roberto-nickson-YCW4BEhKluw-unsplash

Dnešná uponáhľaná doba si vyžaduje, aby sme sa viac starali o svoje telo a myseľ. Málokto však má možnosť využívať kúpeľné služby alebo pravidelné wellness. Výborným riešením je vytvoriť si wellness u seba doma. Najmä v zimných mesiacoch, keď potrebujeme posilniť svoje telo a imunitu, investíciu do správneho vybavenia skutočne oceníme.

Kúpeľ a masáž v jednom

Domáci wellness sa začína už pri zdanlivo obyčajnom kúpeli. Nájdite si čas pre seba, napustite si vaňu a relaxovaním podporíte blahodarné účinky aromaterapie. Ešte lepšie si vychutnajte chvíle v bublinkovom kúpeli. Vírivá vaňa už dnes nie je cenovo nedostupná, a ak na ňu máte priestor, určite sa oplatí pridať si ju do domácnosti. Hydromasáž priaznivo pôsobí na krvný obeh, zlepšuje okysličenie krvi, uvoľňuje boľavé svaly a odbúrava stres. Sofistikovanejšie systémy ponúkajú nielen možnosť jemného perličkového kúpeľa, pri ktorom bublinky vychádzajúce z trysiek na dne vane hladia pokožku, ale aj naozaj dôkladnú masáž. V takom prípade by ste si mali vybrať vaňu vybavenú nastaviteľnými hydromasážnymi tryskami na dne a po stranách. Ak to dispozícia vášho domu umožňuje, určite by ste nemali váhať umiestniť väčšiu vírivku napríklad do zimnej záhrady, kde môžete tráviť čas spoločne s rodinou.

Okrem spomínanej aromaterapie dosiahnete ešte dokonalejší relaxačný účinok vďaka chromoterapii. Za týmto trochu tajomným názvom sa skrýva možnosť polohovania a nastavenia osvetlenia, konkrétne výberu farby podľa stavu, ktorý potrebujete dosiahnuť. Pozitívne na nás pôsobia štyri základné farby – červená, žltá, zelená a modrá a ich prelínanie.

Nie je sprcha ako sprcha

V prípade, že nemáte priestor na vaňu alebo sa radšej sprchujete, stále si môžete užívať wellness. „Na osvieženie a povzbudenie tela vám stačí sprchová hlavica s prepínačom prúdu. Normálny prúd vás umyje, dažďový prúd pohladí vašu pokožku a masážny prúd vás dokonale prekrví. Ešte väčší relaxačný účinok dosiahnete zakomponovaním sprchového panelu,“ odporúča ing. Václav Vančura, technický riaditeľ kúpeľňových štúdií spoločnosti Kúpeľne Ptáček. Sprchový panel má mnoho podôb, je vhodný do menších kúpeľní a ponúka možnosť chromoterapie alebo hudby. Stropný panel môže evokovať letný dážď, dažďovú hmlu, ale ponúka aj iné prúdy. Nástenný hydromasážny panel poskytuje dôkladnejšiu masáž celého tela. Komplexnejšie riešenia poskytujú multifunkčné sprchové boxy, ktoré majú nielen rôzne trysky, ale aj paru alebo aromaterapiu.

Prečítajte si aj: 7 fascinujúcich stavieb, ktoré sa nachádzajú pod zemou

Saunovanie pre zdravie

Okrem kúpeľov a prípadného otužovania, ktoré však nie je pre každého, je v oblasti wellness veľmi obľúbené saunovanie. S pokrokom doby už nie je ťažké zaobstarať si saunu do domácnosti a možno ju zakomponovať priamo do obytného priestoru. K dispozícii sú fínske sauny, ktoré sa dajú použiť na ochladenie v sprche, vani alebo bazéne, ako aj parné alebo infračervené sauny. Posledné dva typy nevyžadujú následné ochladenie, ale nezabudnite si po ich opustení vždy oddýchnuť.

Saunovanie má priaznivý vplyv na ľudský organizmus, napríklad tým, že urýchľuje tvorbu bielych krviniek, ktoré sú našimi ochrancami pred vírusmi a infekciami, navyše sa telo potením zbavuje toxínov. „Ak si zvolíte fínsku saunu, očakávajte klasickú teplotu okolo 90 °C. Infrasauny, kde sa teplota pohybuje okolo 50 °C, sú oveľa šetrnejšie aj pre tých, ktorým takéto vysoké teploty nevyhovujú. Vlhkosť vzduchu sa potom pohybuje okolo 10 až 20 %. Rímska sauna s teplotou okolo 70 °C a vyššou vlhkosťou je veľmi prospešná pre dýchací systém. V tomto prípade sa dajú vyriešiť dve veci jedným zariadením a to sprchovacím kútom s parou,“ uvádza Vančura. Saunu si, samozrejme, môžete nechať postaviť väčšiu a napríklad ako samostatnú jednotku v záhrade, ale obľúbenejšie sú boxy, ktoré si často ľahko zostavíte sami. Vybrať si môžete z rôznych veľkostí, od najmenších pre jednu osobu až po priestrannejšie.

Reklama na magazín Vintage District