kupel

Príjemné kúpanie s použitím výluhov rastlín má blahodarné účinky aj pre problematickú pleť. Sila liečivých kúpeľov bola známa aj našim babičkám.  Prinášame vám niekoľko overených receptov. 

Výluhy z liečivých rastlín sú veľmi prospešné v boji s vyrážkami a problematickou mastnou pleťou. Obsahujú totiž účinné látky, ktoré majú prekrvujúci, dezinfekčný, protizápalový a čistiaci účinok. Sila liečivých kúpeľov bola známa i našim starým mamám. Tu je niekoľko receptov.

Kúpeľ z pamajoránu

Pripravíme si zápar asi z 250 g vňate pamajoránu a 2-3 litrov vriacej vody. Scedený zápar vlejeme do vane. Kúpeľ je vhodný proti vyrážkam, používa sa na nečistú pokožku tela aj hlavy.

Kúpeľ z paliny abrotskej

½ kg vňate paliny prelejeme 2 litrami vriacej vody, necháme 20 minút vylúhovať a scedený zápar nalejeme do teplého kúpeľa. Kúpeľ si robíme najviac dvakrát za týždeň. Pôsobí na prekrvenie pokožky, má protizápalový a dezinfekčný účinok, pomáha najmä proti plesňovým chorobám.

Kúpeľ na prekrvenie a osvieženie s mierne dezinfekčným účinkom

40 g vňate mäty piepornej, 10 g kvetov levandule, 50 g vňate dúšky materinej, 40 g kvetov rumančeka, 40 g listov šalvie, 40 g koreňa puškvorca.

Čajovinu prelejeme vriacou vodou, po 20 minútach scedíme a vlejeme do vane s vodou.

Podbeľový kúpeľ

Pripravíme si zápar z listov alebo kvetov podbeľa. Na obklady použijeme na 1 liter vody 20 g drogy. Na jednu vaňu vody stačí 200 g drogy. Podbeľ zalejeme asi dvoma litrami vriacej vody a necháme 20 minút vylúhovať. Po scedení zápar vlejeme do kúpeľa. Kúpeľ je výborný pre mastnú a podráždenú pokožku. Obsahové látky podbeľa – slizy, triesloviny a síra, sú veľmi vhodné na vyčistenie pleti.

Kúpeľ z pýra plazivého

Pripravíme si odvar z 5-6 polievkových lyžíc podzemku pýra na 1 liter vody. Drogu varíme 5 minút, necháme postáť 10 minút, scedíme a nalejeme do vane. Kúpeľ má hojivý a antiseptický účinok. Vhodný je najmä pri vyrážkach a opuchlinách.

Kúpeľ z rebríčka obyčajného

Na jeden kúpeľ použijeme zápar z 250 g vňate rebríčka. Rebríček používame aj na omývanie pleti, obklady a podobne, pričom si pripravíme zápar preliatím 5 polievkových lyžíc drogy 2 litrami vriacej vody. Zápar necháme odstáť 20 minút a po scedení ho hneď použijeme. Má protizápalový, hojivý a antiseptický účinok. Sťahuje rozšírené póry a je veľmi vhodný na mastnú nečistú pokožku.

Kúpeľ z repíka lekárskeho

Pripravíme si zápar z 200 g vňate repíka v 3 litroch vody. Po 20 minútach zápar scedíme a nalejeme do vane naplnenej vodou. Kúpeľ má sťahujúci, hojivý, čistiaci a dezinfekčný účinok, používa sa na mastnú nečistú pleť.

Text: Milota Mezeiová

Reklama na magazín Vintage District