Sex, víno a čokoláda na Valentína nestačia. Ako si udržať zdravý vzťah?

Myslíte si, že ak sa s partnerom milujete, trávite spolu čas, cítite vzájomnú chémiu, nezabúdate na dôležité dátumy vo vašom vzťahu a svoju lásku si pripomínate dokonca aj na Valentína, ide o záruku dlhotrvajúceho a spokojného vzťahu? Nuž, nie je to pravidlom. Na kvalitný a dlhotrvajúci vzťah totiž „len“ láska nestačí.

A možno máte naopak pocit, že sa vaša láska uberá iným smerom, ďaleko od vysnívaných predstáv. Že počet napätých chvíľ vo vzťahu je väčší než príjemné okamihy, keď tvoríte jeden nerozlučný tím. Potom aj pre vás sú určené slová mentálneho kouča Andyho Winsona. Tie by si páry mali vziať k srdcu celoročne, nie iba v súvislosti s blížiacim sa sviatkom zamilovaných. No pekne poporiadku.

 1. február je v zaoceánskych končinách veľmi obľúbeným dátum. Svätý Valentín k nám začal prenikať v 90. rokoch minulého storočia a aj v Európe ho zvykneme oslavovať s podobnou pompéznosťou. Koniec koncov, prejavy lásky a priateľstva v podobe bozkov, objatí či pohladení, vďaka ktorým bývame zaplavení tými najčistejšími a najkrajšími pocitmi, potrebuje k životu každý. Posolstvá lásky, vyznania, úprimných priateľstiev ale zvykneme v tento deň prejavovať aj inak, než slovami.

Najčastejšie podoby darčekov

Mnohí z nás riešia pred Valentínom dilemu. Čo kúpiť milovanej polovičke, kamarátom alebo inej cennej osobe v našom živote? Vo viacerých európskych krajinách sa Deň svätého Valentína spája s kvetmi, cukrovinkami a romantickou večerou. Podľa početných prieskumov, Slováci v tento deň najčastejšie darujú sladkosti aj kvety. Nech už sú vaše predstavy o ideálnom darčeku akékoľvek, drobnosť určite poteší, no pre šťastný vzťah nestačí.

Prečítajte si aj: Valentínsky darček pre ženu: Prekvapte svoju polovičku zážitkom s FotoBar!

Zostarnúť spolu?

Hovorí sa, že recept na šťastný a fungujúci vzťah, ktorý vydrží roky – ideálne do konca života, neexistuje. Na čom sa ale dvojice, ktoré žijú harmonicky bok po boku dlhší čas zhodujú je, že bez vzájomného porozumenia, úcty, rešpektu a otvorenej komunikácie by to nešlo. S ich slovami súhlasia i odborníci, vrátane medzinárodne uznávaného kouča Andyho Winsona.

„Milovať svojho partnera je samozrejme veľmi dôležité, no rozhodne nejde o jedinú podmienku šťastného spolužitia,“ prízvukuje Winson a súhlasí s odborníkmi, ktorí sú presvedčení, že rovnako dôležité je mať tiež totožné predstavy o budúcnosti, aspoň jednu – dve spoločné záľuby, komunikovať spolu a vzájomne sa rešpektovať. A práve rešpekt je údajne vo vzťahu dvoch ľudí to najdôležitejšie. Obľúbený kouč tieto tvrdenia zhŕňa v nasledujúcich tipoch.

Andyho päť tipov pre silný a perspektívny vzťah

 1. Komunikujte otvorene a často

…rozprávajte sa o tom, ako sa cítite. Ak máte obavy, alebo niečo potrebujete, povedzte to.

 1. Prejavujte svoju lásku nielen slovami, ale aj skutkami

…robte veci, ktoré partnera tešia a ukážte mu, že vám na ňom záleží.

 1. Nájdite si spoločné záujmy

…spoločné aktivity vám umožnia tráviť spolu kvalitný čas a budovať medzi vami silné puto.

 1. Venujte sa aj sami sebe

…to vám dá možnosť zamerať sa na vlastné potreby a udržať rovnováhu vo vašom vzťahu.

 1. Buďte si oporou

Vzťahy sú plné výziev a ťažkostí. Podporujte sa a pomáhajte si, aby ste dokázali spoločne prekonávať akékoľvek prekážky, ktoré sa vám postavia do cesty.

Žena ako pilier stability

Podľa Andyho Winsona je dôležité uvedomiť si ešte jednu dôležitú vec. Týka sa „postavenia“ ženy vo vzťahu. Viac prezrádza on sám: „Tvorcom energie v domácnosti je žena. Keď žena príde domov nahnevaná, do piatich minút je nahnevaná celá domácnosť spolu s ňou. Keď príde domov nahnevaný chlap, nik tomu nevenuje extra pozornosť. Takže áno, milé dámy, máte toho veľa, ale ste to vy, od koho závisí, aká panuje v domácnosti nálada. Máte to vo svojich rukách.“ Obľúbený mentor vzápätí zdôrazňuje, že hoci je emancipácia v dnešnej dobe moderná a vymaľovať izbu by ste zvládli aj sama, povedzte vášmu mužovi, že ho potrebujete. Že jeho pomoc vítate. Verte, že on to pre vás rád urobí. „Uvidíte, ako zmeníte energiu v miestnosti už len tým, že ho pochválite, keď vám podá pomocnú ruku,“ usmieva sa Andy.

Malá rada pre mužov

„Milí muži, počúvajte vašu drahú polovičku, vyjadrite pochopenie, podporu, ochotu pomôcť. Pýtajte sa partnerky na jej pocity, ako jej viete pomôcť, načúvajte jej pocitom. Aj toto je maličkosť, ktorá vás nič nestojí a môže zachrániť (azda) to najcennejšie, čo máte – vašu lásku a vzťah,“ dodáva na záver Andy Winson.

Zaujímavosti o sviatku sv. Valentína. Vedeli ste, že … ?

 • 14. február sa teší veľkej popularite v Taliansku, Španielsku, Portugalsku, vo Francúzsku, v Británii, USA, Kanade, Japonsku aj Austrálii. V Japonsku dievčatá dávajú chlapcom čokoládu. Muži, ktorí darček dostali, sa môžu dotyčnej revanšovať a o mesiac 14. marca jej podarovať čokoládu bielu.
 • Výraznú podporu sviatku zaľúbených začali dodávať podnikatelia, obchodníci i výrobcovia sladkostí, suvenírov a ďalších predmetov. Do ponuky sa dostali tiež špeciálne pohľadnice, tzv. “valentínky”, kde zaľúbenci píšu láskyplné vyznania. Takýto lístok má mimochodom najbližšie k jednej z najstarších legiend o svätom Valentínovi.
 • Podľa nej pôvodne pohanský kňaz Valentín, neskoršie vyznávač kresťanskej viery, žil v Ríme v treťom storočí po Kristovi. V ríši platil dekrét cisára Claudia. Zakazoval rímskym vojakom oženiť sa, pretože manželstvo by odvrátilo ich pozornosť od plnenia vojenských povinností.
 • Svätý Valentín vnímal toto nariadenie ako porušenie Božích zákonov. Snúbencov však oddával potajomky, za čo bol neskôr uväznený. No aj vo väzení pomáhal kresťanom, povzbudzoval ich modlitbami a robil zázraky. Najznámejším je vrátenie zraku dcére žalárnika. Keďže Valentín sa viery nevzdal, 14. februára roku 270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín stihol pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Presne toto gesto sa stalo základom valentínskej tradície.
 • Ak by ste si sviatok svätého Valentína radi pripomenuli aj viackrát do roka, potešíme vás. Môžete ho osláviť aj v iný dátum. Pravoslávna cirkev slávi svätého Valentína 6. a 30. júla. V Grécku deň zaľúbených pripadá na 3. júla, v Brazílii na 12. júna a vo Walese ho oslavujú 25. januára.
Reklama na magazín Vintage District