272152184_4747103462025970_5678931030316457913_n-1

Stredisko kultúry BNM, v spolupráci s mestskou časťou Bratislava Nové Mesto, dňa 22.02.2022 otvorí vo svojich priestoroch novovybudovanú divadelnú inštitúciu – Novomestské Divadlo.

Iniciátormi a zakladateľmi tejto aktivity sú oceňovaný scenárista, režisér a producent Michael Sharmant a riaditeľka strediska kultúry BNM na Vajnorskej, Mária Priečinská. Pri príležitosti slávnostného otvorenia divadla, bude v predpremiére uvedená činoherná inscenácia Jeruzalem anno 1187, ktorá je autorským dielom vytvoreným pre Novomestské Divadlo.

Otvorenie Novomestského Divadla a uvedenie inscenácie JERUZALEM
Zdroj foto: Archív MG

O scenár a réžiu sa stará už spomínaný Michael Sharmant, ktorý divadelne debutoval v roku 2019 v D.P.O.H. s inscenáciou Príbeh Zeme. Donedávna pôsobil v Londýne, kde v rámci štúdia dostal príležitosť učiť sa od velikánov súčasného umenia, akými sú Eddie Hamilton, Steven Knight, Andy Serkis, Maeve Murphy, či Pawel Pawlikovski. Medzi jeho vyše 200 produkcií patrí tiež pôsobenie ako „casting director“ na pripravovanom filme s Justinom Timberlakeom.

Otvorenie Novomestského Divadla a uvedenie inscenácie JERUZALEM
Zdroj foto: Archív MG
Otvorenie Novomestského Divadla a uvedenie inscenácie JERUZALEM
Zdroj foto: Archív MG

Kostýmy a masky má na starosti vizážistka, umelecká výtvarníčka, maskérka, majiteľka dámskeho salónu na Vajnorskej ul., prezidentka Asociácie Bodypainerov Slovenska a producentka dramatických podujatí, Marta Gejdošová.

Hudbu vytvoril spevák, skladateľ, producent, multiinštrumentalista a víťaz Česko Slovenského X-faktoru Peter Bažík, na ktorého sa diváci môžu tešiť, nakoľko sa v inscenácií predstaví v roli eminencie.

Otvorenie Novomestského Divadla a uvedenie inscenácie JERUZALEM
Zdroj foto: Archív MG

Scénu a kulisy zastrešuje kreatívny tím Ivana Kopu, ktorý sa už postaral o mnohé seriálové, filmové a divadelné prostredia našich, aj zahraničných, produkcií. Jeho prvé veľké diela uzreli svetlo sveta na Bratislavskej Kolibe pred vyše tridsiatimi rokmi.

Otvorenie Novomestského Divadla a uvedenie inscenácie JERUZALEM
Zdroj foto: Archív MG

Obsadenie postáv inscenácie je výsledkom dvojdňového kastingu, ktorým prešli len tí najlepší. Okrem toho sa do projektu podarilo získať Romana Pomajba, Juraja Baču, Michaelu Kaprálikovú, Martina Kaprálika, Janu Lieskovskú, Dávida Árvu a ďalších. Hojný záujem o účinkovanie zabezpečil dve plné alternácie.

Dňa 22.02.2022 sa slávnostne otvorí Novomestské Divadlo a následne v predpremiére uvedie inscenácia Jeruzalem anno 1187. Premiéra inscenácie sa uskutoční v ten istý týždeň v piatok 25.02.2022. Otvorenie divadla bude moderované, s dvomi hudobnými prekvapeniami, ktoré budú náznakom najbližších kreatívnych a realizačných krokov Novomestského Divadla.
Činoherná dráma Jeruzalem diváka pozýva na exkurziu reálií stredoveku, ktoré sa až nápadne podobajú realite dneška. Informačná vojna, korupcia a elity čo sa neštítia svojich oponentov vraždiť. Nakoľko je dielo pre verné zobrazenie dobových udalostí výživným, edukatívnym artiklom a tiež apeluje na polemiku súčasného vzdelávania, či problematiku dezinformácií, je k textu pristupované s opatrnosťou, aby mohlo dielo zaujať aj mladšieho diváka. Inscenácia tiež obsahuje jemne kaskadérske a pohybové prvky, ktoré sú nie len vítanou vizuálnou percepciou, ale umocňujú primárne umeleckú hodnotu diela.

Reklama na magazín Vintage District