kupa nehnutelnosti

Podľa najnovšej správy Národnej banky Slovenska (NBS) ponukové ceny nehnuteľností v 3. štvrťroku 2023 oproti predchádzajúcemu štvrťroku klesli o 2,3 %. Medziročne ide o pokles o 10,1 %. V porovnaní s júlom 2022, kedy sa nehnuteľnosti predávali najdrahšie, ceny klesli o 11,8 %.

Bratislava čaká na kupujúcich, zvyšok Slovenska na nové byty

Pokles cien bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejšie v Banskobystrickom a Prešovskom kraji (zhodne o 6,2 %). V medziročnom porovnaní sa klesanie cien prejavuje v Bratislave a na západnom Slovensku v menšej miere ako na východe Slovenska, v Prešovskom a Košickom kraji.

V Bratislave je trh s novostavbami v tejto chvíli v útlme. Mnohí vyčkávajú – kupujúci na nižšie ceny a predávajúci na to, kedy to kupujúcich omrzí. Zvyšok Slovenska stále trápi nedostatok bývania, takže trh je skutočne spomalený, ale kupujúci s potrebou bývať aj teraz hľadajú a túto svoju potrebu riešia.

Kupujúci dnes vedia zjednať zľavu aj o 10 a viac percent

Pred pár rokmi dostal hypotéku skoro zadarmo takmer každý, kto sa na ňu kvalifikoval. No dnes sú banky nielenže prísnejšie, ale zároveň vysoké úroky bývanie dosť predražili. Aktuálne sadzby sú realitou, ktorej sa bude treba prispôsobiť.

Realitní makléri už pochopili, v akej sme situácii a ťažké obdobie skôr čaká toho, kto chce silou mocou predať za viac, ako predal jeho sused v roku 2021 či 2022. Ak maklér správne nastaví cenu a klient to akceptuje, transakcia skôr či neskôr prebehne.

Dnes predáva zväčša ten, kto musí. Keď kupujúci vie, že predávajúceho tlačí čas alebo životná situácia a predaj mu ponáhľa, vtedy dokáže mnohokrát vyjednať zľavu aj o 10 a viac percent. Ak však predávajúci predávať nemusí, pokles ceny až taký výrazný nebude.

Prečítajte si aj: 7 fascinujúcich stavieb, ktoré sa nachádzajú pod zemou

Pokles cien bude zrejme pokračovať, kvalitná nehnuteľnosť si však kupcu nájde

Podľa správy NBS, mesačné štatistiky zatiaľ nenaznačujú blížiaci sa koniec cenového poklesu. Situácia na Slovensku v najbližšom období rozhodne nebude taká divoká ako pred dvoma či troma rokmi, keď sa predalo všetko, čo malo štyri steny.

Aj v najbližšom roku sa bude predávať, i keď pomalšie. Kvalitná nehnuteľnosť si svojho kupcu nájde. Dôležitá je kombinácia faktorov ako je stav nehnuteľnosti, poloha a rozloha, orientácia, ticho, parkovanie a výťah. Ideálom je, keď má nehnuteľnosť aj terasu alebo väčší balkón.

Reklama na magazín Vintage District