Dovoľte životodarnej energii prúdiť u vás doma: zásadne pomôžu aj dvere

Zistite niekoľko zásad podľa starodávnej čínskej filozofie a dovoľte životodarnej energii prúdiť u vás doma.

Feng Shui, starodávna čínska filozofia života v harmónii s okolím, učí, že rovnako ako rozmiestnenie nábytku, aj vchodové a interiérové dvere zohrávajú kľúčovú úlohu v prúdení energie v našich domovoch. Tento prístup, ktorý sa zameriava na rovnováhu medzi vetrom a vodou, ovplyvňuje nielen harmóniu a rovnováhu v našich obytných priestoroch, ale aj v pracovnom prostredí. Dovoľte životodarnej energii prúdiť u vás doma vďaka týmto tipom.

Vchodové dvere a ich význam

Vo Feng Shui sa vchodové dvere považujú za ústredný bod vstupu životodarnej energie, známej ako čchi, do domova. Kvalita a dizajn týchto dverí priamo ovplyvňujú kvalitu a silu tejto energie. Farby a materiály, z ktorých sú dvere vyrobené, ako aj ich orientácia na svetové strany, sú kľúčové aspekty, ktoré určujú prúdenie energie.

Zásady pre vchodové dvere:

  • Bez prekážok: Nemali by byť pred nimi žiadne prekážky, ako stĺpy verejného osvetlenia alebo zaparkované autá.
  • Orientácia a materiál: Dvere by mali byť vyrobené z materiálu a farby, ktoré zodpovedajú svetovej strane, na ktorú sú orientované. Napríklad ak sú dvere orientované na východ alebo juhovýchod, mali by byť z dreva a natreté zelenou, čiernou alebo hnedou farbou.
    Vchodové dvere orientované na juh harmonizujú s elementom ohňa. Tomu tiež najlepšie pristane drevo, najvhodnejšie v červenej, fialovej, výrazne oranžovej, žltej a sýtoružovej farbe.
    Dvere orientované na západ, severovýchod alebo juhozápad korešpondujú s elementom zeme a pristanú im zemité farby – piesková, bledožltá, ale aj biela.
    S elementom vody sa spájajú dvere orientované na sever. Preto sú najlepšie farby čierna a modrá.
  • Vonkajšie prvky: Kvety a iné dekorácie pri dverách by mali byť v dobrej kondícii, aby nepôsobili ako energetické prekážky.
Dovoľte životodarnej energii prúdiť u vás doma: zásadne pomôžu aj dvere
Zdroj foto: JAP

Interiérové dvere

Pri interiérových dverách je dôležité zvážiť ich dizajn a polohu. Feng Shui odporúča používanie zasúvacích dverí, ktoré pri otváraní nebránia prúdeniu energie. Tiež by mali byť v súlade s orientáciou na svetové strany, aby harmonizovali s energiou prostredia. „Akékoľvek interiérové dvere, či už posuvné alebo klasické, dokážu dobrí výrobcovia prispôsobiť potrebám zákazníkov alebo interiérových dizajnérov. Nie je problém urobiť otváranie naľavo či napravo, smerom von alebo dnu, prispôsobiť výšku aj šírku dverí. A u nás dokonca vieme dizajn dverí urobiť na každej strane z iného materiálu a v inej farbe,“ hovorí Tomáš Barbořík, riaditeľ spoločnosti J.A.P. Slovakia.

Vstupná hala

Vstupná hala by mala byť svetlá, priestranná a dobre organizovaná. Priamo oproti vchodovým dverám by nemali byť umiestnené kúpeľňa, toaleta ani schodisko. Taktiež je dôležité, aby dvere na toaletu a kúpeľňu boli vždy zatvorené, aby nedochádzalo k úniku pozitívnej energie. Ak máme niekde v dome dvoje dverí oproti sebe, je potrebné spomaliť prúdiacu energiu (napríklad nižšie zavesenou lampou, malým stolíkom či skrinkou).

Okná a ich vplyv

Okná, rovnako ako dvere, sú tiež dôležité pre prúdenie energie. Nemali by byť umiestnené priamo oproti dverám a mali by byť správne rozmiestnené v miestnosti. Platí, že na jedny dvere by mali byť v miestnosti maximálne tri okná, umiestnené tak, že dve sú vedľa seba a tretie je na druhej strane, ale nie úplne naproti. Časté vetranie a správne nastavenie žalúzií môžu tiež pozitívne ovplyvniť prúdenie energie v domove. Konkrétne sa odporúča mať žalúzie čo najčastejšie odkryté alebo nastavené tak, aby dovnútra aspoň čiastočne prenikalo svetlo a energia.

Feng Shui ponúka praktické a estetické usmernenia, ako prispôsobiť náš životný priestor, aby sme dosiahli lepší tok energie a celkovej harmónie. Vchodové a interiérové dvere, ako aj okná, hrajú v tomto procese zásadnú úlohu. Ich správne umiestnenie, materiál a farba môžu výrazne prispieť k vytvoreniu pozitívneho a harmonického prostredia v našich domovoch a pracovných priestoroch.

Reklama na magazín Vintage District