seniori

Február sa môže zdať ako krátky mesiac, no pre seniorov predstavuje obdobie plné výziev. Odborníci radia, ako ho prekonať.

Po dlhej a chladnej zime, kedy sú dni krátke a slnko sa ukazuje len zriedka, je organizmus seniorov často na pokraji svojich síl. V tomto období je jar stále v nedohľadne, čo spolu s pretrvávajúcou chladnou klímou vytvára ideálne podmienky pre rôzne vírusy. Ako zvýšiť šance na udržanie dobrého zdravia? Odborníci radia niekoľko jednoduchých rád.

Prečo je február taký rizikový?

V období po Vianociach sú seniori obzvlášť zraniteľní. Ich organizmus je po dlhom období bez dostatočného slnečného žiarenia a vitamínu D oslabený. To znižuje ich schopnosť bojovať proti infekciám. MUDr. Vladimír Klement z Agapé Senior Park poukazuje na to, že v tomto období u seniorov dochádza k vyššiemu výskytu respiračných ochorení. Dĺžka a závažnosť týchto ochorení sú ovplyvnené celkovou kondíciou pacienta, jeho mentálnym stavom a prítomnosťou ďalších diagnóz.

Ako sa môžu seniori chrániť?

Očkovanie proti chrípke: Aj keď je február už v plnom prúde, nie je neskoro zvážiť očkovanie proti chrípke, ak to zdravotný stav seniora dovolí.

Sociálna aktivita a dobrá nálada: Stretávanie sa s priateľmi, účasť na spoločenských aktivitách a udržiavanie aktívneho spôsobu života môže výrazne prispieť k posilneniu imunitného systému. Sociálne interakcie a pohyb nie sú len zdrojom radosti, ale aj dôležitým faktorom pre zdravie.

Vyvážená strava: Konzumácia potravín bohatých na vitamíny a minerály, vrátane čerstvého ovocia a zeleniny, je kľúčová pre udržanie silnej imunity.

Doplnky pre posilnenie imunity: Pre posilnenie obranyschopnosti organizmu môže byť užitočné užívanie prípravkov obsahujúcich výťažky z hlivy ustricovej, omega 3 mastné kyseliny, vitamíny C a D.

Hygiena a psychohygiena: Pravidelné umývanie rúk a ochrana dýchacích ciest sú základom, avšak nesmieme zabúdať ani na duševné zdravie. Udržiavanie mentálnej pohody a aktivity, napríklad prostredníctvom stretnutí s rovesníkmi či účasti na záujmových aktivitách, je neoceniteľné.

Podľa MUDr. Vladimíra Klementa býva primeraná pohybová a mentálna aktivita veľmi dôležitá: „Absolútne kľúčové je, aby sa seniori udržiavali v primeranej pohybovej a mentálnej aktivite. Určite to nepomôže vyhnúť sa všetkým diagnózam, ktorými ľudia vo vyššom veku trpia, ale pomôže to oddialiť ich nástup, zlepšiť priebeh a spomaliť progres,“ hovorí lekár.

Február môže pre seniorov predstavovať významnú výzvu. Pomocou vhodných opatrení a aktívnym prístupom k životu môžu tieto riziká výrazne znížiť. Udržiavanie telesnej i duševnej aktivity, spolu so zdravými stravovacími návykmi a pravidelnou hygienou, vytvára silný základ pre boj proti chorobám. Nezabúdajme, že prevencia a pozitívny životný štýl sú kľúčmi k udržaniu dobrého zdravia v každom veku.

Reklama na magazín Vintage District