potraviny na kosti, raňajky, žena je

Tu je 7 živín, ktoré sú dôležité pre naše kosti plus tipy, v ktorých potravinách ich nájdeme. A nejde len o vitamín D.

Väčšina z nás si so zdravím kostí dáva do súvislosti vápnik a vitamín D.  Tieto látky sú naozaj potrebné na podporu pevných a zdravých kostí, no nie sú to len oni. Existujú aj ďalšie látky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní silných a zdravých kostí. Tu je 7 živín, ktoré by sme mali poznať, ak chceme bojovať najmä proti osteoporóze.

Vitamín D

Vitamín D hrá kľúčovú úlohu pri prijímaní potravy z tráviaceho traktu do kostí. Jeho nedostatok môže viesť k oslabeniu kostí a k osteoporóze. Nájdeme ho v tučných rybách, pečienke a niektorých obohatených potravinách. Ak však neprijímame množstvo vitamínu D zo stravy, môžu byť vhodné vitamínové doplnky.

Vápnik

Vápnik tvorí asi 2 % celkovej telesnej hmotnosti, pričom väčšina z neho je uložená v našej kostre. Jeho dostatočný prísun je nevyhnutný pre silné a zdravé kosti. Nájdeme ho v mlieku a mliečnych výrobkoch (jogurte, tvarohu atď.), v mandliach, ako aj v zelenej listovej zelenine.

Fosfor

Tento minerál predstavuje druhý najbohatší minerál  v našom organizme a spolu s vápnikom sa podieľa na kryštalickej štruktúre kostí. Jeho dostatok je rovnako dôležitý, ako je to v prípade vápnika. Nájdeme ho v rozličných potravinách, ako sú ryby, mlieko, celozrnné pečivo, hydina, mäso, fazuľa, orechy a semiačka.

Prečítajte si aj: Mýty o diabetes, ktorým veríme a môžu nám uškodiť

Bór

Bór pomáha podporovať vstrebávanie fosforu, vitamínu D a tiež horčíka. Nachádza sa v avokáde alebo v sušenom ovocí, ako sú marhule, slivky, hrozienka a podobne. Je tiež prítomný aj v arašidovom masle.

Horčík

Horčík je nevyhnutný pre tvorbu hormónu kalcitonínu, ktorý pomáha pri prenose krvi do kostí. Podporuje tiež prijímanie a premenu vitamínu D do jeho aktívnej formy. Zdroje horčíka zahŕňajú zelenú listovú zeleninu, fazuľu, orechy, semiačka a celozrnné potraviny.

Draslík

Draslík je dôležitý pre udržanie rovnováhy vápnika v našom organizme. Jeho prítomnosť v strave je nevyhnutná pre zdravie kostí. Nájdeme ho v potravinách ako melóny, paradajky, banány, broskyne, pomaranče, listová zelenina, sladké zemiaky a fazuľa.

Vitamín C

Vitamín C je potrebný nielen pre našu imunitu, ale tiež pre tvorbu kolagénu – proteínovej matrice kostného tkaniva. Podporuje hojenie kostí. nachádza sa v citrusoch, brokolici, paradajkách, jahodách, kiwi, paprike a zelenej listovej zelenine.

 

Reklama na magazín Vintage District