vegetariánstvo

Vegetariánstvo predstavuje alternatívny prístup ku stravovaniu a zároveň patrí medzi najznámejšie druhy diét. Vegetariánska diéta je v súčasnosti moderný trend, ktorý vylučuje zo stravy mäso kuracie aj červené, morské plody, ryby aj mäso iných živočíchov. Chcete o tomto smere stravovania vedieť viac?

Vegetariánska diéta spočíva, zjednodušene povedané, v odstránení mäsa zo stravy. Dôvod pre tento v súčasnosti moderný trend nebýva vždy zdravotný. Dôležitú úlohu hrá aj etika (nesúhlas s chovaním zvierat v neprirodzených podmienkach, konzumácia inej živej bytosti), prípadne negatívne dopady živočíšnej výroby na životné prostredie. Niekedy však ide aj o obavy zo zdravotných dopadov konzumácie mäsa na ľudský organizmus. Vegetariánstvo má však mnoho variantov.

Typy vegetariánskych diét

Vegetariánstvo môže mať rôzne podoby. Od relatívne voľného poňatia diéty až po striktné a veľmi obmedzujúce druhy. Jednou z foriem vegetariánstva je aj vegánstvo. Aké vegetariánske druhy diét poznáme?

  • Vegánstvo vylučuje z jedálnička každé mäso a všetky živočíšne produkty, teda aj vajcia, med, mliečne výrobky. Niektorí vegáni zachádzajú ešte ďalej aj v bežnom živote a nekupujú si ani výrobky živočíšnej produkcie, teda napr. včelí vosk, odevy vyrobené z kože a hodváb.
  • Vitariánstvo (raw-vegan, raw-food) – pri tejto diéte je povolená len konzumácia stravy rastlinného pôvodu bez tepelnej úpravy. Ide teda o kombináciu vegánstva a surovej stravy.
  • Fruktariánstvo (frutariánstvo) – povolená je iba konzumácia surového ovocia, orechov a semien.
  • Ovovegetariánstvo – slovo ovo pochádza z latinčiny a znamená vajcia. Pri tomto spôsobe stravovania sa vynecháva mäso, ryby, mlieko a mliečne výrobky, ale vajíčka sa jedia.
  • Laktovegetariánstvo – lakto pochádza z latinčiny a znamená mlieko. Tento druh vegetariánskej stravy nepovoľuje jesť mäso, ryby, ale naopak si môžete dopriať mlieko a mliečne výrobky.
  • Laktoovovegetariánstvo – strava je bez mäsa, môže sa však konzumovať mlieko, mliečne výrobky a vajcia.

Vegetariánstvo len z časti

Okrem rôznych podôb vegetariánstva existujú ešte aj semivegetariánske diéty. Tie sú bezmäsité len z časti. Skladajú sa väčšinou z vegetariánskych jedál, ale zvyčajne povoľujú konzumáciu rýb, hydiny a vyraďujú z konzumácie napr. Len mäso cicavcov.

Prečítajte si aj: Ste vegetarián? Toto sú najčastejšie chyby, ktoré pri tomto type diét robíme

Do skupiny polovegetariánskych diét radíme pescetariánstvo. Pri ňom je povolená konzumácia rýb, vajec, mlieka a medu. Najmiernejšou formou tohto prístupu je flexitariánstvo. Ide tak trošku o flexibilné vegetariánstvo. Konzumuje sa pri ňom mäso z voľných a ekokologických chovov. Niekto konzumuje mäso len  počas niektorých dní. Iní zase nekonzumujú údeniny a tmavé mäso.

Prečo sa stať vegetariánom?

Vegetariánstvo nie je len moderná forma stravovania. Vegetariánstvo má preukázaný pozitívny vplyv na zdravie a funguje ako prevencia civilizačných ochorení. Vegetariáni majú podľa niektorých štúdií šancu dožiť sa vyššieho veku. Taktiež sa nich menej často objavujú kardiovaskulárne ochorenia, hypertenzia, nádorové ochorenia, cukrovka 2. typu a majú nižšiu hladinu cholesterolu, ako u populácie bez diét.

 

 

Reklama na magazín Vintage District