Ako sa ubrániť pred manipuláciou vo vzťahu?

Ak sa vám stáva, že často robíte veci, ktoré ste pôvodne nechceli, alebo máte pocit, že vás váš blízky človek ovláda, ste v rukách manipulátora. Ako sa ubrániť pred manipuláciou vo vzťahu? 

Život s manipulátorom nie je vôbec jednoduchý. Patríte aj vy medzi tých, ktorí sa ocitli v partnerskom zväzku s manipulátorom? Dá sa mu vôbec ubrániť?

Najdôležitejšie je, aby ste nebrali slová manipulátora vážne (neverili tomu, čo hovorí, ani sa nebáli toho, čo tvrdí) a aby ste konali neustále podľa toho, čo sami považujete za správne.

Ako sa ubrániť pred manipuláciou vo vzťahu

Slovne môžete ľuďom, ktorí s vami manipulujú, odpovedať približne týmto spôsobom:

“Myslím, že nie je treba používať pri riešení nášho problému tieto formy jednania.”

“Nie je potrebné znižovať sa k tejto forme prejavu!”

“Dúfam, že sa ďalej týmto spôsobom spolu baviť nebudeme!”

“Prestaň so mnou týmto štýlom hovoriť!”

“Táto forma jednania na mňa neplatí!”

“Nehnevaj sa, ale nemám záujem.”

Hlavne sa nenechajte podobným správaním, nech ide o akúkoľvek formu alebo podobu, odradiť alebo zastrašiť. Hneď ako manipulátor vycíti vašu slabosť, neistotu, ovplyvniteľnosť, strach či neschopnosť sa brániť, zneužije to a bude vo svojom zámere pokračovať. Preto ho musíte ihneď na začiatku rázne zastaviť použitím niektorej z vyššie uvedených viet.

Prečítajte si aj: Ako depresia a úzkosť vplýva na zotavovanie pacientov po porážke

Čo ak to nestačí…

Ak to nestačí, je potrebné vetu ešte raz dôrazne zopakovať, a ak ani to nepomôže, ukončite rozhovor čo najskôr a snažte sa vymaniť z pod vplyvu manipulátora (okamžitým zavesením telefónu, odchodom, v najhoršom prípade i odsťahovaním sa…).

Čo v prípade, keď vám niekto vnucuje svoje názory a núti vás uveriť tomu, že vy ste tá najhoršia osoba? Alebo vás presviedča o tom, že by ste mali robiť niečo inak. Pritom vy viete, že vám dané správanie vyhovuje a nikomu ním neškodíte? Položte manipulátorovi nasledujúcu otázku: “Povedz mi jeden jediný rozumný dôvod, prečo by som to mala robiť inak?” A ak sa pozorne započúvate do jeho odpovedí, zistíte, že ľudia žiadne rozumné dôvody nemajú a väčšinou argumentujú nezmyslami alebo za rozumné považujú to, že oni tak dané veci vidia. Lenže to zďaleka nie je rozumný argument!

Rozumný argument je ten, ktorý vás nejako osloví, alebo sa ten druhý trafí svojou odpoveďou do niečoho, nad čím by ste mali skutočne premýšľať. Ak to nie je tento prípad, potom sa riaďte vždy tým, čo považujete za správne vy!

Reklama na magazín Vintage District