Decking-the-rockies-grey-1-1-scaled-–-kopia

Terasa. Ideálne miesto na trávenie času s rodinou, letné garden párty či pokojné nočné pozorovanie hviezd so šálkou čaju v ruke. Aby ste si mohli tieto chvíle vychutnávať čo najdlhšie je potrebné zvážiť, aké materiály si na svoju terasu vyberiete.

Pri terase je rovnako dôležitá jej úžitkovosť ako aj jej vzhľad. Je zaujímavé, že obe tieto vlastnosti závisia práve od terasovej podlahy, pretože práve jej úžitkové vlastnosti sú pri používaní najdôležitejšie a zároveň terase dodávajú výnimočný vzhľad. Nie je však podlaha ako podlaha. Viete, aké znaky by mala mať kvalitná terasová podlaha?

Viete, ako spoznať kvalitnú terasu?
Zdroj foto: dlhslovakia.sk/timmdek
  1. Vodeodolnosť. V prvom rade by mala byť vhodná pri bazén, pod vírivku či do oblastí, kde sú jazerá či potoky, z ktorých môže ísť do vzduchu vlhkosť.
  2. Nenáročnosť. Pri terase s nízkou údržbou vám odpadne veľa starostí a ušetríte čas, na čo je ideálna kompozitná podlaha, ktorá nepotrebuje žiadne lakovanie či olejovanie, iba pravidelné umývanie.
  3. Životnosť. Inštalácia terasy vyžaduje veľa času, práce aj peňazí. Preto je ideálne vybrať si terasu s dlhou životnosťou, ktorú nebudete musieť meniť každých pár rokov. Na trhu sú dostupné terasové dosky z kompozitu so životnosťou 15 až 25 rokov.
  4. Odolnosť. Vzhľadom na jej časté používanie predovšetkým v lete by mala byť odolná voči škrabancom, ryhám či poškodeniu. Rovnako aj proti poveternostným podmienkam či už v zime alebo v lete.
  5. Trvácnosť farby. Ideálom je, aby terasa zostala čo najdlhšie rovnaká ako hneď to inštalácii, čo nie je vždy reálne. Drevená podlaha časom zaručene zosivie, čomu sa môžete vyhnúť kúpou kompozitnej terasy, ktorá zostane rovnaká.
  6. Možnosť zmeny farby. Drevenú aj kompozitnú podlahu si môžete prelakovať na akúkoľvek farbu, čo je ich veľká výhoda.
  7. Ekologickosť. Ochrana životného prostredia je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, čo vedia aj výrobcovia podláh. Najekologickejšie sú zaručene kompozitné podlahy, ktoré sú zvyčajne vyrobené z recyklovaných materiálov. Ale aj drevená podlaha môže byť ekologická, ak je v súlade so všetkými nariadeniami a má na to certifikáty.
  8. Bez chemických ošetrení. Ak je terasová podlaha z exotických alebo mäkkých drevín, tak je pre zachovanie jej pôvodnej farby chemické ošetrenie nutnosťou. Kompozitné terasy ošetrenie nepotrebujú, stačí ich pravidelne umývať.
  9. Protišmykovosť. Ak chcete mať na terase bazén alebo vírivku, tak základom je, aby bola vaša podlaha protišmyková. Ak si však chcete kúpiť drevenú terasu, tak s týmto benefitom nepočítajte, pretože nečistoty na povrchu drevených podláh sa šmýkajú, preto je tu lepšou voľbou kompozitná terasa.
  10. Nízka teplota v lete. Teplota terasy je dôležitá najmä ak po nej chcete chodiť naboso. V tomto bode je ideálna drevená terasa, ktorá je zo všetkých materiálov najchladnejšia.
Viete, ako spoznať kvalitnú terasu
Zdroj foto: dlhslovakia.sk/timmdek

Na vzhľad terasy má každý iné nároky. Niekto preferuje tmavú, niekto bledú a rovnako to platí aj pri type materiálu. Niektorí nedajú dopustiť na drevo, iní bažia po novinkách.

Viete, ako spoznať kvalitnú terasu?
Zdroj foto: dlhslovakia.sk/timmdek

Vedeli ste, že dnes sa dajú kúpiť aj kompozitné dosky ktoré sú vernou kresbou dreva? Odborník M. Kovačič z DLH Slovakia o kompozitných terasových doskách okrem ich dizajnu spomína, ževydržia dlho, sú odolnejšie a nevyžadujú si takmer žiadnu dodatočnú údržbu. Montáž je jednoduchšia, rýchlejšia a zvyčajne si vyžaduje použitie menšieho množstva komponentov ako drevené terasové dosky.  I keď smrekové drevené dosky majú nižšie vstupné náklady, kompozitné terasové dosky sú z dlhodobého hľadiska lepšia vstupná investícia.“

Zdroj foto: dlhslovakia.sk/timmdek

Reklama na magazín Vintage District