matka-dieta-scaled

Chýba vám cvičenie vo vašom fitness centre? Alebo v spoločnosti rovnako naladených ľudí, ktorí sa navzájom podporujú? Spomínate na tú hodinu, počas ktorej ste sa sústredili len na seba a svoje telo a popri cvičení si vizualizovali svoju postavu v plavkách?

Dnes namiesto toho sedíte doma a neviete sa do cvičenie „dokopať“. Je síce v pláne, aj v diári zapísané, lenže keď sa ráno zobudíte, čaká na vás varenie, upratovanie a do toho ešte práca na home office a už od skorého rána odpovedáte na milión otázok od vašich ratolestí. Pri všetkých týchto povinnostiach sa ani nenazdáte a prvé jarné lúče ste si nemali čas ani vychutnať, pretože prichádza tma. Ak máte šťastie, oddýchnete si s dobrou knihou alebo pri filme, v opačnom prípade dorábate, čo ste cez deň nestihli. To chce systém! A rutinu! A ako prvé treba zaviesť systém deťom. Úplne ideálna situácia je, keď ráno začnete spoločným cvičením. Lebo tak si zaťažíte svaly a zabavíte deti. A nadopujete sa endorfínom, vďaka ktorému sa budete cítiť lepšie, šťastnejšie a všetko vám pôjde „viac od ruky“.

Ako začať cvičiť s deťmi? „V čase karantény zapájame s manželkou deti do tréningu rôznym spôsobom. Niekedy sa ujme konštruktívne a plánované cvičenie, kedy vo výraznej miere cvičia aj deti. Inokedy improvizujeme a vtedy ‚používame‘ deti ako záťaž,“ hovorí Ľuboš Gsch, profesionálny tréner a špecialista na tvarovanie postavy. Podľa jeho slov je každé cvičenie lepšie ako žiadne. „Vyššiu pridanú hodnotu získa cvičenie vtedy, keď do neho zapojíte deti, pretože pre tie je dostatok zdravého pohybu kľúčové pre rozvoj,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Cvičenie s deťmi má teda viacero benefitov. Súčasná mladá generácia viac sedí ako sa hýbe a pritom už 10 minút cvičenia dokáže deťom zlepšiť pamäť a rôzne schopnosti. Cvičenie tiež učí deti vyhrávať a aj prehrávať. Aj prehry sú v živote dôležité, pretože žijeme v dualite a prehra nás môže pozitívne namotivovať k lepším výsledkom. A toto nás môže naučiť pohyb a keď k nemu pridáme aj disciplínu, ktorá s ním ide ruka v ruke, dostane naše dieťa hneď niekoľko benefitov. Navyše, nesmieme zabúdať na to, že detská obezita je celosvetovým problémom, na ktorý neustále upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia. A teraz, keď sú deti zatvorené doma, tie väčšie na dištančnom vzdelávaní, teda pri počítači, veľa priestoru na cvičenie nemajú. Tak im ho vytvorme. Cvičme spolu s nimi. Urobme s cvičenia hru, počas ktorej strávime spoločne čas.

Aké cviky s deťmi sú vhodné?

  1. Tlak na hlavu – dospelý tak zaťažuje najmä svaly trupu. U detí, v prípade, že sa dokážu udržať vodorovne, pracuje stabilita, svaly chrbta, ramien, nôh a brucha.
  2. Golbet drep – dospelý pri tomto cviku zaťažujú svaly trupu a nohy. Tento cvik je dobré zakomponovať do svojej tréningovej rutiny aspoň ako doplnkový cvik.
  3. Príťahy v predklone – dospelý si pri tomto cviku trénuje chrbát, deti stabilizáciu a brucho.
  4. Brušáky – tie sú u dospelých najmä o bruchu, u detí aj o rovnováhe.
  5. Tlak v ľahu – pri tomto cviku si dospelý zaťažuje prsia, ramená a biceps, deti brucho a podporu stabilizácie.
  6. Polovičný mostík – ten je výborný pre dospelých na zadok.
  7. Bicepsový zdvih – dospelý si pri ňom zaťažuje biceps, deti brucho a podporu stabilizácie.

„Pre zapojenie detí do tréningu používame tiež spôsob – rambodráha. Spočíva v tom, že si deti zostavia svoju dráhu spravidla z nábytku a príslušenstva domácnosti. Na tejto dráhe preliezajú, podliezajú, preskakujú a podobne. Vzhľadom na devastačné následky pre domácnosť však túto možnosť neprezentujem,“ vtipne poznamenáva Ľuboš Gsch.

Návod na to, ako zapojiť do cvičenia deti a stráviť tak s nimi plnohodnotný čas máte, vyčleniť si na tieto aktivity svoj čas, ideálne pravidelný, už je na vás.

Ak vám tieto cviky nestačia, alebo chcete ešte niečo viac a neviete ako nato, skúste cvičiť podľa knihy pre začiatočníkov pre ženypre mužov. Alebo siahnite po online tréningu doma pre úplných začiatočníkov. Zacvičiť si môžete aj pomocou členstva v Pohybe doma v pohodlí obývačky bez vybavenia s Ľubošom Gsch niekoľkokrát do týždňa.

Reklama na magazín Vintage District