Muzikál

Príbeh troch ženských postáv, ktoré dokážu aj vážne situácie prijímať s humorom a nadhľadom príde po prvýkrát na Slovensko. Herci Divadla Kalich predstavia muzikál Biograf láska, plný nestarnúcich hitov legendárnej speváčky Hany Zagorovej, v bratislavskom STARS auditoriu. Muzikál je pritom v českej metropole vypredaný na rok dopredu a do nášho hlavného mesta prichádza exkluzívne v druhej sezóne od svojho uvedenia.

Česká speváčka, textárka, herečka a moderátorka Hana Zagorová sa nezameniteľným spôsobom zapísala do sŕdc svojich fanúšikov, aj do histórie česko-slovenskej populárnej hudby. Získala viac ako 150 rôznych ocenení doma i v zahraničí, vrátane deviatich Zlatých Slávikov. Skladby ako Můj čas, Je naprosto nezbytné či Biograf láska sú hlboko ukotvené v hudobnej pamäti krajín na oboch brehoch rieky Morava. Skladbu muziiograf láska, ktorá zároveň dala meno muzikálu s hitmi tejto speváckej divy, napísali v roku 1982 Jiří Zmožek a Vladimír Čort.

V súčasnosti najúspešnejší český muzikál Biograf láska mieri do Bratislavy
Foto: Karlin

Muzikál Biograf láska, to sú nestarnúce hity, ktoré sprevádzajú príbeh troch hlavných ženských postáv – Evy, Jany a Alči. Tie sa dokážu na všetky, aj tie vážne situácie pozrieť s humorom a nadhľadom. Takisto sa dokážu špičkovať, robiť si zo seba srandu, ale aj sa v dôležitých okamihoch podržať. Avšak aj muži v tomto príbehu, Alex, Ben a Přemek, majú dôležitú ba priam zásadnú úlohu. Mužský a ženský svet sa tu prelína. Dôležitou protiváhou komplikovaného sveta dospelých sú detské postavy, ktoré tu takisto nechýbajú. Režisér Jan Kříž počas príprav muzikálu o spolupráci s Hanou Zagorovou povedal: „Hanka Zagorová nám dáva veľkú tvorivú slobodu, sama dobre vie, ako veľmi je pre každého umelca dôležitá. Scenár muzikálu samozrejme pozná, čítala ho, diskutovali sme s ňou nad ním a ďalej nás už necháva pracovať.“

V súčasnosti najúspešnejší český muzikál Biograf láska mieri do Bratislavy
Foto: Karlin

Predstavenie v sebe skrýva aj smutnú udalosť. Na jeho prípravách sa podieľala aj samotná Hana Zagorová, ktorá sa však premiéry muzikálu nedožila. „Nikdy by som si netrúfla dávať rady hotovým, výborným spevákom. Myslím si, že si s tým určite poradí každý sám, len by som trochu odporučila zabudnúť na moju interpretáciu a dať do toho kus svojho názoru, kus svojho ja a presadiť svoju osobnosť,“ odkázala hercom ešte na začiatku ich práce na muzikáli Biograf láska Hana Zagorová.

V súčasnosti najúspešnejší český muzikál Biograf láska mieri do Bratislavy
Zdroj foto: Karlin

Muzikál z dielne režiséra Jana Kříža a scenáristky Uljany Donátovej má vrátane prestávky 160 minút. Choreografkou predstavenia je Petra Parvoničová, autorom hudobného naštudovania Ľubomír Dolný, ktorí sa v Divadle Kalich spolupodieľali už na niekoľkých rešpektovaných muzikálových tituloch.

Na bratislavské uvedenie Biografu láska prídu herci z pôvodného, českého naštudovania muzikálu v pražskom Divadle Kalich. Jedna z predstaviteliek hlavnej ženskej úlohy – Evy – Nina Horáková získala nomináciu na výročnú českú divadelnú Cenu Thálie za rok 2023.

Predstavenie úspešného muzikálu Biograf láska si návštevníci STARS auditória vychutnajú v marci 2024. Vstupenky sú k dispozícii na stránke www.starsauditorium.sk.

Reklama na magazín Vintage District