CooberPedy-2

Osobitné architektonické skvosty môžeme nájsť nielen na povrchu Zeme, ale aj pod jej povrchom. Tu je 7 fascinujúcich stavieb, ktoré sa vymykajú bežným parametrom. 

Podzemné stavby sa stávajú čoraz viac populárnymi pre svoju schopnosť poskytnúť úkryt pred počasím, zabezpečiť bezpečnosť alebo slúžiť ako tajné miesto pre výskum či zábavu. Tu je zoznam 7 fascinujúcich podzemných budov, ktoré nás ohúrili svojou architektúrou a inovatívnosťou.

Podzemná farmárska komunita Coober Pedy, Austrália

V austrálskom meste Coober Pedy je celá komunita postavená pod zemou. Vzhľadom na extrémne horúce letá, kde teploty často presahujú 40 °C, a suché podmienky je bývanie v jaskyniach pre obyvateľov oázou chladu a pohodlia. Coober Pedy sa nazýva aj hlavným mestom opálu, pretože sa tu našli veľké ložiská tohto nerastu.

10 fascinujúcich stavieb
Podzemné bývanie v meste Coober Pedy. Zdroj foto: https://www.cooberpedy.com/

Podzemný hotel Sala Silver Mine, Švédsko

Hotel Sala Silver Mine vo Švédsku sa nachádza 155 metrov pod zemou v opustenej bani a ponúka tak jedinečný zážitok pre turistov. Ide o najhlbší hotelový apartmán na svete a baníkom trvalo desať rokov, kým tento priestor vyhĺbili. Vtedy však na hĺbenie používali náročnú ťažobnú metódu a v týchto miestach sa ťažilo striebro. V dvadsiatom storočí sa však táto ruda minula a tak baňu uzavreli. Dnes ľudia platia, aby mohli prespať v týchto fascinujúcich priestoroch.

10 fascinujúcich stavieb pod zemou
Hotel Sala Silver MineZdroj foto: https://www.atlasobscura.com/places/sala-silver-mine-hotel-suite

Múzeum umenia Datong v Číne

Tvorca stavby, britské architektonické štúdio Foster + Partners chcel, aby Datong Art Museum nedominovalo susedným kultúrnym budovám a aby zároveň poskytovalo dostatok flexibilného priestoru galérie a pripomínalo skalnaté vrcholy okolitej krajiny v severnej Číne. Preto výsledný dizajn stavby má podobu štyroch prepojených pyramíd opláštených odolnou oceľou a čiastočne zapustených do zeme.

10 fascinujúcich stavieb pod zemou
Múzeum umenia Datong v Číne. Zdroj foto: https://www.dezeen.com/2023/10/06/underground-buildings-roundup/

Vila Aa, Nórsko

Dom s rozlohou 375 metrov štvorcových je z vyššieho terénu takmer neviditeľný a dokonalo zapadá do okolitého prostredia. Vila Aa bola postavená na nórskej farme a ide o majstrovské dielo dánskeho architektonického štúdia CF Møller Architects. Stupňovité terasy tvoria jej spodnú časť, no vrch pozostáva zo zelenej strechy, ktorá zabezpečuje, že dom takmer úplne splýva s okolitým terénom.

Prečítajte si aj: Kontroverzné stavby, ktoré vyvolávajú rozruch verejnosti či odborníkov

Podzemný rezervoár v Istanbule, Turecko

Yerebatan Sarnıcı, známy aj ako podzemný palác alebo podzemná cisterna, je obrovský rezervoár s nádhernou architektúrou, ktorý bol v minulosti dôležitým zdrojom vody pre Istanbul.

Podzemné mesto Derinkuyu, Turecko

Derinkuyu je jedným z niekoľkých podzemných miest v Kappadokii, ktoré slúžili ako úkryty pred vonkajším svetom v prípade nebezpečenstva a malo ochrániť 20 000 ľudí. Toto starobylé viacúrovňové mesto siaha do hĺbky až 895 metrov.

Podzemná katedrála Salt Cathedral v Zipaquirá, Kolumbia

Soľná katedrála v Zipaquirá v Kolumbii je dielom umenia a náboženstva, ktorý návštevníkom ponúka jedinečný zážitok v jaskynných priestoroch. Je to podzemný rímskokatolícky kostol, ktorý bol postavený v priestoroch soľnej bane 200 metrov pod zemou.

Tieto fascinujúce podzemné stavby nám pripomínajú, že architektúra môže byť inovatívna a úchvatná aj pod zemou. Každá z týchto budov má svoj vlastný príbeh a účel, ktorý ich robí výnimočnými v rámci sveta architektúry.

 

 

 

Reklama na magazín Vintage District