mucenka

Spánok je pre naše zdravie nesmierne dôležitý. Spoznajte 6 najlepších jedál a nápojov, ktoré vám môžu pomôcť zaspať.

Kvalitný spánok môže znížiť riziko vzniku určitých chronických ochorení, udržať váš mozog zdravý a posilniť váš imunitný systém.

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste si  každú noc dopriali 7 až 9 hodín neprerušovaného spánku. To býva práve v prípade mnohých ľudí problém.

Existuje mnoho spôsobov, ktoré môžete použiť na podporu dobrého spánku, vrátane zmien vo vašej strave, pretože niektoré jedlá a nápoje majú vlastnosti podporujúce spánok.

Tu je 6 najlepších jedál a nápojov, ktoré si môžete dať pred spaním na zlepšenie kvality spánku.

Čerešňová šťava

Čerešňový džús má niekoľko pôsobivých zdravotných výhod. Obsahuje niekoľko dôležitých živín, ako je horčík a fosfor.  Je tiež dobrým zdrojom draslíka. Napríklad 240 ml sa môže pochváliť 17 % draslíka, čo plne pokryje vašu dennú potrebu tejto cennej látky.  Okrem toho je bohatým zdrojom antioxidantov, vrátane antokyánov a flavonolov.

Je známe, že čerešňová šťava podporuje ospalosť a dokonca sa skúmala jej úloha pri zmierňovaní nespavosti. Z týchto dôvodov pitie čerešňovej šťavy pred spaním môže zlepšiť kvalitu vášho spánku. Je to najmä vďaka vysokému obsahu melatonínu.

Prečítajte si aj: 9 vynikajúcich vlastností černíc nielen proti rakovine

Vlašské orechy

Vlašské orechy obsahujú mnoho živín, poskytujú vlákninu a viac ako 19 vitamínov i minerálov.  Konkrétne sú obzvlášť bohaté na horčík, fosfor, mangán a meď.

Okrem toho sú vlašské orechy skvelým zdrojom zdravých tukov, vrátane omega-3 mastných kyselín a kyseliny linolovej. Nájdete v nich tiež bielkoviny, ktoré pomáhajú znížiť chuť do jedla.

Vlašské orechy môžu tiež zlepšiť zdravie srdca tým, že znižujú vysoké hladiny cholesterolu, ktoré sú hlavným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych chorôb

Niektorí  vedci dokonca tvrdia, že konzumácia vlašských orechov zlepšuje kvalitu spánku, keďže sú jedným z najlepších potravinových zdrojov melatonínu.

Kiwi

Vedeli ste, že toto exotické ovocie vám môže pomôcť so zaspávaním? Kiwi je nízkokalorické a veľmi výživné. Jeden plod obsahuje iba 42 kalórií, množstvo stopových prvkov (draslík, folát)  a vitamíny C a K. Pravidelná konzumácia kiwi zlepšuje trávenie, znižuje hladinu cholesterolu a zmierňuje zápal.

Podľa niektorých štúdií dokonca pomáha zlepšiť váš spánok. Pravdepodobne môže za to prítomnosť serotonínu, ktorý sa nachádza v tomto ovocí.

Harmančekový čaj

Tento populárny bylinný čaj môže ponúknuť rôzne zdravotné výhody. Je dobre známy pre  obsah flavónov – antioxidantov, ktoré znižujú zápal. Práve zápaly vedú k mnohým chronickým ochoreniam, ako je rakovina a srdcové choroby.

Existujú tiež dôkazy, že pitie harmančekového čaju môže posilniť váš imunitný systém, znížiť úzkosť a depresiu a zlepšiť zdravie pokožky. Okrem toho má harmančekový čaj niektoré jedinečné vlastnosti, ktoré môžu zlepšiť kvalitu spánku.

Konkrétne harmančekový čaj obsahuje apigenín. Tento antioxidant sa viaže na určité receptory vo vašom mozgu, ktoré môžu podporovať ospalosť.

Mučenkový čaj

Čaj z mučenky je ďalší bylinný čaj, ktorý sa tradične používa na liečbu mnohých zdravotných ťažkostí. Je bohatým zdrojom flavonoidových antioxidantov. Tieto látky sú známe svojou úlohou pri znižovaní zápalu, posilňovaní imunitného zdravia a znižovaní rizika srdcových chorôb. Taktiež pomáhajú zmierniť úzkosť a nespavosť.

Mandle

Ak vás trápia problémy so spánkom, siahnite po mandliach. Môžu sa pochváliť slušným obsahom fosforu, mangánu a iných prospešných látok. Mandle tiež pomáhajú znížiť riziko vzniku cukrovky, chránia vaše bunky pred škodlivým zápalom a výskytom kardiovaskulárnych chorôb.

Reklama na magazín Vintage District