plagat-2-1

Ako bude tráviť známy spevák Vianoce a čo chystá pre svoju dcéru? V rozhovore prezradil tiež, že pri vzniku videoklipu Na kopce sa nechal inšpirovať kultovým filmom S tebou mě baví svět.

 Aký bol pre teba doteraz rok 2022?

Je určite šťastný a veselý. Mám za sebou turné a podarilo sa mi v priebehu tohto roka zrealizovať aj vinylovú edíciu albumu Šťastné a veselé. To ma robí aj šťastným aj veselým.

Musel si nejako upravovať túto vinylovú edíciu? Ona má svoje napríklad časové limity… nemá k dispozícii toľko minút ako klasické cdčko, je tam trocha iný zvuk…

Museli sme urobiť nový mastering skladieb. To si vyžaduje iný pohľad od masteringového odborníka na celý master. Podarilo sa. Mám dvanásť skladieb, takže šesť na jednu stranu a šesť na druhú stranu.

Máš už ohlasy na vinyl…?

Každý hovorí: ‘Nejak to puká.’ (úsmev) Samozrejme, ohlasy sú pozitívne. Master je bravúrny a znie to vynikajúco. Som rád, že môj otec, ktorý má dobré uši a je audiofil, uznal kvalitu.

Robo Opatovský, čo chystá na Vianoce?
Autor foto: Lenka Filipeje

Ako si prijal svoj vinyl ako hudobník a konzument?

Je to taký posun. Kto nemá vinyl, ten v šoubiznise neznamená nič J Povedal som si, že album, ktorý vyšiel minulý rok, ktorý som nahrával aj so symfonickým orchestrom a viacerými hosťami, mal úspech aj za situácie, aká vtedy bola, a pesničky sa vydarili, tak si to zaslúži. Hoci musím povedať, že ja sám ešte nemám gramofón. A mám aj viacero známych, ktorý si kúpili vinyl a teraz si musia kúpiť aj gramofón.

Ako zostavuješ dramaturgiu jednotlivých pesničiek, aby si vytvoril priebeh koncertu a kto všetko s tebou na týchto koncertoch bude hrať?

Rozhodol som sa začať bombasticky, skladbou Šťastné a veselé, je tam atmosféra, tanec, detský zbor. Prizval som si tanečný pár Patrika a Silviu, detský zbor zo ZUŠ Jána Albrechta pod vedením Dariny Andučič Tóthovej, mojej vokálnej koučky, samozrejme, kapela s fantastickými muzikantmi Romanom Mečiarom, Michalom Fedorom a na druhú časť turné som pozval aj Roba Tkáča z Košíc, trúbkara a akordeonistu Ondreja Jurášiho, Ernesta Vizváryho. Teda úžasných muzikantov. Rovnako tak aj hostí, napríklad Bystríka, Niku a Luciusa z formácie FOR YOU acapella. Všetky tieto veci sa mi hodili do repertoáru a dramaturgie. Budú aj klasiky ako Vianočná pošta alebo Čas sviečok, ale aj nové skladby ako Poďme si priať, Vianočný kráľ.

Rozhovor Robo Opatovský: Myslím si, že toto je dôležité, aby bol kľud, pokoj a mier
Autor foto: Lenka Filipeje

Skladba s Bystríkom dostala nedávno videoklipovú podobu. Ako vznikal videoklip?

Pri nakrúcaní sme si museli počkať na sneh. Najskôr sme mali ísť v januári na pár dní do Oravského hája, ale vtedy nebol sneh. Čakali sme teda, kým nasneží. No potom prišiel druhý extrém, kedy bolo mínus dvanásť stupňov Celzia a pán režisér sa rozhodol, že pôjdem do vody. V zamrznutom jazere sme vysekali otvor, do ktorého som sa ponoril, pričom nezbedné detská mi zobrali šaty a ja som ich v plavkách – v mraze naháňal. Môžem prezradiť, že sa mi veľmi páči film S tebou mě baví svět, a tak sme si povedali, že urobím niečo v tomto štýle. Traja chlapi a ich deti, bez žien. Teraz tie deti treba zabaviť, máme ich zobrať na kopce, pripraviť pre nich večerný program… oni nám občas robia zle a nevychádza to úplne podľa našich predstáv. Klip je veselý, zasnežený a som šťastný, že mám aj takýto videoklip.

Rozhovor s Robom Opatovským
Autor foto: Lenka Filipeje

Ako budú vyzerať Vianoce u teba doma. Čo ostane zachované a čo možno pribudne?

Hanka už je väčšia, má osem rokov. Nie je to o tom, že ideme spievať a hrať. Je samostatne činná a sám som zvedavý, ako to bude prebiehať. Chodí na hodiny klavíra a podobne ako som to mal ja v tom veku, musím jej ako otec pomáhať a byť možno trochu prísnejší. Snažím sa ju však motivovať. Verím, že si niečo pripraví a zahrá nám na klavíri. Že si spolu zaspievame. Hanka sa síce tváriť, že sa jej to tak úplne netýka, ale potom keď má chvíľu, že ma počuje spievať pesničku, tak príde a zaspieva si so mnou. Asi budem musieť premyslieť stratégiu.

Darčeky už máš pripravené?

Darčeky ešte nemám, pretože každý deň niekde behám. Mám však pripravené tri dni voľna, takže v tomto období to budem riešiť.

Všetkým ľuďom by som zaželal zdravie a nech je mier. Nechcem, aby to znelo ako fráza, ale skutočne by som si prial, aby bol mier. Nech máme každý deň Vianoce. Tak ako spievajú aj Marián Kochanský a Miro Žbirka. Túto pesničku budeme spolu aj s ostatnými mojimi skladbami spievať aj na turné. Týchto dvoch umelcov by sme si chceli uctiť a ich skladbu venovať všetkým. Myslím si, že je to dôležité, aby bol kľud, aby bol pokoj, aby bol mier.

Reklama na magazín Vintage District