiť. Nielen pri športovaní, ale aj pri bežných denných činnostiach. O tom, že si ich sem tam zabudneme, netreba ani hovoriť. Rovnako tak sa asi už väčšine z vás tiež stalo, že ste ich stratili či poškodili a museli ísť kupovať ďalšie. Odpoveď na otázku ako sa zbaviť okuliarov môže byť preto užitočná skutočne pre každého.

Zdá sa vám, že trochu zveličujeme, ak hovoríme, že „pre každého?“ Vedzte, že nie. Minimálne okuliare na čítanie bude raz potrebovať každý. A to už relatívne skoro, tesne po štyridsiatke.

Presbyopia si nevyberá

Je to skutočne tak. Ak ste ešte o očnej vade s názvom presbyopia nepočuli, je najvyšší čas sa o nej niečo dozvedieť. Ak už totiž máte okuliare kvôli ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti, pribudnú vám ďalšie. Na úvod nie práve najpríjemnejšia správa, však?

Presbyopia, inak tiež vetchozrakosť alebo u nás ľudovo známa aj ako syndróm krátkych rúk, postihuje každého človeka bez ohľadu na pohlavie, rasu či existenciu inej refrakčnej chyby. Na svedomí to má prirodzené starnutie očí, konkrétne ľudskej šošovky. Tá sa vekom opotrebúva a postupne stráca svoju pružnosť, následkom čoho máme problém zaostriť na veľmi krátke vzdialenosti. Bez korekčnej pomôcky – najčastejšie tzv. okuliarov na čítanie, si svoju novú knihu ani obľúbený magazín neprečítate. Rovnako tak textovú správu na displeji vášho mobilného telefónu a pokiaľ sa vám bude chcieť niekto pochváliť fotografiami z výnimočnej oslavy či dovolenky, rozoznávať na nich tváre sa vám podarí len veľmi ťažko. V neskoršom veku vôbec. Akomodačný bod, čo je bod, pri ktorom ešte dokážeme zaostriť, sa stále vzďaľuje smerom od očí a zrak na krátke vzdialenosti sa nám takýmto spôsobom zhoršuje až do šesťdesiatky.

Život bez kompromisov

Aj ak ste doteraz dokázali žiť s okuliarmi i napriek viacerým kompromisom či obmedzeniam, ďalšie okuliare do povinnej výbavy vás už pravdepodobne donútia nahlas porozmýšľať, či nie je cesta ako sa okuliarov zbaviť a mať (opäť) výborný zrak aj bez nich. Samozrejme, prvou možnosťou je používanie kontaktných šošoviek. Tie sú podstatne praktickejšie, ale problémom môže byť hygiena, ktorá je pri manipulácii s nimi obzvlášť dôležitá. Občas sa totiž stáva, že si šošovku potrebujete napríklad trochu posunúť či vybrať, lebo vás omína a práve vtedy si nemáte kde vyčistiť ruky a nemáte pri sebe ani roztok, ktorým sa šošovky musia čistiť. V tom prípade vám celkom reálne hrozí, že si cez šošovku do oka prenesiete napríklad infekciu a o nepríjemnosti máte na najbližšie týždne postarané. Samozrejme, ideálnym riešením preto je, mať pri sebe stále náhradnú šošovku. Existuje však aj iné riešenie.

Odhodlať sa navštíviť očnú kliniku sa oplatí

Žiaľ, v súčasnosti existuje len jedno riešenie ako sa natrvalo a efektívne zbaviť problémov so zrakom – astigmatizmu, krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj presbyopie a tým je laserová operácia očí. Mikrochirurgia oka sa zdokonaľuje a vyvíja priam neskutočným tempom, z čoho najviac, samozrejme, profitujeme my pacienti. Moderné metódy sú totiž bezbolestné, s minimálnym rizikom vzniku pooperačných komplikácií, k oku šetrnejšie a jemnejšie v porovnaní so staršími metódami a vyžadujú kratšiu dobu rekonvalescencie. Pri niektorých zákrokoch sa k bežným činnostiam a do práce môžete vrátiť už nasledovný deň po operácii.

Korekcia refrakčných chýb prebieha buď na rohovke alebo výmenou očnej šošovky. Medzi najmodernejšie metódy rohovkových operácií možno zaradiť Z-Lasik Premium, ktorou sa operuje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus a ReLEx SMILE 3D – revolučná metóda používaná na korekciu krátkozrakosti až do -10 dioptrií a astigmatizmu do 5 cylindrov. Obidve spomínané metódy sú aktuálne špičkou medzi laserovými zákrokmi, na Slovensku ich vykonáva najväčšia slovenská sieť očných kliník iClinic.

Výmena šošovky sa odporúča pacientom, ktorí okrem krátkozrakosti a/alebo ďalekozrakosti trpia aj presbyopiou. Medzi tradičné metódy patrí Prelex, ešte modernejšou, jemnejšou, rýchlejšou, presnejšou a šetrnejšou je metóda FEMTO Z-Prelex, ktorá namiesto ostrých operačných nástrojov používa špičkový femtosekundový laser. Do oka je voperovaná trifokálna šošovka, ktorá pacientovi zabezpečí bezproblémový zrak do všetkých vzdialeností. Okuliare na čítanie, na blízko ani do diaľky tak už potrebovať nebudete.

Reklama na magazín Vintage District