behanie

Natura sa opýtala ľudí na Slovensku, ako intenzívne riešia zdravý životný štýl. Pre takmer 63 % opýtaných je zdravý životný štýl aktuálna téma a snažia sa aplikovať niektoré zásady zdravého životného štýlu. Až 14 % opýtaných dokonca deklaruje, že sa snažia žiť zdravo vo všetkých smeroch. Nie je prekvapivé, že téma zdravého štýlu života rezonuje viac medzi ženami, než mužmi (55 % verzus 45 %). S pribúdajúcim vekom je téma zdravia pre respondentov významnejšia. Zo všetkých oslovených, ktorí deklarujú, že sa snažia žiť zdravo vo všetkých smeroch je až 42 % ľudí starších ako 60 rokov.

Zdravý životný štýl je podľa prieskumu značky Natura jednoznačne spojený s pravidelným pohybom, zodpovedným prístupom ku spánku aj pitnému režimu. Napríklad, až 80 % tých, ktorí dbajú na správny životný štýl sa ráno napijú pol hodiny po prebudení.

V prieskume však rezonujú aj viaceré tienisté stránky nášho postoja k zdraviu. Až 34 % opýtaných uvádza, že pravidelne nešportuje, 17 % deklaruje, že vypije len 1 liter tekutín denne a zdravým životným štýlom sa vôbec nezaoberá takmer 8 % respondentov, hlavne z menších sídiel a so základným vzdelaním.

Všetky zistenia vyplývajú z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre značku Natura zrealizovala spoločnosť MNFORCE v termíne od 13. 3. 2023 do 17. 3. 2023 na vzorke 1 000 respondentov.

Prečítajte si aj: Voda pre stromy je stále v kurze

Ako vyzerá náš pitný režim?

Natura sa prirodzene opýtala aj na zvyklosti v pitnom režime. Až 74 % z nás denne vypije 1 až 2,5 litra tekutín. Denným príjem pod hranicou 1 litra deklaruje 17 % percent a zvyšných 9 % hovorí, že denne vypije 2,5 a viac litra tekutín.

V pitnom režime je dominantne zastúpená voda, balená aj kohútiková. Vodu ako hlavný druh nealkoholického nápoja uvádza 74 % opýtaných. Pre 16 % tvorí väčšinu pitného režimu káva alebo čaj a sladené sýtené a nesýtené nápoje sú hlavné pre 10 % respondentov.

Pohár vody patrí k ranným rituálom

Kedy sa počas dňa prvýkrát napijete vody? Aj túto otázku položila Natura respondentom vo svojom reprezentatívnom prieskume. Dobrý zistením je fakt, že až 71 % z nás vypije prvé dúšky vody pol hodiny po prebudení. Práve tento prístup odporúča aj MUDr. Boris Bajer, PhD. vo svojom Desatore zdravého životného štýlu. „Pitný režim dodržujte počas celého dňa. Keď si v polovici dňa uvedomíte, že ste poriadne nepili, už to nedobehnete. Ideálne je napiť sa do 30 minút po zobudení,” odporúča lekár a výživový poradca. „Denne vypite 30 až 40 ml tekutín na kilogram hmotnosti. Objem prijatých tekutín prispôsobte, prirodzene, svojej váhe afyzickej aktivite.“

Prevažnú väčšinu príjmu tekutín, by podľa doktora Bajera mala tvoriť čistá alebo pramenitá voda.

Nedarí sa vám kontrolovať si pitný režim? Podľa doktora Bajera sú zaujímavou pomôckou aplikácie, ktoré s vami komunikujú cez inteligentné hodinky alebo aj bežný telefón. V prieskume Natura sa respondenti priznali, že až 93 % z nich nepoužíva pripomienku pitného režimu cez aplikácie.

 

Reklama na magazín Vintage District